Zavřít reklamu

Máme tu další týden nového roku 2021 a s ním i tunu novinek, které se odehrály. Ostatně, technologičtí giganti si nedávají pauzu ani nyní a naopak ještě potvrzují. Řeč je zejména o útoku na Kapitol, který rozdmýchal dlouholeté spory mezi politiky i nadnárodními korporacemi. O slovo se přihlásila také výstava CES, která tentokrát proběhla výhradně virutálně, a nechybí ani nějaké ty novinky týkající se vesmírné agentury SpaceX, která se svou lodí Starship plánuje další ambiciózní test. Ačkoliv týden sotva začal, událo se toho zkrátka hodně a nám nezbývá nic jiného než vás provést těmi nejzajímavějšími událostmi. Inu, pojďme na to.

Technologičtí giganti se opět pouští do politických vod. Tentokrát kvůli útoku na Kapitol

Neuběhne den, aby se médii neprohnala zpráva o nedávném masivním útoku na Kapitol, který šokoval nejen Spojené státy, ale rovnou celý svět. Řeč je zejména o bývalém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, který své příznivce nepřímo k útoku nabádal a dokonce na svém twitterovém účtu zveřejnil několik dezinformací. Z tohoto důvodu se většina sociálních sítí rozhodla ho zablokovat, a to nejen na několik hodin, jako tomu bylo před pár dny, ale rovnou Trumpa odsoudili k doživotnímu zákazu. Inu, není se čemu divit, jelikož se nadnárodní korporace čím dál tím více pouští do politických vod a hranice mezi veřejným a soukromým sektorem je čím dál tenčí.

Tentokrát však technologičtí giganti vzali iniciativu do vlastních rukou a rozhodli se zablokovat jakékoliv akce politických komisí, které dohlíží na PR a především politickou angažovanost. Ve zkratce a bez právnické terminologie to znamená, že se v této záležitosti společnosti vzdaly jakékoliv odpovědnosti a de facto si mohou říkat a dělat cokoliv, co se jim zlíbí. To však není případ pouze Facebooku a Twitteru, tedy sociálních sítí, které se rozhodly zablokovat Donalda Trumpa, ale také Googlu. Podobný krok zvažuje i největší americký telekomunikační poskytovatel, AT&T, který se v nejnovějším tiskovém prohlášení vyjádřil, že zreviduje své politické postoje.

TCL se na CES 2021 pochlubilo rolovacím displejem. Vytře zrak a nastolí nové trendy

Ačkoliv by se dalo argumentovat tím, že je technologická výstava CES směřována spíše na nadšence a často se chlubí prototypy, které se do mainstreamu jen tak nedostanou, letošek je výjimkou. Na rozdíl od předešlých let se totiž organizátoři rozhodli zaměřit na poněkud praktičtější témata a mimo robotických pomocníků do domácnosti i firem nabídli pohled na trendy budoucnosti, zejména pak v oblasti smartphonů. Největším trhákem se v tomto ohledu stala společnost TCL, která se primárně zaměřuje na vývoj přelomových displejů. T0 se totiž povedlo přijít s vůbec prvním funkčním rolovacím displejem, který by mohl nahradit ty současné.

Celá technologie je sice teprve v prvopočátcích, nicméně už teď je jasné, že tohoto trendu chytnou i ti největší výrobci. Konec konců, Apple a Samsung na podobném řešení pracují již dlouho a jejich patenty prozrazují, že se máme rozhodně na co těšit. Nejinak je tomu i u dvou čínských gigantů, Oppo a Vivo, které se rychle adaptují a nabízí inovace za hranicemi běžných možností. Rolovací displeje jsou zkrátka budoucnost a dá se očekávat, že tímto směrem půjde čím dál tím více výrobců. Jedinou otázkou tak zůstává cena, která může být zpočátku vyšší. Ovšem jak se ukázalo u Galaxy Fold, i tato eventualita by mohla být časem nahrazena dostupnějšími modely.

Test vesmírné lodi Starship je na spadnutí. SpaceX plánuje výlet do kosmu již tuto středu

Nebyl by to správný souhrn, abychom nezmínili vesmírnou agenturu SpaceX, která úspěšně konkuruje NASA i dalším velikánům a snaží se obsadit první příčku v oblasti vesmírného cestování. Zatímco v předchozích dnech se mluvilo zejména o vysílání rakety Falcon 9, postupně přišla řada i na poněkud ambicióznější a velkolepější loď kterou je Starship. Právě tohle „létající silo“, jak lodi někteří zlí jazykové humorně přezdívají, totiž před pár týdny vykonalo úspěšný výškový let a jak se ukázalo, nadčasový a poněkud kontroverzní design jde ruku v ruce s technickou funkčností a dalšími aspekty, které jsou alfou a omegou vesmírných letů.

Ani SpaceX  na svou vlajkovou loď nezapomnělo a jak se ukázalo, společnost má v tomto ohledu pořádně co práci. Po úspěšném výškovém letu, který měl otestovat nejen funkčnost systémů, ale také to, zda takto gigantická loď vůbec cestu zvládne, se totiž inženýři pouští do příprav dalšího testu, které má překnoat stávající rekord a vynést Starship pomalu až na orbit. Není tedy divu, že si raketa, která má lidstvo dopravit nejen na Měsíc a zpět, ale také na Mars, udělá výlet do stratosféry již tuto středu. Minule sice došlo k poněkud nešťastnému incidentu, kdy loď při opětovném přistání explodovala, ale s tím se tak nějak počítalo a dá se očekávat, že tentokrát SpaceX podobné nepříjemnosti vychytá.

.