Zavřít reklamu

Vyhledávání aplikací podle inicál

Vyhledávání a spouštění aplikací prostřednictvím funkce Spotlight na Macu není žádnou novinkou. Řada uživatelů ale neví, že aplikace nemusíte nutně vyhledávat zadáním celého jejich názvu, a že bohatě postačí zkrátka jen zadat jejich iniciály. Pokud tedy například chcete přes Spotlight vyhledat Photoshop, stačí zadat písmena „ps“.

Definice výrazů

Součástí operačního systému macOS je kromě jiného také integrovaný slovník https://jablickar.cz/poznavame-nativni-aplikace-applu-slovnik-pro-mac/ . Tento nástroj slouží kromě jiného také k vyhledání definic jednotlivých výrazů. Ke zjištění významu daného slova ale nemusíte přímo spouštět slovník, opět vám postačí pouze Spotlight. Stačí, když do vyhledávacího pole Spotlightu zadáte „definice [požadovaný výraz]“ (pokud máte na Macu nastavenou češtinu), případně „define [požadovaný výraz]“ (v případě, že máte na Macu nastavenou angličtinu).

FIltrování výsledků

Spotlight na Macu nabízí také jisté možnosti přizpůsobení, díky kterým můžete z vyhledávání Spotlightu vynechat specifické kategorie, jako jsou například kontakty, dokumenty či události v kalendáři. Pro správu výsledků Spotlightu klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na Apple menu -> Předvolby systému -> Spotlight. Zvolte kartu Výsledky hledání a poté zrušte zaškrtnutí u kategorií, které nechcete zahrnovat do výsledků vyhledávání Spotlightu.

Smazání obsahu hledání

Při používání Spotlightu jste si jistě všimli, že váš poslední dotaz zůstává předvyplněný ve vyhledávacím poli Spotlightu i poté, co tento nástroj vypnete a opět spustíte. Tento obsah textového pole můžete samozřejmě jednoduše smazat klávesou Delete, snazší a prakticky okamžitý způsob vymazání obsahu ale představuje klávesová zkratka Cmd + Delete.

Rychlé přepnutí na vyhledávání na webu

Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovují výsledky, které se na základě vašeho zadání zobrazily ve Spotlightu, můžete za pomoci jednoduché webové zkratky přepnout do rozhraní webového prohlížeče, kde se vámi zadaný dotaz automaticky vyhledá za pomoci vyhledávacího nástroje, který jste na Macu nastavili jako výchozí. Pro přepnutí na vyhledávání na internetu stačí po zadání dotazu do Spotlightu stisknout klávesovou zkratku Cmd + B.

.