Zavřít reklamu

Byl to pořádně turbulentní týden pro Apple Music a celou kalifornskou společnost. Výsledkem intenzivních jednáních je ale nakonec velký úspěch Applu – Taylor Swift právě na Twitteru oznámila, že její nejnovější album 1989 bude možné streamovat na Apple Music. Žádná jiná streamovací služba tato práva nemá.

Populární zpěvačka tak zřejmě pár dní před startem Apple Music, který je naplánován na úterý 30. června, definitivně ukončila velkou mediální kauzu, již sama rozpoutala. To když na konci minulého týdne napsala Applu otevřený dopis, v němž si stěžovala na to, že během zkušební lhůty nebude kalifornský gigant vyplácet umělcům žádné honoráře.

Apple na to prostřednictvím šéfa nové hudební služby Eddyho Cuea okamžitě zareagoval s tím, že mění plány a umělcům nakonec bude platit i během úvodních tří měsíců, kdy mohou zákazníci využívat Apple Music zcela zdarma. Když pak díky této změně získal na palubu i nezávislé vydavatele a umělce, zůstávala jediná otázka: přesvědčí to i Taylor Swift?

Ta se nakonec rozhodla, že nové podmínky Apple Music jsou dostatečně férové, a tak právě jablečná hudební služba bude první, na které bude k dispozici pro streamování také úspěšné album 1989. „Tohle je jednoduše poprvé, co jsem cítila, že je správné, nechat mé album streamovat. Děkuji, Apple, za změnu přístupu,“ vysvětlila na Twitteru Taylor Swift.

Byť zatím jiným společnostem popová zpěvačka své nejnovější album ke streamu neuvolnila, v dalším tweetu upozornila, že nejde „o nějakou exkluzivní dohodu, jakou Apple uzavíral s některými jinými umělci“. To znamená, že do budoucna by se například mohlo album 1989 objevit také jinde.

Pro Apple je to ale v tuto chvíli jasné vítězství. Zisk kompletního katalogu jedné z nejúspěšnějších zpěvaček současnosti, obzvlášť po takových eskapádách, kterými jsme byli v posledním týdnu svědky, může pro Apple Music znamenat mnohem lepší pozici pro start. Přeci se jen pátého studiového alba Swift prodaly miliony kopií a nadále je mezi prvními deseti nejprodávanějšími alby v iTunes.

.