Zavřít reklamu

Představa o tom, kolik by měl ideálně vážit laptop, aby byl považován za lehký, se v průběhu času pochopitelně mění spolu s tím, jak se vyvíjejí technologie. Dvoukilogramový notebook by v současné době svou vahou vyrazil dech jen málokomu, v roce 1997 tomu ale bylo jinak. Apple v květnu toho roku vydal svůj PowerBook 2400c, někdy označovaný za „MacBook Air devadesátých let“. PowerBook 2400c předpověděl vzestup rychlých, lehkých notebooků, zároveň ale svým designem zachovával odkaz oblíbeného PowerBooku 100.

Z dnešního pohledu pochopitelně nevypadá tento model kdovíjak působivě a ve srovnání s dnešními laptopy a ultrabooky je až směšně těžkopádný. V tehdejší době ale byla váha PowerBooku 2400c ve srovnání s řadou konkurenčních notebooků poloviční. Applu se tehdy v tomto směru povedl opravdu obdivuhodný kousek.

PowerBook 2400c byl nejenom na svou dobu nezvykle lehký, ale  také překvapivě výkonný. O výrobu se postarala firma IBM, počítač byl osazen 180MHz PowerPC 603e procesorem. Umožňoval bezproblémový provoz většiny standardních kancelářských a business aplikací, podobně jako o něco výkonnější PowerBook 3400c, který byl v té době rovněž dostupný. Monitor PowerBooku 2400c měl úhlopříčku 10,4 palce a rozlišení 800 x  600p, PowerBook 2400c byl dále vybaven 1,3GB IDE HDD a 16MB RAM s možností rozšíření na 48MB. Lithium-ionová baterie laptopu slibovala bezproblémový provoz po dobu dvou až čtyř hodin.

Zatímco dnes má Apple tendence své notebooky portů spíše zbavovat, PowerBook 2400c byl v roce 1997 v tomto směru štědře vybaven. Obsahoval jeden ADB a jeden sériový port, jeden audio vstup, audio výstup, HD1-30SC a Mini-15 Display konektor. Disponoval také dvěma TypeI/II  PC Card sloty a jedním Type III PC Card slotem.

Kompromisům se ale Apple vyhnout nedokázal. Aby se mu podařilo zachovat tenčí konstrukci laptopu, zbavil svůj PowerBook 2400c CD mechaniky a interní disketové mechaniky, dodával ho ale s její externí verzí. Možnosti připojení dalších periferií nicméně udělaly z PowerBooku 2400c populární přenosný počítač, který se své oblibě těšil poměrně dlouho. Apple ho distribuoval s oblíbeným operačním systémem Mac OS 8, bylo na něm ale možné za určitých podmínek rozběhnout jakýkoliv jiný systém od System 7 až po Mac OS X 10.2 Jaguar. Oblibě se PowerBook 2400c těšil zejména v Japonsku.

PowerBook 2400c byl představen zhruba dva měsíce předtím, než Steve Jobs převzal v Applu (v té době zatím jen dočasnou) roli ředitele. Jobs se rozhodl významně přehodnotit stávající produktovou nabídku Applu a prodej PowerBooku 2400c byl v květnu roku 1998 ukončen. Nastala nová éra Applu, v níž měly místo jiné hlavní produkty – iMac G4, Power Macintosh G3 a laptopy série PowerBook G3.

PowerBook 3400

Zdroj: Cult of Mac

.