Zavřít reklamu

Máme tady 5. den roku 2021. I dnes většina lidstva stále opatrně vzhlíží k budoucnosti a snaží se minimalizovat dopady stále se šířícího onemocnění COVID-19. Prognózy nicméně nechme epidemiologům a pojďme se podívat na další novinky, které se v technologickém světě odehrály – a že jich nebylo málo. Jak se totiž ukázalo, největší světoví giganti v tomto ohledu nezahálí a snaží se využít situaci ve svůj prospěch. O tom hovoří i to, že testy na COVID-19 míří do automatů místo tyčinek Snickers, NASA poodhaluje své plány na letošní rok a DC se snaží vypořádat s následky masivního zklamání fanoušků po vypuštění Wonder Woman 1984 na streamovací služby.

Automaty, kde získáte testy na COVID-19? Na nezdravé svačinky zapomeňte

Jistě čas od času využíváte klasické automaty, které se nachází snad v každé škole a na pracovištích. Za nějaký drobný peníz si v nich můžete koupit svačinku v podobě čokoládových tyčinek, baget nebo nejrůznějších nápojů. Přesto se však doba mění a jak to tak vypadá, aktuální obraz světa se odráží i na tomto zdánlivě nevýznamném aspektu lidské existence. V Kalifornii totiž přišli s řešením, jak nabídnout testy na COVID-19 co největšímu počtu lidí a zároveň minimalizovat riziko nákazy. Dosud totiž platilo, že každý, kdo se chtěl nechat otestovat, musel nejprve ke svému lékaři, kde si vystál dlouhou frontu, a následně mu byl proveden PCR, přesněji antigenní test. To se však postupně mění.

Právě kalifornská univerzita se totiž rozhodla překopat dosavadní systém testování a nabídnout všem možnost zdarma zjistit, zda jsou pozitivní, či nikoliv, a to prostřednictvím netradičního řešení, kterým jsou automaty. Z těch vám každopádně nevypadne nějaká dobrota, nýbrž speciální test na COVID-19. Prozatím se tato zařízení nachází pouze na 11 různých lokacích, ale dá se očekávat, že se v budoucnosti rozšíří na více míst. Ve finále se jedná o jeden z nejefektivnějších způsobů, jak minimalizovat riziko přenosu a zároveň studentům i pracovníkům nabídnout možnost co nejrychleji se izolovat v případě, že u sebe naleznou některý ze symptomů.

NASA hledí do budoucnosti s opatrným optimismem. Svým novým videem láká na cestu do hlubin vesmíru

Není pochyb o tom, že loňský rok si pro sebe ukradla vesmírná společnost SpaceX, která vypustila rekordní počet raket a zároveň se zapsala do historie. Přesto to však konkurenční NASA nevzdává a snaží se od vizionáře Elona Muska okoukat nejen inovativní způsob vesmírné dopravy, ale také jeho ambiciózní plány. I z tohoto důvodu se vědci rozhodli vypustit do světa video, kde opatrně hledí k budoucnosti a lákají všechny vesmírné nadšence na cestu na Měsíc. Jen pro zajímavost, již od roku 2024 se plánují poměrně velkolepé mise, které si daly za cíl dostat člověka nejen opětovné na Měsíc, ale právě i na Rudou planetu.

V každém případě NASA bere v úvahy i nelehké překážky, které cestu k tomuto milníku prodlužují. Řeč je nejen o koronavirové pandemii, ale také o vysokých nákladech a dlouhé době náležitého tréninku, který se nesmí podcenit. I tak jsou ale přípravy v plném proudu a jak vesmírná agentura sama zmiňuje, video nemá lákat na nesplnitelné sliby, nýbrž na hořkosladkou realitu, která sice není vždy jednoduchá, ale i tak NASA věří, že se lidstvu brzy podaří dosáhnout povrchu nejen Měsíce, ale i Marsu. Program Artemis se totiž připravuje již několik let, a stejně tak i mise, která člověka dopraví na Rudou planetu. A to za plné podpory politiků i soukromých korporací, která není jen symbolická.

DC se popadá za hlavu. Dlouho očekávaná Wonder Woman 1984 je neuvěřitelný propadák

Ačkoliv se nedá tvrdit nic proti tomu, že budoucnost patří streamovacím platformám, vždy záleží na daném studiu, jak tuto možnost využije, a zda fanoušky zaujme, aniž by došlo k promítání filmu na velké plátno v luxusně zařízených kinech. A právě legendární DC tuto skutečnost výrazně podcenilo. Řada fanoušků superhrdinů totiž dlouhou dobu očekávala blockbuster v podobě Wonder Woman 1984, který měl jako jeden z prvních zamířit výhradně na streamovací platformy a spoléhat pouze na svůj důvtip, příběh a efekty. Ale jak se ukázalo, ve finále DC nezbývá nic jiného než se chytat za hlavu a doufat, že fanoušci filmařům tento přešlap odpustí.

Recenze totiž výrazně hovoří v neprospěch filmu a zároveň zmiňují, že se jedná o natahovanou a neoriginální nudu bez špetky odlišnosti, která dokonale zapadne mezi dalšími podobnými počiny. Ačkoliv si totiž film za první víkend vydobyl solidních 36.1 milionů dolarů a celkově pak 118.5 milionů, právě nespokojenost fanoušků podle všeho další zájemce odradila. Během druhého týdne totiž angažovanost diváků klesla o 67 % a jen podtrhla neschopnost DC efektivně konkurovat Marvelu. Ten má totiž se streamovacími platformami zkušenost, zatímco DC spoléhalo výhradně na to, že naláká fanoušky na známá jména a epické trailery.

.