Zavřít reklamu

Za dnešek se toho nejen ve světě IT stalo vcelku dost. Kromě toho, že se společnost Apple stala opět nejhodnotnější společností světa a zároveň nabyla rekordní historické hodnoty, tak podobný úspěch slaví také Tesla – ta se stala momentálně nejhodnotnější automobilkou. V dnešním technologickém souhrnu se tedy společně podíváme na to, jakou přesnou má Tesla hodnotu. Dále se podíváme na nové čipy od Intelu, další uniklé informace o chystané grafické kartě od nVidie, a nakonec se podíváme na uniklou fotografii, která se týká PlayStationu 5.

Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou na světě

Pokud by se vás někdo zeptal na nejhodnotnější automobilku na světě, tak byste nejspíše odpověděli Volkswagen Group. Tohle však vůbec není pravda, jelikož nejhodnotnější automobilkou se po dnešním dni stává Tesla. O Tesle rozhodně neslyšíte poprvé, pro ty méně znalé se však jedná o vcelku mladou společnost, která se zabývá vývojem a vyráběním elektrických automobilů. Abyste si udělali jednoduchý obrázek o hodnotě Tesly, tak byste měli vědět, že je tato automobilka hodnotnější než General Motors, Ford a Fiat Chrysler Automobiles dohromady. Tesla za sebou nechává i Toyotu, Volkswagen Group, Hondu a Daimler. Konkrétně má Tesla, při psaní tohoto článku, maximální otevírací cenu okolo 1020 dolarů, tržní kapitál poté činí cca 190 miliard dolarů. Pokud akcie Tesly nějakým způsobem sledujete, tak nejspíše víte, že to s nimi je jako na houpačce – někdy stačí, aby Elon Musk napsal špatný tweet a akcie ihned několikanásobně spadnou.

Nové čipy od Intelu

Intel dnes formálně představil své nové procesory, ve kterých se nachází technologie 3D Foveros – konkrétně se jedná o čipy, které se označují Intel Core procesory s novou technologií Intel Hybrid Technology. Konkrétně Intel představil dva čipy – první je Intel Core i5-L16G7 a druhý Intel Core i3-L13G4. Oba dva procesory mají 5 jader a 5 vláken, základní frekvence je stanovena na 1,4 GHz, respektive 0.8 GHz. Turbo Boost je poté maximálně 3.0 GHz, respektive 2.8 GHz, oba procesory jsou vybaveny paměťmi LPDDR4X-4267. Kromě taktovacích frekvencí se od sebe oba procesory liší grafickým čipem, který je v případě modelu Core i5 výkonnější. Procesory jsou stavěny na 10nm výrobní technologii, jedno jádro, určené pro vysoký výkon, je z rodiny Sunny Cove, zbylé čtyři jádra jsou poté úsporná Tremont jádra. Tyto čipy jsou určené do různých mobilních zařízení a má se jednat o konkurenci pro některé ARM čipy, například od Qualcommu. Tyto nové čipy podporují podporují jak 32bit aplikace, tak také 64bit.

intel foveros 3d
Zdroj: Walden Kirsch/Intel

Další informace o nVidia RTX 3080

V rámci včerejšího souhrnu jsme vás informovali o tom, že se na internetu objevila první fotografie chystané grafické karty od nVidie, konkrétně s označením RTX 3080, jenž je stavěná na architektuře Ampere. Dnes se na internetu, konkrétně tedy na Redditu, objevila další fotografie této chystané grafické karty – konkrétně jejího heatsinku. Heatsink, který se na fotografii objevil, je naprosto obrovský a jedná se o designovou pecku. Vzhledem k tomu, že se nejspíše jedná o chlazení Founders Edition, tak můžeme s příchodem této edice konečně očekávat nějakou formu „redesignu“. Fotografii je samozřejmě nutné brát s lehkou rezervou – i přesto, že vypadá velmi důvěryhodně, tak se stále může jednat o „únik“ úplně jiné grafické karty. Na druhou stranu tyto uniklé fotografie způsobují určité nepokoje uvnitř nVidie. Údajně se má v této společnosti hledat zaměstnanec, který tyto fotografie vynáší.

Nvidia RTX 3080 heatsink
Zdroj: LeeJiangLee/Reddit

PlayStation 5 byl zalistován na Amazonu

Celý hráčský svět i nadále čeká na představení nového PlayStationu 5. Čas od času se na internetu o této chystané konzoli objeví různé informace – ať už ty oficiální, tak neoficiální. Mezi jeden z posledních „úniků“ lze považovat zalistování PS5 na stránky Amazonu. Na svém Twitteru o tom informoval uživatel Wario64, kterému se dokonce údajný PlayStation 5 podařilo objednat, a to ve 2 TB verzi. Kromě 2 TB verze se na Amazonu objevila i 1 TB verze, avšak za naprosto totožnou cenu, a to 599.99 liber, tj. necelých 18 tisíc korun. Tato cena ale s největší pravděpodobností není finální, a to právě kvůli dvou rozdílným variantám uložiště, které stály stejně. Uvidíme, jak se Amazon k objednávce uživatele Wario64 postaví – s největší pravděpodobností ji však stornuje.

Zdroj: 1 – cnet.com; 2, 3 – tomshardware.com; 4 – wccftech.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více