Zavřít reklamu

Spotlight na Macu je nedílnou součástí macOS. Můžete skrze něj jednoduše vyhledávat soubory a složky, otevírat aplikace a mnoho dalšího. Většina uživatelů využívá Spotlight na Macu k prakticky veškerým úkonům, které se chystají udělat. Prakticky se dá říct, že aktuálně už by se uživatelé obešli bez Launchpadu, a Docku, jelikož vše zvládá Spotlight. Vyvolat jej na Macu můžete tak, že stisknete klávesovou zkratku Command + mezerník, popřípadě můžete klepnout na ikonu lupy v pravé části horní lišty. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů pro Spotlight na Macu, které byste měli znát.

5 tipů pro Spotlight na iPhone zobrazíte zde

Otevření sekce v předvolbách systému

Spotlight na Macu můžete mimo jiné využít k tomu, abyste mohli rychle a jednoduše zobrazit vybranou sekci v předvolbách systému. Pokud tedy potřebujete například rychle otevřít sekci Monitory v Předvolbách systému, tak stačí, abyste do Spotlightu vepsali Monitory – zkrátka a jednoduše název sekce, kterou hledáte. Pak už jen stačí stisknout Enter, čímž se do sekce přesunete.

spotlight mac tipy triky

Rychlé výpočty a převody

Stejně jako na iPhonu, tak i na Macu lze využít Spotlight k tomu, aby vám rychle cokoliv vypočetl či převedl. Pro vypočtení jakéhokoliv příkladu stačí, abyste ho jednoduše do textového pole Spotlightu vepsali. Chcete-li převést nějakou měnu, například z dolarů na koruny, tak stačí, abyste do Spotlightu vepsali 10 dolarů, čímž se vám ihned zobrazí částka v českých korunách. Převádět můžete také jednotky, třeba palce na centimetry, a to zadáním 10 palců na centimetry. Zkrátka a jednoduše, možností pro převod je ve Spotlightu k dispozici nespočet – stačí se jej naučit využívat.

Hledání kontaktů

Potřebujete si rychle zobrazit telefonní číslo, mail, či jinou informaci ohledně někoho z vašich kontaktů? I k tomuto kroku lze využít Spotlight. Ten pro zobrazení kompletních informací o osobě stačí rozkliknout a do vyhledávacího pole napsat křestní jméno a příjmení. Poté se vám ve Spotlightu objeví kompletní karta o kontaktu, včetně telefonních čísel, adres a dalších. Samozřejmě můžete ze Spotlightu na vybraný kontakt přímo zavolat, anebo se přesunout do aplikace Zprávy pro napsání vzkazu.

spotlight mac tipy triky

Prohledávání webu

K vyhledávání na internetu většina z nás využívá Google. Pokud tedy potřebujeme něco zjistit, otevřeme webový prohlížeč, přesuneme se na stránky Googlu a do textového pole vložíme hledaný výraz. Veděli jste ale o tom, že vyhledávat můžete o dost jednodušeji a rychleji, a to přímo v rámci Spotlightu? Pokud byste tedy něco chtěli skrze Google vyhledat, tak výraz do Spotlightu vepište, a poté stiskněte klávesovou zkratku Command + B, čímž se otevře nový panel v Safari s vyhledaným výrazem. Díky tomu nemusíte zbytečně ručně otevírat prohlížeč, přecházet na Google a až poté zde výraz napsat a vyhledat.

Zobrazení cesty k souboru či složce

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete najít nějaký soubor nebo složku, ale potřebujete zjistit, kde přesně se nachází. Dobrou zprávou je, že si v rámci Spotlightu můžete přímo zobrazit cestu ke konkrétnímu souboru či složce. Stačí, abyste soubor či složku vyhledali, a poté podrželi klávesu Command. Následně se ve spodní části okna Spotlightu cesta k souboru či složce zobrazí. Pokud s podrženou klávesou Command na vyhledaný soubor nebo složku klepnete, tak se vám otevře v novém okně Finderu.

spotlight mac tipy triky
.