Zavřít reklamu

Nepokoje a protesty ve Spojených státech stále pokračují, mezi tím se ale ve světě dějí různé jiné události. V dnešním souhrnu se společně podíváme na informace o společnosti SpaceX, která by měla postavit speciální vesmírnou loď pro přepravu lidí na Mars. Kromě toho zveřejníme jeden uniklý e-mail z komunikace společnosti Tesla. Nezapomeneme také na informace o hardwaru – podíváme se, co může konkrétně zkracovat životnost procesorů AMD Ryzen a zároveň si představíme novou grafickou kartu od Nvidie. Vrhněme se přímo na věc.

SpaceX má v plánu postavit vesmírnou raketu určenou na Mars

Před několika dny jsme byli všichni svědky toho, že společnost SpaceX, která patří vizionáři Elonovi Muskovi, opravdu umí. Musk to dokázal tím, že se mu pomocí jeho rakety podařilo vyslat do Vesmíru, respektive na ISS, dvě osoby. Tohle ale samozřejmě Muskovi nestačí. Pokud situaci ohledně něj a společnosti SpaceX sledujete, tak víte, že jedním z jejich cílů je dostat první lidi na Mars. A vypadá to, že ve SpaceX tuto záležitost berou jakožto vcelku prioritní. V interním e-mailu společnosti SpaceX měl Elon Musk nařídit, aby se veškeré úsilí věnovalo na vývoj rakety s názvem Starship – ta by měla v budoucnu dopravovat lidi na Měsíc, a také na Mars. Vesmírná raketa Starship je a i nadále bude vyvíjena v Texasu. To, co se před několika lety zdálo jako vzdálená budoucnost, je nyní otázka několika let. První lidé by se totiž s pomocí SpaceX na Mars měli podívat již brzy.

Tesla se zaměřuje na výrobu Modelu Y

A u Elona Muska ještě zůstaneme. Tentokrát se však přesuneme k jeho druhému dítěti, tedy k Tesle. Jak jistě víte, nový typ koronaviru, který se naštěstí pomalu dostává pod kontrolu, „ochromil“ prakticky celý svět – a Tesla v tomto případě nebyla výjimkou. Musk se rozhodl celou výrobní linku Tesly jednoduše uzavřít, aby tak i on předešel šíření onemocnění COVID-19. Nyní, když už je koronavirus spíše na ústupu, se všechny společnosti světa snaží dohnat ztráty, které byly koronavirem způsobeny. Konkrétně se podle Muskova e-mailu mají výrobní linky 1 a 4 v Tesle soustředit na výrobu Modelu Y. Musk svým způsobem v e-mailu „pohrozil“ tím, že bude tyto výrobní linky každý týden pravidelně kontrolovat. Z jakého důvodu se Musk snaží výrobu Modelu Y popohnat není známé – s největší pravděpodobností je po těchto vozech jednoduše velká poptávka a Musk tuto příležitost nechce prošvihnout.

tesla y
Zdroj: tesla.com

Některé základní desky ničí procesory Ryzen od AMD

Patříte mezi zastánce procesorů AMD a využíváte procesor Ryzen? Pokud ano, tak se mějte na pozoru. Podle posledních dostupných informací mají někteří prodejci základních desek s čipovou sadou X570 zkreslovat určitá klíčová nastavení pro procesory AMD Ryzen. Kvůli tomu dochází ke zvýšení výkonu procesoru, což je samozřejmě super – na druhou stranu se ale procesor více zahřívá. Jednak tím dochází k větším nárokům na chlazení, a jednak se tím snižuje životnost procesoru. Nejedná se sice o nic závažného – procesor vám tedy „neodejde“ během několika málo dnů – ale pokud patříte mezi uživatele Ryzenů, určitě byste to měli vědět.

Unikla chystaná grafická karta od nVidie

Internetem nedávno proběhly fotografie údajně chystané nové grafické karty od nVidie, a to s označenám RTX 3080 Founders Edition. Mnoho lidí zastávalo názor, že se nejedná o nepravdivé informace, nyní se však ukázalo, že se nejspíše jedná o reálnou fotografii. Chystaná nVidia RTX 3080 FE by měla disponovat 24 GB GDDR6X pamětmi a TDP by mělo dosahovat závratných 350 W. Tomu, že je tato fotka opravdu pravdivá, napovídá fakt, že se údajně mají v nVidii snažit dopadnout zaměstnance, který tuto fotografii vynesl na veřejnost. Co se týče specifikací, tak se samozřejmě může ještě cokoliv změnit – proto je berte s rezervou. Uniklou fotografii si můžete zobrazit níže.

nvidia_rtx_3080
Zdroj: tomshardware.com

Zdroj: 1, 2 – cnet.com; 3, 4 – tomshardware.com

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.