Zavřít reklamu

Po víkendové přestávce vám na stránkách Jablíčkáře opět přinášíme přehled toho, co se na poli technologií, internetu a sociálních sítí odehrálo v uplynulých dnech. Tentokrát bude řeč o bližším pohledu na novou verzi herní konzole PlayStation 5 a boj sociálních sítí proti dezinformacím o ivermektinu.

Tajemství nižší hmotnosti nové verze PlayStation 5

Minulý týden jsme vás v rámci našeho souhrnu dne na tomto webu informovali mimo jiné také o tom, že společnost Sony uvedla na vybraných trzích do prodeje přepracovanou verzi své herní konzole PlayStation 5. Zatímco v době vydání zmíněné zprávy nebylo k dispozici příliš mnoho detailů o této novince, nyní se již v tomto ohledu objevilo mnohem více informací a souvisejících poznatků. Mezi vlastnosti „nové“ PlayStation 5 patří mimo jiné zhruba o 300 gramů nižší hmotnost než u původní verze. Ve zmíněné zprávě jsme také informovali o tom, že nová verze je opatřena jiným šroubem, se kterým lze snadno manipulovat rukou bez nutnosti šroubováku.

PlayStation 5 novy sroub

Youtuber Austin Evans zveřejnil nedávno video, ve kterém se na novou verzi PlayStationu 5 rozhodl podívat o něco podrobněji. Evans si nový PlayStation 5 Digital Edition nechal dopravit až z Japonska, aby jej mohl porovnat s americkým modelem. Ve svém videu si Evans rozhodně nebere servítky, a PlayStation 5 v nové verzi označil za horší. Zmíněný youtuber totiž zjistil, že na nižší hmotnosti má podíl chladicí systém této verze herní konzole z dílny společnosti Sony. Chladič je u této varianty zhruba o polovinu menší než u původního modelu. Evans dále ve svém videu popisuje, jak se právě z tohoto důvodu setkal u nové verze konzole PlayStation 5 se znatelně vyšší mírou přehřívání, což dokazují i jeho záběry z termokamery. Evans ve svém videu dále poukazuje na to, že přehřívání může mít negativní vliv nejen na výkon zařízení, ale také na celkovou životnost této herní konzole. Za jednu z mála výhod této novinky nakonec Evans označil o něco tišší chod.

Boj sociálních sítí s ivermectinem

Populární platformy TikTok, Reddit a Facebook se musí v poslední době potýkat s vlnami obsahu, týkajícího se léku jménem ivermektin. Jedná se o veterinární antiparazitikum, o kterém jsou někteří přesvědčeni, že dokáže vyléčit onemocnění COVID-19. Poptávka po tomto léku vzrostla natolik, že americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) musel vydat oficiální prohlášení o tom, proč by lidé neměli coby lék nebo prevenci proti COVID-19 využívat tento přípravek.

Na TikToku se objevuje velké množství videí s hashtagy #ivermectin4covid nebo #ivermectinworks, s nárůstem zavádějících příspěvků na toto téma se musí potýkat také moderátoři diskuzní platformy Reddit i populární sociální sítě Facebook, kde zase ve velké míře dochází k zakládání skupin, které mají sloužit ke vzájemné výměně informací i vzájemné podpoře uživatelů, přesvědčených o pozitivních účincích ivermektinu. Mluvčí Facebooku v této souvislosti uvedl, že na síti bude docházet k odstraňování obsahu, týkajícího se nákupu, prodeje, darování nebo poptávce po ivermektinu.

.