Zavřít reklamu

Koronavirus je v České republice nepatrně na ústupu, nicméně mnozí z nás stále zůstávají doma a vzhledem k omezení shromažďování a volného pohybu osob se nám plány pravděpodobně narušily. Pokud zrovna nemáte co na práci, rádi si zahrajete nějakou tu hru, ale chcete zažít trochu jiný herní zážitek, pak je tento článek právě pro vás. Představíme si totiž titul Důkaz 111, hra vytvořená českým studiem Play by Ears.

Příběh a ovládání

Po spuštění hry se přenesete do 80. let minulého století, a vžijete se do role americké policistky Alice Wellsové, náčelnice městečka Fairfield. Ta se dostane na ostrov do děsivého hotelu Harber Watch Inn, kde je těžké komukoli věřit. Jak z předešlých řádků vyplývá, jedná se o zajímavý detektivní příběh. Hlavním hrdinům propůjčili svůj hlas přední čeští dabéři, mezi něž patří Tereza Hofová, Norbert Lichý či Bohdan Tůma. Daleko unikátnější je však způsob hry a ovládání. Při hraní posloucháte, co se děje v příběhu, a v daných chvílích se jen rozhodujete pro určitou možnost. Dle vašeho rozhodnutí se příběh odvíjí dál. Ještě zajímavější je ale fakt, že všechny zvukové efekty jsou na špičkové úrovni, a pokud si nasadíte sluchátka, připadáte si téměř stejně, jako byste sledovali film, tedy bez obrazu. Hra totiž využívá tzv. „binaurálního audia“, často spojovaného s virtuální realitou, které zajistí, že má uživatel pocit, jako by byl zvukem doslova obklopen. Vám tedy stačí pouze zavřít oči, nasadit sluchátka a hrát.

důkaz 111 app store
Zdroj: App Store

Herní zážitek

Když jsem se poprvé o hře dozvěděl, měl jsem z ní rozporuplné pocity. Těšil jsem se na perfektní české dabéry, nečekal jsem však, že mě příběh bůhvíjak zaujme. Právě díky binaurální technologii, skvěle znějící hudbě a především luxusním hereckým výkonům jsem se však od svého mobilního telefonu nemohl odtrhnout. Dokonce mě ani neodradila hláška, že si pro dokončení příběhu musím aktivovat nákup v aplikaci v hodnotě 99 Kč. Příběh se mi sice podařilo dokončit, osobně si však tento titul plánuji zahrát minimálně ještě jednou. Bohužel jsou zde ale věci, které na druhou stranu opravdu zamrzí. Jedním z technických nedostatků aplikace je, že vývojáři nevytvořili verzi pro iPad – musíte jej držet na výšku. To bych ještě dokázal překousnout, kdyby ve hře fungovala synchronizace. Pokud totiž započnete titul na telefonu, budete jej muset na smartphonu i dokončit, mezi zařízeními nemůžete přecházet.

Závěr

Hra Důkaz 111 je jedním z nejzajímavějších herních počinů pro vidomé i zrakově znevýhodněné, na které jsem v poslední době narazil. Pro nevidomé se jedná o neskutečný zážitek, kdy si jej zejména se sluchátky vychutnají opravdu plnými doušky, běžní uživatelé dostanou svým způsobem jiné herní prostředí, na které nejsou zvyklí, a trochu se vžijí do role nevidomého hráče. Nákup v aplikaci vás nezrujnuje, skvělé výkony všech dabérů naopak nadchnou. Jediné, co bych asi vytknul, je chybějící synchronizace na jednotlivých zařízeních. Pokud máte chuť a trochu toho volného času na vyzkoušení tohoto unikátního počinu, doporučuji této hře dát šanci. K dispozici je jak pro systémy Android, tak iOS.

.