Zavřít reklamu

Celosvětově nejrozšířenější navigační aplikace jsou Google Maps, které nabízí opravdu mnoho funkcí. V České republice mají také velké slovo Mapy.cz, což je vzhledem k tomu, jak skvěle mají naši krajinu zmapovanou, nepřekvapující informace. Jak je to ale s navigačními aplikacemi pro nevidomé? Existují nějaké specializované, nebo se musíme spokojit s těmi běžnými?

Osobně velmi rád používám právě Mapy od Googlu v kombinaci s kompasem v telefonu. Mnoho mých kamarádů bez zrakového handicapu si dobírá Google Maps za to, že ohlásí, na jakou světovou stranu se mají vydat. Já ale nemám jinou možnost, podle čeho se zorientovat, protože zobrazenou mapu nevidím, proto si vždy zapnu kompas. Jinak jsou Google Mapy ve městě poměrně přesné, na menších vesnicích to je už trochu horší. Bohužel se mi ale občas stává, že je těsně za sebou několik odboček, a i když mi telefon ohlašuje, do které mám zabočit, nevím o té předcházející, kterou běžný uživatel může vidět na mapě.

Existují však aplikace, které jsou specializované pro nevidomé. Data čerpají často z Google Maps, jejich přesnost je tedy poměrně dobrá. Na obrazovce však neuvidíte mapu. Aplikace totiž říkají, na které hodině na ciferníku se od vás místo nachází. Abych uvedl příklad, pokud jdu ke kavárně a ta je ode mě vlevo, telefon mi oznámí, že se nachází na 9 hodinách. Aplikace dokonce obsahují i kompas, což výrazně usnadňuje orientaci v prostoru. Další perfektní věc je ta, že vám oznamují místa, kolem kterých procházíte.

Google Maps fb
Zdroj: Google

Při chůzi si však nevidomí musí dávat pozor na několik faktorů. Navigace totiž neoznámí přechod, rozkopanou ulici nebo neočekávanou překážku, a někdy je poměrně složité se soustředit sluchem zároveň na cestu a mluvení telefonu. Proto je nejdůležitější vnímat více okolí než telefon, i když to nemusí být ve všech případech úplně jednoduché. Osobně beru navigaci jako obrovskou pomoc při orientaci poslepu, samozřejmě ale chození podle ní není tak jednoduché jako pro vidícího uživatele. Předně proto, že běžnému uživateli se zobrazí kromě navigačních pokynů i mapa, a například vidí, do kolikáté odbočky se má vydat, což je pro nevidomého ve chvíli, kdy jsou odbočky blízko sebe, problém. Na druhou stranu se dá chození podle navigace i poslepu natrénovat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více