Zavřít reklamu

Studio Display je nový a také patřičně drahý displej Applu, který společnost představila spolu s počítačem Mac Studio. Nevyniká jen cenou, ale také možnostmi, protože obsahuje čip A13 Bionic známý z iPhonů. Ani tento produkt ale není dokonalý a nemalá část kritiky míří na jeho integrovanou kameru. 

Po prvních recenzích se totiž na její kvalitu snesla poměrně silná kritika. Papírově sice vše vypadá v pohodě, protože disponuje 12 MPx rozlišením, clonou f/2,4 a úhlem záběru 122 stupňů a umí i funkcí Centrování záběru, jenže trpí značným šumem a špatným kontrastem. Spokojenost zrovna nepanovala ani s ohledem na zmíněné centrování záběru.

Apple k tomu vydal prohlášení, že se jedná o chybu, kterou napraví aktualizací systému. Protože je ale tento displej chytrý, může pro něho Apple vydávat aktualizace poměrně jednoduše. Proto je už vývojářům k dispozici beta verze aktualizace, která nese označení „Apple Studio Display Firmware Update 15.5“. Mohlo by se tedy zdát, že až update oficiálně vyjde, vše se spraví. Jenže to je v tomto případě mylný předpoklad.

Špatná kvalita není softwarová chyba 

Aktualizace sice řeší jisté nedostatky s ohledem na šum a kontrast, což ostatně vývojáři potvrzují, lépe pracuje také s ořezem, nicméně pořád jsou výsledky dost bledé. Problém totiž není v softwaru, jako v hardwaru. Apple sice hrdě prohlašuje, že 12 MPx na ostré snímky stačí, a to ostatně dokazuje v případě iPhonů. Jenže zatímco mají iPhony přední fotoaparát širokoúhlý, zde je ultraširokoúhlý, a to aby mohl naplno používat právě novou funkci Center Stage.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Ta využívá strojové učení zejména k tomu, aby během videohovoru vždy centrovala obraz na přítomnou osobu, popřípadě více osob, které se v záběru nacházejí. Protože zde není žádný zoom, vše se ořezává digitálně, což je případ i běžné fotografie. Znamená to, že ať už Apple udělá se softwarem cokoli, nedokáže z hardwaru vytáhnout víc. 

Vadí to ale vůbec? 

Přední kamera u Studio Displaye je určena pro videohovory a videokonference, na kterých stejně mají mnozí ostatní účastníci zařízení s ještě horší kvalitou jejich kamer. Pravděpodobně nehrozí, že byste s tímto displejem natáčeli YouTube videa nebo chtěli pořizovat portrétové fotografie, takže na ty hovory je vlastně v pohodě. A to i s ohledem na Centrování záběru. 

S tím mám ale osobně trošku problém. I když totiž může vypadat efektně v případě jedné osoby, jakmile je jich tam více, trpí také mnohými nedostatky. Záběr se totiž neustále přibližuje a oddaluje a posouvá zprava doleva a v určitých ohledech to může být horší než lepší. Chtělo by to tedy ještě různé algoritmy více vyladit a nesnažit se zaujmout na scéně skutečně všechno, ale alespoň to důležité.

.