Zavřít reklamu

Bývaly doby, kdy sloužil mobilní telefon pouze k volání a psaní krátkých zpráv, a citlivá data si lidé posílali jiným způsobem. Dnes se ale situace razantně změnila, a většina z nás nosí v kapse malý počítač, se kterým máme přístup nejen k sociálním sítím, ale i bankovním účtům nebo dokonce platebním kartám. Jistě byste nebyli nadšeni, kdyby se k těmto citlivým datům dostal někdo nepovolaný, v tomto článku se tedy dočtete několik tipů, díky kterým bude používání vašeho telefonu od Applu nejen rychlé, ale i extrémně bezpečné.

Touch ID ani Face ID nejsou vaši nepřátelé

Téměř všichni, kteří se s iPhonem alespoň trošku seznámili, moc dobře vědí, že je telefon vybaven senzory pro rozpoznávání obličeje nebo otisků prstů. Najdou se ale i takoví jedinci, kteří tyto funkce mají vypnuté z důvodu urychlení používání zařízení. Jednak se tím však ochuzují o vychytávky jako je Apple Pay, největší problém je však v tom, že si jejich data může po případné krádeži kdokoli zobrazit. Pokud jste tedy již při prvotním nastavování vašeho iOS zařízení nevytvořili zabezpečení, pak se přesuňte do Nastavení -> Touch/Face ID a kód a klepněte na Přidat otisk v případě Touch ID, nebo Nastavit Face ID u modernějších telefonů s rozpoznáváním obličeje.

Nastavte si vlastní kódový zámek

Po nastavení vás zařízení vyzve k tomu, abyste zadali bezpečnostní kód. Jak jste si pravděpodobně všimnuli, smartphone po vás vyžaduje zadání šestimístného přístupového kódu. Jestliže však chcete mít iPhone zabezpečený heslem či vlastním alfanumerickým kódem, klepněte na Volby kódu a potom na Vlastní alfanumerický kód nebo Vlastní číselný kód. Pokud byste chtěli odemykat telefon pomocí kratšího kódu, můžete vybrat i možnost Čtyřmístný číselný kód, ten je však snáze prolomitelný. Samotný zámek pak volte s rozmyslem, nevybírejte kombinace jako je 1234 nebo 0000, spíše se zaměřte na číselnou kombinaci, která bude pro vaše okolí neodhalitelná, vám však bude třeba něco připomínat.

Alternativní vzhled a další otisky

S nastavováním Touch ID a Face ID souvisí ještě jedna vychytávka – přidání alternativního vzhledu nebo dalších otisků. U Face ID stačí v klepnout na Nastavit alternativní vzhled, kdy si můžete naskenovat obličej ještě jednou a tím zrychlit samotné odemykání. U telefonů s Touch ID vyberte Přidat otisk, kdy si jich můžete naskenovat až 5. Doporučuji provést například tři skeny jednoho prstu a dva skeny toho druhého, čímž rozpoznávání zpřesníte a zrychlíte.

Dvoufaktorové ověření a aplikace Najít vám může zachránit účet

Pokud se přihlašujete k vašemu Apple ID z jiného Apple produktu než je iPhone, stačí akci potvrdit otiskem prstu. Jestliže by však nějakým nedopatřením útočník získal heslo, nemusíte se bát, že se dostane k vašim datům. Díky dvoufaktorovému ověřování se totiž po zadání hesla budete muset ověřit SMS kódem, který vám dorazí na telefonní číslo. Pro aktivaci otevřete Nastavení -> vaše jméno -> Heslo a zabezpečení a aktivujte přepínač Dvoufaktorové ověření. Vyskočí na vás okno, ve kterém jen zadáte telefonní číslo, na něj vám přijde kód a vy se jím autorizujete.

Nalezněte vaše jablečná zařízení

V nastavení vašeho Apple ID ještě na chvíli zůstaneme. Jako konkurence, i Apple produkty nabízí možnost, díky které je možné vaše zařízení podle jeho současné polohy najít, přehrát zvuk, přepnout do režimu ztráty či vymazat. V Nastavení -> vaše jméno rozklikněte sekci Najít -> Najít iPhone a aktivujte přepínač Najít iPhone. Pokud byste tedy zařízení ztratili, otevřete aplikaci Najít na vašem iPadu či Macu nebo se přesuňte na stránky iCloudu, přihlaste se svým Apple ID a můžete začít s hledáním telefonu.

Zamykací obrazovka i widgety o vás mohou prozradit mnoho

Ač se to nemusí na první pohled zdát, potenciální útočník může využít opravdu každé skulinky, a tou bývá často i zamykací obrazovka. Z té je totiž možno odpovídat na zprávy, zahajovat hovory a nemálo dalších věcí, kterých by mohl zloděj využít. Proto si v Nastavení -> Touch ID/Face ID a kód deaktivujte níže vybrané či všechny přepínače pro přístup z uzamčené obrazovky. Také doporučuji zapnout přepínač Vymazat všechna data, kdy se po 10 neúspěšných pokusech z jablečného telefonu odstraní vše, co jste si v něm uložili.

Skryjte zobrazování oznámení na uzamčené obrazovce

Mnohé o vás mohou prozradit i widgety a oznámení, která při špatném nastavení ukáží na zamknuté obrazovce i data, ze kterých by mohl mít útočník radost. Přejděte tedy do Nastavení -> Oznámení a po klepnutí na Náhledy vyberte z možností Při odemčení nebo Nikdy.

Aplikace o vás nutně nepotřebují vědět všechno

Uvědomte si, že iPhone používáte opravdu všude, ať jste doma, v práci nebo na dvoutýdenní akci s kamarády. Proto v Nastavení -> Soukromí zakažte aplikacím, které to ke svému fungování nutně nepotřebují, přístup ke kameře, mikrofonu a poloze. Dále zamiřte k volbě Reklama Apple a deaktivujte možnost Osobní reklama.

Aktivujte automatické aktualizace aplikací

Co se naopak hodí jsou automatické aktualizace. I přesto, že kalifornská společnost všechny aplikace vydané v App Storu kontroluje, tak ani ta není dokonalá, a je možné, že některá z aplikací třetích stran trpí bezpečnostní chybou, které by nepovolaná osoba mohla zneužít. Proto se přesuňte do Nastavení -> App Store a aktivujte možnost Aktualizace aplikací.

Siri je užitečná, ale ani Apple o vás nemusí vědět všechno

Přestože si Apple sype popel na hlavu, jak si dává extrémně záležet na soukromí uživatelů, tak i u něj může dojít k únikům informací, a není nic horšího, než když se jedná o konverzaci, kterou nechcete, aby někdo slyšel dostane se však k uším zaměstnanců Applu prostřednictvím Siri. Proto si v Nastavení -> Siri a hledání deaktivujte funkci Čekat na vyslovení „Hey Siri“, pokud ji vysloveně nepotřebujete nebo nepoužíváte. Nakonec se přesuňte do Nastavení -> Soukromí -> Analýza a vylepšování a odškrtněte Vylepšování Siri a diktování. V této chvíli by vaše zařízení mělo být perfektně zabezpečené, ale intuitivní na používání.

.