iWant

Termokamera Seek Thermal Compact Pro dokáže zjistit, kde vám utíká teplo z bytu

iWant

Jako malý kluk jsem měl rád akční filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem. Mezi ty nejoblíbenější patřil mimo jiné i Predátor z roku 1987. Pamatuji si, jak se Dutchovi podařilo obelstít mimozemského vetřelce, který uměl být neviditelný, neskutečně rychlý a zároveň disponoval dokonalou výzbrojí. Predátor měl v očích pomyslnou termokameru a snadno tak viděl objekty pomocí infračerveného záření. Arnold však své tělo opatlal bahnem a díky tomu se dostal na teplotu okolí. Predátor měl po srandě.

Tehdy mě rozhodně nenapadlo, že bych si někdy mohl termokameru vyzkoušet sám na mobilním telefonu. Na základě pětatřicetiletého vývoje se podařilo Williamu Parrishovi a Timu Fitzgibbonsovi založit v Kalifornii značku Seek a vytvořit vysoce výkonnou termovizi extrémně malých rozměrů, která je kompatibilním nejen s iPhonem, ale i telefony s Androidem. Do redakce se nám dostala termokamera Seek Thermal Compact Pro.

Neutíká mi teplo z baráku? Kde je v zásuvce fáze? Jakou teplotu má voda? Není v lese okolo mě nějaký živočich? To jsou například situace, kdy se může termokamera hodit. Profesionální kamery sice stojí stovky tisíc korun, ale miniaturní kamera Seek Thermal má oproti nim i miniaturní cenu.

seek-thermal4

Termovizi připojíte k iPhonu pomocí Lightning konektoru, stáhnete si z App Storu aplikaci Seek Thermal, zaregistrujete se a můžete začít. Kamera disponuje vlastním objektivem, takže vestavěný fotoaparát iPhonu není vůbec potřeba. Naopak musíte povolit přístup ke galerii a mikrofonu. Kamera Seek totiž umí i fotografovat a natáčet video záznam.

Trocha teorie

Seek Thermal Compact Pro pracuje na principu infračerveného záření. Každý objekt, ať už živý či neživý, vyzařuje určité teplo. Kamera umí detekovat toto záření a výsledné hodnoty zobrazuje v obyčejné stupnici barev, tedy od chladných modrých tónů až po sytě rudé. Senzory, které převádí infračervené záření na elektrické impulzy, se označují jako bolometry – čím více bolometrů záření má, tím je měření přesnější.

Kamera od Seeku však používá mikrobolometry, tedy malé čipy, které reagují na infračervené vlny. Jejich hustota není sice tak velká jako u profesionálních zařízení, ale i přesto více než dostačuje pro obyčejná měření. Jakmile tedy zapnete aplikaci, objeví se na vašem displeji kompletní tepelná mapa prostředí, které právě snímáte.

seek-thermal

Možností využití jsou pak desítky. Podobná zařízení běžně používají například stavaři, kteří zjišťují, zda z domu neuniká teplo, a následně navrhují vhodné zateplení. Termovize je skvělým pomocníkem i pro policisty, kteří v terénu pátrají po ztracených osobách, na pozorování zvěře či myslivost. Shodou okolností jsem během testování kamery onemocněl a měl jsem zvýšenou teplotu, přičemž jsem se nejprve změřil klasickým rtuťovým teploměrem a pak ze zvědavosti i kamerou. Výsledek mě velmi překvapil, jelikož rozdíl byl pouhý jeden stupeň Celsia.

Termální kamera Seek Thermal Compat Pro obsahuje tepelný senzor s 320 × 240 body a umí snímat pod úhlem 32 stupňů. Obrovský má tepelný rozsah: od -40 stupňů Celsia až do +330 stupňů Celsia. Měřený objekt pak umí zaznamenat až do 550 metrů, takže bez problémů si poradí i v hustém lese. Samozřejmostí je jak denní, tak i noční snímání. Kamera Seek také disponuje kroužkem pro manuální ostření, takže tepelný bod si můžete bez problémů zaostřit.

Řada funkcí

Pro lepší měření můžete v aplikaci nastavit i různé barevné palety (bílá, tyrian, spektrum apod.), protože zjistíte, že na každé měření se hodí jiný barevný styl. Tepelné mapy také můžete pohodlně vyfotit či natočit, stačí jen v aplikaci swipovat, podobně jako v nativním fotoaparátu. Profesionálové pak ocení řadu nástrojů pro měření. Můžete zjišťovat například přesnou teplotu pomocí jednoho bodu v konkrétním místě, nebo naopak všechno v reálných stupnicích. Zobrazit si také můžete nejteplejší a nejchladnější místa či si nastavit zcela vlastní výchozí teplotu. Zajímavý je i živý náhled, kdy se displej rozpůlí a na jedné půlce máte tepelnou mapu a na té druhé reálný obraz.

Aplikaci nabízí také praktické návody a inspirativní videa, kde se dozvíte další způsoby, jak termovizi efektivně využít. Balení obsahuje i praktický vodotěsný obal z tvrdého plastu, ve kterém můžete kameru snadno přenášet či si ji připnout pomocí kroužku ke kalhotám. Během testování mě pak velice překvapilo, že termovize připojená přes Lightning spotřebuje jen minimum baterie.

seek-thermal1

Termokameru od Seeku vnímám jako profesionální zařízení, čemuž odpovídá i cena. V našem testu jsme zkoušeli tu nejnabitější variantu Pro za více než 16 tisíc korun. Na druhou stranu v takové cenové hladině jinak prakticky nemáte šanci termovizi pořídit, a už vůbec ne k mobilnímu zařízení, u něhož se výhody mohou ještě zvýšit. Zaujalo mě, že kamera umí vyhledávat i elektrické vedení, které pod omítkou generuje tepelnou stopu.

Seek Thermal Compact Pro tak nepatří do oblasti zábavných gadgetů a pro takové to domácí hraní příliš není, respektive na to je příliš drahá. Vedle testované varianty Pro nicméně můžete za poloviční cenu (8 200 korun) koupit základní kameru Seek Thermal Compact, která má menší senzor se sníženým rozlišením teplotního obrazu (32 tisíc pixelů proti 76 tisícům u Pro) a nižší rozlišovací schopností tepla (do 300 metrů oproti 550 metrů u Pro). Varianta Compact XR pak nabídne navíc oproti základnímu modelu rozšířenou rozlišovací schopnost tepla na vzdálenost až 600 metrů, stojí 9 600 korun.

Seek Thermal tak dokazuje, že pokrok je neuvěřitelný, protože ještě nedávno by byla podobná miniaturní termovize za pár tisíc korun nepředstavitelnou záležitostí.