Zavřít reklamu

V minulém díle seriálu Technika bez očí jsme se věnovali tomu, jak mohou zrakově znevýhodněné osoby používat navigaci, a zda je pro ně vůbec užitečná. Dnes se podíváme na Lazarillo, což je velice zajímavý software, který usnadňuje nevidomým orientaci v prostoru. Jak funguje tento program v praxi si povíme v dalších řádcích tohoto článku.

Hned na úvod je třeba zmínit, že i ve chvíli, kdy nemáte zapnutý odečítací program VoiceOver, na vás v aplikaci hovoří hlasový průvodce. Na prvním panelu, Průzkum, si můžete zobrazit místa v okolí, jako například obchody, dopravu nebo zdraví, ostatně asi jako v drtivé většině dnešních moderních navigací. Speciální je však to, že se u každého místa zobrazuje, na kolikáté hodině od vás se nachází. Pokud je například kavárna vlevo od vás, aplikace vám oznámí, že se nachází na 9 hodinách. Kromě toho vám Průzkum v aplikaci Lazarillo může předat informace o tom, pokud zrovna procházíte kolem nějakého zajímavého místa. Vývojáři mysleli i na větší města, kde by se aplikace s předčítáním míst v okolí nezastavila, takže je můžete filtrovat nebo deaktivovat prozkoumávání.

Pokud bychom se měli věnovat ostatním třem obrazovkám, tak ta s názvem Oblíbené nic zajímavého kromě možnosti ukládání míst nepřináší, to samé platí o News, která uchovává oznámení. Když se podíváte do Nastavení, uvidíte možnosti pro zesílení či zeslabení hlasového průvodce, zrychlení/zpomalení hlasu, změnu jednotek délky nebo formátu ohlášení. Poslední zmíněná možnost zajistí, že se místa budou ohlašovat buď v pozicích na hodinách, relativních směrech (například dopředu nebo dozadu) či světových stranách. To je ze zajímavých položek v Nastavení ale asi vše.

Nejdůležitější funkce, kterou Lazarillo ale umí, je bezpochyby navigování. Kromě nalezení místa pomocí prozkoumávání můžete samozřejmě na obrazovce pro průzkum i vyhledávat. Po spuštění navigace se vás aplikace zeptá, jestli k ní chcete použít Lazarillo, nebo jiný software, který máte v telefonu nainstalovaný. Pokud zrovna nezvolíte možnost Jít pěšky, vždy vás Lazarillo přesměruje do jiné aplikace. Je totiž určena pro nevidomé a vývojáři nepředpokládají, že by zrakově znevýhodněná osoba mohla řídit motorové vozidlo. Aplikace čerpá z Google Maps, takže mapové podklady jsou velmi spolehlivé. Výhoda oproti klasickým navigačním aplikacím z pohledu nevidomého je, jak už jsem zmínil, oznamování toho, na kolikáté hodině, ve kterém směru, anebo na jaké světové straně se nachází nějaké místo či odbočka. Kromě toho také obsahuje kompas – zorientovat se podle Lazarilla tedy není pro nevidomého nic složitého.

Je mi jasné, že specializovanou aplikaci pro nevidomé uživatelé bez handicapu neocení, na druhou stranu se jedná o velice zajímavý program, který nabízí opravdu mnoho funkcí. Mezi jeho benefity navíc patří to, že je zdarma a kompletně v češtině, i když jeho vývojáři pochází z Chile. Jestli vás zajímá, jak taková aplikace pro nevidomé funguje, nic vám nebrání si ji vyzkoušet, a pokud jste čtenář se zrakovým znevýhodněním, jistě doporučuji její využívání ve městě.

.