Zavřít reklamu

Čtete-li seriál Technika bez očí pravidelně, jistě jste již několikrát zaznamenali, že osoby se zrakovým handicapem potřebují k obsluze technických zařízeních speciální software – konkrétně se jedná o odečítací program, který jim obsah obrazovky předčítá pomocí hlasového výstupu. V úplně prvním díle tohoto seriálu jsme si rozebírali odečítací program od Applu VoiceOver, tento článek však bude zaměřen spíše na styl, jakým se poslepu při ovládání jakéhokoli zařízení orientujeme a pohybujeme, přičemž se dá říci, že tato pravidla platí jak pro Apple produkty, tak i ty od jiných značek.

V samotném systému je to poměrně jednoduché

Jen několik málo řádků bych rád věnoval pohybu mezi jednotlivými aplikacemi či nastaveními. Zde je pohyb snadný, nejčastěji jsou k němu využívány klávesové zkratky. Mezi aplikacemi se jak vidící, tak nevidomí mohou pohybovat šipkami, prakticky to samé platí v nastavení systému. Na dotykových zařízeních je situace odlišná – je nutné, aby se nevidomí pohybovali pomocí gest pro procházení položek a pro její otevření musí na displej dvakrát poklepat. Ovládání systému není ani poslepu nijak komplikované, zejména ve chvíli, kdy se s ním osoba se zrakovým handicapem již seznámí.

iphone xs voiceover gesto
Zdroj: Apple

Na webu, v textových dokumentech i ve složitějších aplikacích jsou alfou a omegou klávesové zkratky

Ve chvíli, kdy se dostanete do neznámého prostředí webu či aplikace, tak si většinou obsah rychle očima prolétnete a máte o něm alespoň minimální přehled. To ale nevidomí učinit tak úplně nemohou – už proto, že při procházení jim odečítací program předčítá naprosto všechny položky. Získat přehled o webové stránce, kterou nevidomí navštěvují poprvé, jim může zabrat opravdu spoustu času. Na to ale vývojáři speciálních softwarů mysleli také.

Takto se aktivuje VoiceOver:

Jak počítačové, tak i mobilní odečítací programy umí pomocí gest či klávesových zkratek skákat jen po určitých prvcích stránky jako jsou nadpisy, odkazy, formuláře nebo třeba textová pole. Situaci si tedy trochu konkretizujeme. Na neznámé stránce, kde bych si rád přečetl určitý článek, ale nechci procházet všechny odkazy na jednotlivé rubriky, se pohybuji po nadpisech. Jakmile narazím na titulek článku, mohu si jej nechat odečítačem přečíst. Jestliže chci například na určitém portálu vytvořit účet, po rozkliknutí registračního formuláře na něj musíme nejprve přesunout kurzor odečítače. Nejjednodušší je pro přesun použít zkratku či gesto pro pohyb po jednotlivých formulářích či editačních polích. Odečítací programy navíc umí v podstatě na jakémkoli místě v systému vyhledávat. Pokud tedy určitou stránku navštěvuji často, do vyhledávacího pole zadám název příslušného objektu, na který chci kurzor přesunout. V textových dokumentech tomu, co se orientace po objektech týče, v ideálních případech není jinak, bohužel se ale najdou i aplikace, které rychlejší pohyb nepodporují. V textu je poté nutné buď vyhledávat, nebo se orientovat pomocí kurzorových šipek, tyto zkratky mohou samozřejmě pro posun kurzoru využívat i běžní smrtelníci.

Ať už je odečítač sebelepší, nepřístupné programy se najdou vždy

Dnes se asistivní softwary na předčítání obsahu obrazovky dostaly na tak vysokou úroveň, že dokáží jednoduše popisovat obrázky nebo si lépe poradí s nepřístupnými prvky. Na druhou stranu je ale přesto potřeba zmínit, že na webové stránce či v aplikaci, kde nejsou jednotlivé položky vůbec popsány, bude v lepším případě nevidomému orientace trvat dlouho, v tom horší odečítače úplně selžou. Posun v oblasti technologií pro zrakově handicapované je ale za poslední dobu znát, a to i přes fakt, že je vývoj daleko méně svižný než u softwarů pro běžné spotřebitele.

nevidomi_blind_fb_unsplash
Zdroj: Unsplash
.