Zavřít reklamu

Apple TV je bezpochyby poměrně zajímavým produktem, který dokáže klidně i základní televizi udělat chytrou a zapojit ji do jablečného ekosystému. To vše je v silách malého set-top-boxu, jenž navíc dokáže parádně potěšit svým vytříbeným a minimalistickým designem. Pravdou však je, že v posledních letech popularita Apple TV spíše upadá a má to své odůvodnění. Trh s televizory jde totiž výrazně dopředu a rok co rok posouvá své možnosti. Tím pochopitelně nemyslíme jen kvalitu samotných obrazovek, ale také řadu doprovodných funkcí, které jsou dnes důležitější než kdy dřív.

Hlavní úkol Apple TV je totiž jasný – zapojit danou televizi do jablečného ekosystému, zpřístupnit tím řadu multimediálních aplikací a přinést podporu pro zrcadlení obrazovky AirPlay. Jenže to je už dávno možné i bez jablečné televize. Apple totiž navázal spolupráci s předními výrobci televizorů, kteří díky tomu do svých modelů implementovali podporu AirPlay spolu s dalšími drobnostmi. Na místě je proto poměrně logická otázka. Nepodřezává si Apple pod sebou vlastí větev a neohrožuje budoucnost Apple TV jako takové?

Proč je pro Apple důležitější spolupráce s ostatními výrobci

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, na první pohled se může zdát, že spoluprací s ostatními výrobci jde Apple sám proti sobě. Když se funkce jako AirPlay 2 či aplikace Apple TV dostanou do daných televizorů již nativně, pak prakticky není důvod k tomu si pořídit jablečnou televizi jakožto samostatné zařízení. A to je ostatně také pravda. Cupertinský gigant se totiž s největší pravděpodobností rozhodl pro úplně jinou cestu. Ačkoliv v době příchodu první Apple TV mohl produkt takovéhoto typu dávat smysl, tak v jednoduchosti lze říct, že právě ten rok co rok upadá. Moderní chytré televizory jsou už dnes naprostou a cenově dostupnou samozřejmostí a je už jen otázkou času, než se jim podaří kompletně vystrčit jablečnou televizi.

Je proto logické, že nemá žádný hlubší význam tomuto vývoji vzdorovat a snažit se za každou cenu přinést revoluci v oblasti Apple TV. Apple na to jde naopak velice chytře. Proč by měl bojovat o svůj hardware, když může namísto toho podpořit služby? Příchodem AirPlay 2 a aplikace TV do chytrých televizorů si totiž gigant odemyká zcela nové příležitosti, aniž by daným uživatelům musel vyloženě prodat svůj vlastní hardware.

Apple TV fb nahled náhled

 TV+

Bezesporu důležitou roli v tomto ohledu hraje streamovací služba  TV+. Tu Apple provozuje od roku 2019 a specializuje se na výrobu vlastního multimediálního obsahu, který se v očích kritiků těší nemalé oblibě. Právě tato platforma by mohla být skvělou odpovědí na slábnoucí popularitu Apple TV. Zároveň pro streamování obsahu z  TV+ je pochopitelně nutná zmiňovaná stejnojmenná aplikace Apple TV. Jak už jsme ale zmínili, ta už se na moderních televizích objevují, tudíž Applu nic nebrání v tom, aby zacílil i na nové uživatele, kteří se ve skutečnosti vůbec neřadí do jablečného ekosystému.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja vidim velkou vyhodu v Apple TV tu, ze je to samostatne funkcni zarizeni a casto to pouzivame na prehravani hudby, kdy je zapnuta jen Apple TV a AV receiver. Zaroven pak muzu snadno pustit hudbu do HomePods, takze v obyvaku a kuchyni hraje tise na pozadi stejna hudba.
  Jako ano, mohl bych to poustet z iPhone, ale ono kdyz hraje hudba nekolik hodin, tak je to docela poznat na baterce…

  Já vidím 2 výhody Apple TV:
  1) agregace streamovacích služeb a upozorňování kde přibylo co
  2) a hlavně TvOS stárne mnohem pomaleji, než os chytrých televizí. Na 5 let starou TV LG už nenainstaluji ani HBO MAX, ani Disney+, o AppleTV+ ani nemluvě. Takže zatím co HW televize je stále dostačující, tak SW by mě nutil ke zbytečné výměně televize. Teď mi na ní pravda odešel kabelový tuner, ale vlastně mi to ve výsledku pomohlo, protože jsem se rozhoupal zařídit si přes operátora se slevou sledování.tv a už jedu vše přes AppleTV (a ještě ušetřîm za pronájem CA modulu)

  Presne tak, AP2 spolu s aplikaci ATV+ rozhodne plnou Apple TV nenahradi. Jednak mam na vsech TV stejne rozhrani, vlastne me krome obrazu ani nezajima co ta TV umi ci neumi a po x zkusenostech kdy po par letech na TV prestala fungovat ta ci ona aplikace apod, jsem s timto resenim plne spokojen. Vsude stejny ovladac, stejne app, plno moznosti, zaroven ridi Homekit, kdyz nekdo zazvoni u dveri pres netatmo zvonek hned na tv vidim kdo tam je, apod. Dalsi vec ze jednu starsi mam jako cestovni na hotel, pro decka na dovolenou atd. Prijedu nekde v zahranici na ubytko, pripnut ATV k mistni televizi a jsem jako doma :-). A vecer ci jindy deti pri odpocinku nebo pred spanim zabavit pohadkou ci filmem taky fajn. Pritom se to vejde do kapsy.

celý text

Čtěte více.