Zavřít reklamu

Operační systém iOS je kromě jiného známý svou striktní uzavřeností, čistotou a jednoduchostí. Pro uživatele může být taková filozofie výhodou, ale přístup Applu rovněž znamená, že má systém jen nepatrnou přizpůsobitelnost a uživatel si nemůže práci s telefonem usnadnit žádnými volitelnými zkratkami. Na displej svého iPhonu nedostanete žádné widgety ani jiná tlačítka rychlých akcí.

Absence těchto ovládacích prvků se však dá částečně kompenzovat pomocí speciálních aplikací. Jedna z nich se jmenuje Tact a s díky ní si uživatel může na ploše vytvořit ikony sloužící k okamžitému zatelefonování, napsaní SMS zprávy nebo e-mailu konkrétnímu kontaktu.

Princip aplikace je poměrně prostý. Ihned po jejím spuštění se vám zobrazí seznam vašich kontaktů a stačí si vybrat, ke kterému z nich přiřadíte příslušnou akci. Poté se již dostanete k samotnému nastavení akce. Nejdříve zvolíte její typ podle toho, zda chcete při stisku ikony na ploše příslušnému kontaktu volat, psát mu SMS, psát mu e-mail nebo jen zobrazit jeho vizitku v adresáři. 

Dále můžete pro ikonu vybrat libovolný obrázek z galerie, přičemž továrně je nastaven ten, který u kontaktu máte v systémovém adresáři. Další volbou je styl ikony. Obrázek kontaktu totiž může být zasazen do různých rámečků rozličných tvarů i barev. Posledním volitelným parametrem je popis ikony, který lze nastavit opravdu jakkoli, ale delší text je samozřejmě zkrácen, aby na délku nepřekračoval rozpětí spodního okraje ikony.

Pokud máte vše nastaveno podle svých představ, můžete již stisknout tlačítko Create Action. Aplikace vás následně přesměruje do Safari a vytvoří speciální URL, které připraví danou akci. Poté již stačí toto URL dostat na plochu jako záložku. K tomu poslouží právě Safari, jeho tlačítko pro sdílení a volba Na plochu.

Vytvořené ikony fungují spolehlivě a opravdu dokáží nějaký ten čas uspořit. Telefonát či zahájení písemné konverzace je skutečně otázkou jednoho stisku. Aplikaci sice trvá zhruba 2 vteřiny, něž akci dokáže zpracovat a uskutečnit, ale i tak je proces ve výsledku velmi rychlý. Aplikace Tact si k dobru připisuje také velice moderní a pohledné uživatelské rozhraní.

Možná je škoda, že aplikace nemá verzi pro iPad, protože rychlé napsání e-mailu či iMessage by jistě využili i majitelé iPadů. Na druhou stranu není problém spustit na tabletu verzi pro iPhone, protože Tact jako takový prakticky stejně většinu času používat nebudete, ale ikony si na ploše i na iPadu vytvoříte. Pokud vás Tact zaujal, v App Store je ke stažení za poměrně přívětivou cenu 1,79 eur.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/tact-your-contacts-on-your/id817161302?mt=8″]

.