Zavřít reklamu

Apple Park, nové monumentální sídlo jablečné společnosti, nepřestává uchvacovat svou rozlohou i architekturou. Celý areál tvoří z velké části zeleň a jeho základem je kruhová budova o průměru téměř 500 m. Součástí Apple Parku je i podzemní Divadlo Steva Jobse, které se nyní dočkalo architektonického ocenění od londýnského Institutu stavebního inženýrství.

Steve Jobs Theater, podzemní sál o 1000 místech k sezení, slouží především k představování nových produktů jablečné společnosti. Za touto zdánlivě běžnou stavbou se však skrývá mnoho originálních a inovativních řešení, což neuniklo porotě londýnského Institutu stavebního inženýrství při rozdělování letošních cen. Sál pojmenovaný po spoluzakladateli Applu získal cenu v oblasti stavebního umění. Hodnotitelé obdivovali nejen samotný vzhled budovy, ale především technická řešení, mezi která patří systém kabeláže a trubek, jenž je návštěvníkům skrytý v podhledech, nebo kruhová střecha divadla vyrobená z uhlíkových vláken.

Obecně jsou v této kategorii oceňovány budovy, na které při výstavbě nebylo nahlíženo pouze jako na běžné stavby, ale spíše jako na velkolepá umělecká díla. Výjimečnost stavby nelze popřít při pohledu na luxusní kožené sedačky s neuvěřitelnou cenou 14 000 dolarů za kus či dvojici výtahů, které se při jízdě otáčí o 171°. Kruhová střecha sálu z uhlíkových vláken, kterou nepodpírá jediný sloup, ale pouze skleněné stěny po obvodu, byla dalším krokem ke zmíněnému ocenění.

Výtah v Divadle Steva Jobse:

Divadlo Steva Jobse bylo už před oficiálním otevřením Apple Parku využito při představení iPhonu 8, 8 Plus a X v září roku 2017. Letos jsme se v jeho prostorách dočkali nových iPhonů a čtvrté generace Apple Watch. Apple je známý svým důrazem na detaily a estetiku jak v případě svých produktů, tak v případě staveb, které mu slouží. A jak dokládá zmíněné ocenění, nejde zdaleka jen o vzhled, ale i běžným návštěvníkům skrytá technická řešení, která tyto stavby činí výjimečnými.

Divadlo Steva Jobse

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.