Zavřít reklamu

Ačkoliv Apple nedávno upravil podmínky svého App Storu a předplatných v rámci něj, Spotify se situace stále nelíbí a mezi firmami jsou čím dál napjatější vztahy. Situace naposledy vyvrcholila v minulém týdnu, kdy se mezi Spotify a Applem rozhořela poměrně ostrá potyčka.

Vše začalo tím, že švédská firma Spotify odeslala do Washingtonu stížnost na to, že se Apple chová v rozporu se spravedlivou hospodářskou soutěží. Apple zamítl poslední aktualizace iOS aplikace Spotify, čehož účelem je podle Švédů znevýhodnit pozici Spotify vůči vlastní konkurenční službě Apple Music.

Důvodem zamítnutí je přitom změna, v rámci níž Spotify umožňuje předplatit si prémiovou verzi služby skrze aplikaci tak, že je využita vlastní platební brána firmy. Možnost předplatného skrze App Store je naopak odstraněna. Apple je tak z transakce vynechán, takže z předplatného nezíská svůj 30% podíl.

Ačkoliv Apple v rámci chystaných změn svůj podíl z předplatných po prvním roce sníží na 15 procent, ve Spotify jsou stále nespokojení a tvrdí, že se jedná o chování, které je v rozporu se spravedlivou hospodářskou soutěží. Apple totiž nabízí vlastní hudební službu za předplatné a takovýmto navyšováním nákladů svým konkurentům značně vylepšuje svoji pozici. Spotify kvůli provizi Applu v mobilní aplikaci navyšuje cenu předplatného, aby byl rozdíl dorovnán, což nahrává Apple Music.

Spotify a další podobné služby sice mohou využívat vlastní platební systém, ale ten nesmí být využíván v rámci aplikace. Pokud si tedy předplatíte Spotify na webu, Apple obejdete a v důsledku toho budete mít předplatné levnější. Přímo v aplikaci je ale situace jiná a v důsledku rychlému růstu Apple Music se vedení Spotify nelze divit, že by pravidla hry chtělo změnit. Firmě se navíc dostalo zastání například ze strany americké senátorky Elizabeth Warrenové, podle níž Apple svůj App Store využívá jako „zbraň proti konkurentům“.

Apple nicméně na kritiku zareagoval, a to poměrně ostře. Firma navíc upozornila na to, že Spotify ze své přítomnosti v App Storu značně těží:

Není pochyb o tom, že Spotify ze svého spojení s App Storem enormně těží. Od svého příchodu do App Storu v roce 2009 se vaše aplikace dočkala 160 milionů stažení, čímž Spotify vydělalo stovky milionů dolarů. Je proto znepokojivé, že žádáte o výjimku z pravidel, která platí pro všechny vývojáře, a veřejně prezentujete fámy a polopravdy o našich službách.

Dále pak firma dodává:

Apple ničím neporušuje antimonopolní zákony. Rádi vaši aplikace rychle schválíme, pokud nám poskytnete něco, co je v souladu s pravidly App Storu.

Zdroj: 9to5Mac, The Verge
.