Zavřít reklamu

Portfolio řady iPad Pro patří k vrcholným technologickým produktům na trhu tabletů. Obzvláště jedná-li se o 12,9“ model s mini-LED displejem a čipem M1. Pokud se budeme bavit čistě o hardwaru, jak lze takové zařízení vlastně ještě vylepšit? Jako jedna z cest se nabízí bezdrátové nabíjení. Jenže je zde trochu problém. 

O tom, že iPad Pro (2022) přinese bezdrátové nabíjení slýcháme už dlouhou dobu. Jenže toto technické řešení není tak jednoduché. Aby bylo nabíjení efektivní, musí procházet skrze záda zařízení. U iPhonů to Apple řeší skleněnou zadní stranou, jenže iPady jsou pořád hliníkové a nasazení skla zde nese značná úskalí. Jedním je váha, druhým je odolnost. Takto velká plocha je totiž náchylnější na poškození.

Podle posledních zpráv to ale vypadá, že to Apple vyřešil. Technologii by totiž schoval za zadní logo, kdy by skleněné (nebo plastové) mohlo být jen to. Kolem by samozřejmě byla přítomna technologie MagSafe, a to pro ideální ustavení nabíječky. Jedná se však o poměrně důležitý fakt, protože pokud položíte tablet na Qi nabíječku, snadno z ní sklouzne a nabíjení tak nebude probíhat. Vy pak samozřejmě budete rozčarováni z toho, že nabíjení neprobíhá. 

Jenže 12,9“ iPad Pro disponuje pouze 18W nabíjením, které tlačí energii do 10758mAh baterie skutečně dlouho. A teď si představte, že Qi v případě iPhonů poskytne jen 7,5 W. MagSafe je na tom o něco lépe, protože ten disponuje už 15 W, i tak to ale není žádný zázrak. Z toho logicky vychází, že pokud Apple bude chtít přijít s bezdrátovým nabíjením ve svém vrcholném iPadu, měl by mu poskytnout právě i technologii MagSafe (2.generace?), která by poskytla o poznání rychlejší nabíjení. Chceme-li se totiž bavit o rychlém nabíjením, je nutné poskytnout alespoň 50 % kapacity baterie za nějakých 30 minut.

Bezdrátové nabíjení u konkurence 

Mohlo by to vypadat, že s bezdrátovým nabíjením bude iPad Pro unikát, ale tomu tak určitě nebude. Uměl to už totiž Huawei MatePad Pro 10.8, a to v roce 2019. Kdy poskytl rovnou 40W drátové nabíjení, a to bezdrátové bylo až 27W. Přítomno bylo i 7,5W reverzní nabíjení. Tyto hodnoty si pak drží i aktuální Huawei MatePad Pro 12.6 vydaný v loňském roce, kdy došlo jen k navýšení reverzního nabíjení na 10 W. Bezdrátové nabíjení nabízí i Amazon Fire HD 10, i když se dá obecně říci, že tabletů s bezdrátovým nabíjením je skutečně jako šafránu, takže i když Apple se svým iPadem první nebude, pořád bude patřit mezi „jedny z prvních“.

Největší konkurent v podobě modelu Samsungu, tedy tabletu Galaxy Tab S7+ navíc bezdrátové nabíjení neumožňuje, a nečeká se to ani od jeho nástupce s označenám Galaxy S8 Ultra. Už model S7+ ale disponuje 45W drátovým nabíjením. I tak by ale s tím bezdrátovým mohl Apple získat mírný náskok. Navíc implementace MagSafe je logickým krokem, a dá se z toho vytěžit mnoho i s ohledem na různá příslušenství. 

.