Zavřít reklamu

Letos je to neuvěřitelných 10 let od chvíle, kdy Steve Jobs představil první iPad. Zpočátku „iPhonu s velkým displejem“ věřil málokdo. Jak už ale dnes víme, iPad se rychle stal jedním z nejdůležitějších produktů společnosti. Kromě úspěchu se k iPadu váže i plno zajímavých anekdot a faktů, které nejsou příliš známé. V dnešním článku jich naleznete rovnou deset.

iPad původně konkuroval netbookům

Od roku 2007 se na trhu začaly objevovat levné netbooky, které byly ideální na základní kancelářskou práci a brouzdání na internetu. O možnosti vytvořit vlastní netbook hovořili i zaměstnanci Apple. Hlavní designér Jony Ive chtěl však tvořit něco odlišného a místo toho tak vzniknul tenký, lehký tablet.

Steve Jobs neměl rád tablety

Zpočátku nebyl Steve Jobs zrovna fanouškem tabletů. V roce 2003 řekl při rozhovoru, že Apple nemá v plánu vyrábět tablet. Prvním důvodem bylo to, že lidé chtěli klávesnici. Tím druhým důvodem to, že tablety v té době byly pro bohaté lidi se spoustou dalších počítačů a zařízení. Za pár let už se ale technologie posunuly, a i Steve Jobs změnil na tablety názor.

iPad mohl mít stojánek a úchyty

Apple při vývoji iPadu experimentoval s různými velikostmi, designem i funkcemi. Nechyběl například ani stojánek přímo na těle tabletu anebo úchyty pro lepší držení. Problém se stojánkem byl vyřešen u druhé generace iPadu, kdy se představil magnetický kryt.

iPad měl lepší start prodeje než iPhone

iPhone je bez pochyby „superstar“ společnosti Apple. Zatímco iPadů se doposud prodalo „pouze“ 350 milionů, tak iPhone se brzy přehoupne přes 2 miliardy. iPad měl však mnohem úspěšnější debut. Během prvního dne se prodalo 300 tisíc kusů. Prvním milionem prodaných iPadů se Apple chlubil ještě v prvním měsíci. Milion prodaných iPhonů zaznamenal Apple „až“ za 74 dnů.

Jailbreak na iPad byl k dispozici od prvního dne

V současné době již není Jailbreak systému iOS tak rozšířený. Před deseti lety tomu bylo jinak. Obzvlášť velký ohlas mělo to, když se nový produkt podařilo „prolomit“ ještě v první den. O Jailbreak se postaral uživatel Twitteru s přezdívkou MuscleNerd. Fotografii i originální tweet si můžete stále prohlédnout i dnes.

Krátká životnost iPadu 3

Třetí generace iPadu si na trhu nepobyla dlouhou dobu. Apple nástupce představil již pod 221 dnech od doby, kdy se iPad 3 dostal do prodeje. A aby toho nebylo málo, šlo o první generaci s lightning konektorem. Majitelům 3. generace se brzy zmenšila i nabídka příslušenství, protože starší iPad využíval ještě 30pin konektor.

První generace iPadu neměla fotoaparát

V době vydání prvního iPadu už telefony měly běžně přední i zadní fotoaparát. Pro někoho tak může být překvapením, že první iPad neměl ani přední fotoaparát na FaceTime. Druhá generace iPadu tento nedostatek napravila. A to jak na přední, tak i na zadní straně.

26 milionů kusů za 3 měsíce

První fiskální čtvrtletí je důležité pro velké množství společností včetně Applu. Nachází se v něm totiž i vánoční svátky, tedy doba, kdy lidé nejvíce utrácí. Rok 2014 byl pro Apple speciální v tom, že během tří měsíců společnost prodala 26 milionů iPadů. A to hlavně díky uvedení iPadu Air. Dnes přitom Apple za stejné období prodává v průměru 10 až 13 milionů iPadů.

Jony Ive poslal jeden z prvních iPadů Gervaisovi

Ricky Gervais je známý britský herec, komik a moderátor. V době vydání prvního iPadu pracoval v rádiu XFM, kde se i pochlubil tím, že obdržel tablet přímo od Jonyho Ivea. Komik ihned iPad využil k jednomu ze svých vtípků a v přímém přenosu si vystřelil z kolegy.

Děti Steva Jobse nepoužívaly iPad

V roce 2010 měl novinář Nick Bilton hovor se Stevem Jobsem kvůli článku, kde kritizoval iPad. Poté, co Jobs vychladnul, se ho Bilton zeptal, co si jeho děti myslí o tehdy novém iPadu. Jobs odpověděl, že ho ještě nevyzkoušely, protože v domácnosti omezují technologie. To později potvrdil i Walter Isaacson, který napsal Jobsův životopis. „Každý večer se u večeře diskutovalo o knihách, historii a jiných věcech,“ řekl Isaacson. „Nikdo nikdy nevytáhl iPad anebo počítač,“ dodal.

.