Zavřít reklamu

Jednou z užitečných a často neprávem přehlížených součástí operačního systém macOS je nástroj s názvem Spotlight. Většina uživatelů systému jej nejčastěji využívá například k rychlému vyhledávání a následnému spouštění aplikací. On toho ale umí mnohem víc. Zde najdete 4 užitečné tipy pro Spotlight na Macu, které vám přiblíží, jak pracuje.

Vyhledání a spouštění aplikací

Spotlight na Macu můžete skvěle využít ke spouštění různých aplikací a utilit. Funkci jednoduše aktivujete stiskem kláves Cmd (Command) + mezerník. Jakmile se vám zobrazí okno Spotlightu, začněte do něj zadávat název požadované aplikace nebo utility. Po vyhledání už jen stačí pro spuštění dané aplikace či utility stisknout Enter.

Vyhledávání souborů

Při zadávání názvu aplikací do Spotlightu jste si možná stačili všimnout, že vám tento nástroj v nápovědě nabízí také možnost otevírání souborů. Spotlight je totiž také skvělým pomocníkem pro případy, kdy potřebujete najít nějaký soubor, ale nejste si jisti jeho přesným názvem, formátem nebo umístěním. Opět stačí stiskem kláves Cmd + mezerník aktivovat Spotlight a poté začít zadávat název souboru. Tímto způsobem můžete také zkusit vyhledat soubory určitého formátu.

Převody jednotek a další úkony

Spotlight na vašem Macu můžete skvěle využít také například při konverzi měn. Postup je opět velice jednoduchý – stiskem kláves Cmd + mezerník nejprve aktivujte Spotlight. Do okna Spotlightu poté zadejte částku, výchozí měnu, a cílovou měnu – například „456 USD to CZK“. Podobně můžete převádět také jednotky – pokud například začnete zadávat počet kilogramů, Spotlight vám automaticky nabídne jejich převod na libry.

Kalkulačka

Mezi další zajímavé schopnosti, které funkce nabízí, patří provádění nejrůznějších výpočtů všeho druhu. Ani v tomto případě se postup vlastně nijak neliší. Nejprve stiskem kláves Cmd + mezerník aktivujte Spotlight. Poté stačí začít do vyhledávacího pole Spotlightu zadávat požadovaný výpočet. Kromě základních operací typu 10 + 10 si Spotlight umí poradit i se závorkami a dalšími operacemi.

.