Zavřít reklamu

HomePod mini je na trhu už téměř dva měsíce a za tu dobu si na něj mohl udělat názor snad každý, kdo by se o tento maličký reproduktor od Applu zajímal. Svůj vlastní model mám doma zhruba měsíc a dojmy z dlouhodobého používání budou součástí této recenze.

Specifikace

Specifikace nového HomePodu mini Apple nikdy v nějakých větších detailech nerozebíral. Bylo jasné, že Apple nesáhne ke stejným technologiím jako u většího, ale i výrazně dražšího „plnohodnotného“ HomePodu. Zmenšení přineslo logické zhoršení poslechové kvality, o tom však za chvíli. Uvnitř HomePodu mini se nachází jeden hlavní dynamický měnič o nespecifikovaném průměru, který doplňují dva pasivní zářiče. Hlavní měnič disponuje, na základě měření, které si můžete prohlédnout v tomto videu, velice plochou křivkou frekvenčního rozsahu, a to zejména v pásmech od 80 Hz do 10 kHz.

Z hlediska konektivity zde najdeme pochopitelně Bluetooth, podporu pro Air Play 2 či stereo párování (konfigurace nativního 2.0 s podporou Dobly Atmos pro potřeby Apple TV je však bohužel dostupná jen u dražšího HomePodu, na mini je možné zvuk pouze manuálně přesměrovat). HomePod mini také poslouží jako hlavní centrum pro Domácnost prostřednictvím HomeKitu, čímž doplňuje iPady či Apple TV. Jen pro úplnost se sluší dodat, že jde o klasický kabelový reproduktor, který neobsahuje baterii a bez zásuvky si z něj nic nepustíte – opravdu jsem několika podobným otázkám na připojení musel čelit. HomePod mini je o něco větší než klasický tenisák a váží 345 gramů. Apple jej nabízí v černé nebo bílé barevné variantě.

mpv-shot0096
Zdroj: Apple

Provedení

Design HomePodu mini je dle mého subjektivního názoru skvělý. Látková a velice jemná síťovina, která reproduktor obepíná, působí velice dobře. Horní dotyková plocha je podsvícená, avšak podsvícení není nikterak agresivní a během používání je poměrně utlumené. Zesílí se jen v případě, kdy je aktivovaná asistentka Siri, takže nepůsobí rušivě ani v tmavé místnosti. Reproduktor disponuje pogumovaným protiskluzovým podstavcem, který nedělá fleky na nábytku, což je velmi důležité zmínit. Design reproduktoru bohužel trochu kazí kabel, který je sice opletený látkou stejné barvy a textury jako HomePod samotný, má však tendence „trčet“ ze zařízení a poměrně narušuje jeho jinak velice minimalistický design. Pokud se vám jej podaří ve vašem „set-upu“ schovat nebo minimálně trochu zakamuflovat, máte vyhráno, jinak je totiž HomePod mini velice pohledným doplňkem k televizi… nebo prakticky do celého bytu.

Ovládání

HomePod mini je možné ovládat v podstatě třemi způsoby. Ten nejjednodušší, ale zároveň nejomezenější je ovládání dotykem. Na horním dotykovém panelu se nachází tlačítka + a -, která slouží jak k úpravě hlasitosti. Střed dotykového panelu funguje jako hlavní vypínač na EarPods, tedy jedno poklepnutí je přehrát/pozastavit, dvě poklepnutí přepnou na další písničku, tři na tu předchozí. Fyzickou interakci s HomePodem mini je možné rozšířit ještě o funkci Handoff, kdy stačí do reproduktoru „ťuknout“ iPhonem na kterém se přehrává nějaká hudba, a HomePod si již produkci převezme. Tato funkce funguje i obráceně.

Druhou možností, a v našich končinách pravděpodobně tou nejrozšířenější, je ovládání prostřednictvím komunikačního protokolu Air Play 2. Po první zapnutí a nastavení HomePodu mini je možné jej používat ze všech připojených a kompatibilních zařízení, která Air Play podporují. HomePod je tak možné ovládat ze všech iOS/iPadOS/macOS zařízení, a to včetně ovládání na dálku. Můžete si tak pouštět Apple Music či svůj oblíbený podcast v různých místnostech dle potřeby, tedy pokud máte HomePodů více, nebo mohou obsluhu HomePodu obstarávat i jiní členové vaší domácnosti z jejich Apple zařízení.

Třetí možností ovládání je pochopitelně Siri. Zde je nutno podotknout, že se toho Siri od posledně (čtete recenzi původního HomePodu) mnohé naučila. Pro české a slovenské uživatele však stále představuje poměrně krkolomné řešení. Ne že by uživatelé neuměli anglicky a za Hey Siri nedovedli přidat adekvátní žádost (Siri je poměrně vstřícná vůči různým akcentům a výslovnostem), pokud však chcete schopnosti a možnosti Siri využívat na plno, tak toho lze nejlépe dosáhnout tak, že budete i svoje Apple zařízení využívat v některém z podporovaných jazyků. Pro pokročilé funkce skutečně čeština nebo slovenština nefunguje. Siri se nedokáže orientovat v (českých) kontaktech, rozhodně vám už nepřečte zprávu nebo nějakou česky psanou připomínku či úkol.

Zvuk

Zvuk HomePodu mini byl také rozebírán velice detailně a proti všeobecně uznávanému faktu, že na své rozměry hraje skutečně dobře, nelze takřka nic namítat. Kromě velice solidního zvuku, který nabídne i registrovatelné basové prvky, si reproduktor skvěle poradí s naplněním okolního prostoru hudbou – v tomto ohledu je extrémně důležité to, kam ho doma umístíte. Některé jiné reproduktory na trhu se sice chlubí 360stupňovým zvukem, realita je však v praxi zcela odlišná. HomePod mini v tomto díky své konstrukci exceluje. O zvukovou stránku se stará jen jeden měnič, který je však umístěný tak, že směřuje do prostoru pod reproduktorem a až od něj rezonuje dále do celé místnosti. Dva pasivní zářiče jsou umístěné směrem do boku.

Pokud tedy HomePod mini utopíte někde v koutě nebo v polici, kde nebude mít tolik prostoru pro rozeznění, maximálního zvukového potenciálu nikdy nedosáhnete. Zásadní roli hraje také to, na čem HomePod stojí a z čeho se zvuk odráží dále do místnosti. Osobně mám reproduktor položený na TV stolku vedle televize, na kterém je položená ještě další těžká skleněná deska, a kde i za ním je stále více než 15 cm místa ke zdi. Díky tomu dokáže i takto maličký reproduktor zvukově zaplnit nečekaně velký prostor.

mpv-shot0050
Zdroj: Apple

Fyziku však ošálit nelze a malá váha s malými rozměry si prostě musí někde vybrat svou daň. V tomto případě jde o hutnost a maximální sílu projevu, kterou je ze sebe schopný HomePod mini dostat. Po stránce detailnosti a čistoty zvuku si není příliš na co (v této cenové relaci) stěžovat. Nikdy však z takto maličkého reproduktoru nedostanete toho, co u větších modelů. Pokud ale nepotřebujete ozvučit HomePodem obrovský obývák či větší místnosti s otevřeným stropem či velkou mírou členitosti, neměli byste mít problém.

Závěr

HomePod mini se dá hodnotit z mnoha úhlů pohledu, neboť každý jeho potenciální uživatel si s ním dopřeje větší či menší míru interakce. Dle míry využití se totiž zásadně mění hodnota, respektive hodnocení tohoto drobečka. Pokud hledáte jen malý a trochu hezký reproduktor, který vám bude doma hrát na nočním stolku, v kuchyni nebo někde jinde a nehledáte nějaké konkrétní funkce, HomePod mini pro vás pravděpodobně nebude zlatým dolem. Pokud jste však hluboko zakopáni v Apple ekosystému a nemáte problém být doma trochu za „šílence, co si povídá se svým reproduktorem“, tak HomePod mini rozhodně stojí za vyzkoušení. Na ovládání hlasem se dá velice rychle zvyknout, zároveň se postupně naučíte další a další prvky, na které je možné se Siri ptát. Posledním velkým otazníkem je otázka soukromí, resp. jeho případného (nebo vnímaného) nabourání vlastnictvím podobného zařízení. To je však debata nad rámec této recenze, a navíc si na tyto otázky musí každý odpovědět sám.

HomePod mini bude možné zakoupit zde

Klasickou verzi HomePodu seženete zde

.