iWant

Apple koupil startup Emotient zaměřený na rozpoznávání emocí

iWant

Apple i v roce 2016 pokračuje v akvizicích menších technologických společností a tentokrát si pod svá křídla bere firmu Emotient, která využívá umělou inteligenci k tomu, aby určovala lidské nálady analýzou jejich výrazu ve tváři. Finanční podmínky akvizice zveřejněny nebyly.

Do této chvíle využívaly technologii firmy Emotient například reklamní agentury, které díky ní mohly vyhodnotit reakci publika, či obchodníci, kteří podobným způsobem analyzovali reakce zákazníků na konkrétní regály se zbožím. Technologie ale našla své uplatnění i ve zdravotnictví, kde díky ní lékaři sledovali výskyt bolesti u pacientů, jež ji nebyli schopni verbálně vyjádřit.

Emotient__iconZatím není jasné, jak v Cupertinu technologie této firmy využijí. Apple totiž akvizici komentoval jako vždy jen obecným prohlášením: „Občas kupujeme menší technologické společnosti a obecně nekomentujeme účel akvizice ani naše budoucí plány.“

Je každopádně evidentní, že na poli umělé inteligence a strojového rozpoznávání obrázků je v Silicon Valley skutečně „horko“. Podobnou technologii rychle vyvíjejí všechny velké firmy s IT zaměřením včetně Facebooku, Microsoftu či Googlu. I sám Apple navíc akvizice firem pracujících na této technologii již dříve realizoval. Naposledy se jednalo o startupy Faceshift a Perceptio.

Vzrůstající zájem o tzv. „face recognition“ ale neznamená, že se rozpoznávání obličejů počítačem obchází bez kontroverze. Facebook v Evropě kvůli obavám z regulací nespustil svou aplikaci Moments a konkurenční Google v aplikaci Photos nabízí funkci rozpoznávání tváří rovněž jen na území Spojených států.

Zdroj: WSJ