Zavřít reklamu

Co se týče osob se zrakovým handicapem, tak jsou pro ně samozřejmě některé věci velmi komplikované. V určitých případech je dokonce až nemožné vykonat některé činnosti samostatně, bez pomoci technologií či vidícího člověka. Ať už se jedná o roztřídění prádla podle barev, zkontrolování čistoty oblečení, anebo kontrola, zdali jsou dobře vysáty střepy po rozbitém hrnku. S některými úkony zvládnou pomoci aplikace pro rozpoznávání barev, textů nebo produktů, to však například o zmíněném hledání střepů tak úplně neplatí. V tomto článku si společně ukážeme aplikaci Be My Eyes, kde se i vy můžete stát součástí pomáhajících dobrovolníků, nebo si nechat pomoci, pokud patříte do komunity zrakově znevýhodněných.

Na začátku vás přivítá jednoduchý průvodce, který se vás zeptá, zda chcete být dobrovolníkem, anebo zdali potřebujete vizuální pomoc. Následně se zaregistrujete, což není nic složitého, jelikož aplikace podporuje přihlášení přes Google, Facebook i Apple. Dále si zvolíte jazyky, ve kterých chcete komunikovat a aplikaci můžete ihned začít používat. Jak ale pomoc přesně probíhá? Nevidomý uživatel v aplikaci klikne na tlačítko, kterým zavolá nejbližšího dostupného dobrovolníka. Vidícím osobám přijde oznámení, po zvednutí hovoru některou z nich se nevidomému zapne kamera. Tito dva spolu mohou komunikovat a v případě potřeby nevidomý ukazuje kamerou například na produkty, ze kterých potřebuje vyčíst informaci.

To však není z hlediska funkčnosti vše. Součástí společnosti, která vyvíjí tuto aplikaci, je totiž i odborná podpora, která dokáže být samozřejmě také nápomocná. Komunikuje sice jen v anglickém jazyce, což pro mnoho uživatelů může být nepříjemné, na druhou stranu je ale dostupná 24 hodin denně. Dále se v aplikaci nachází nastavení, ve kterém můžete změnit heslo, používané jazyky nebo si přizpůsobit notifikace. Poslední sekce, příběhy, ukazuje některé činy konkrétních dobrovolníků, samozřejmě tehdy, když je sem nahraje nevidomý či dobrovolník.

Musím se přiznat, že jsem aplikaci ze svého zařízení přímo já nikdy nepoužil, bylo to ale spíše proto, že jsem zavolal přes videohovor přímo svým kamarádům. Každopádně jsem ale viděl, jak verzi pro dobrovolníky, tak i tu pro nevidomé, používají mí známí. Myslím, že Be My Eyes je nesmírně užitečný software, který zrakově znevýhodněným pomůže, a dobrovolníkům udělá radost provedení dobrého skutku. Tvůrci aplikace dostali perfektní nápad, který se jim podařilo zrealizovat, což je naprosto perfektní. Jak už jsem zmínil, ve svém okolí mám poměrně hodně známých, kteří Be My Eyes zapínají téměř na denní bázi. Pokud jste tedy zrakově znevýhodněný anebo se chcete připojit k dobrovolníkům, Be My Eyes je k dispozici v App Storu ke stažení zcela zdarma.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více