Zavřít reklamu

Mobilní aplikace a sociální síť TikTok by měla na růžích ustláno, kdyby nebyla vyvíjená čínskou společností ByteDance. Právě tato společnost koupila v roce 2017 musical.ly, tedy předchůdce TikToku, který z ní vznikl. Geopolitická situace tak zasahuje do celosvětově oblíbené platformy, nad jejíž budoucností se stahují mračna. 

Jen rok společnosti ByteDance trvalo, než udělala TikTok nejúspěšnější aplikací v USA a než ji rozšířila na 150 trhů a lokalizovala do 39 jazyků. To se psal rok 2018. V roce 2020 se ByteDance stala druhou globálně nejrychleji rostoucí společností, a to hned za Teslou Elona Muska. Aplikace také v tomto roce dosáhla dvou miliard stažení a v roce 2021 tří miliard stažení. S rostoucí popularitou se ale jisté orgány začaly zajímat o to, jak aplikace funguje, a především jak nakládá s obsaženými daty, zejména tedy těmi uživatelů. A není to dobré.

Pokud jste to ještě nezaregistrovali, tak „Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. K vydání tohoto varování vedla NÚKIB kombinace vlastních poznatků a zjištění spolu s informacemi od partnerů.“ Ano, TikTok je tedy hrozba i u nás, protože se jedná o citaci z oficiální tiskové zprávy.

Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance. Česká republika ale rozhodně není první, která před TikTokem nějakým způsobem varuje a bojuje. 

Kam TikTok nesmí? 

Už v roce 2018 došlo v Indonésii k bloku aplikace, to však kvůli nevhodnému obsahu. Po posílení ochranných mechanizmů byl ten zrušen. V roce 2019 přišla na řadu Indie, kde tehdy mělo aplikaci staženo už na 660 milionů lidí. Indie však striktně přistoupila ke všem čínským aplikacím, tedy i titulům WeChat, Helo a UC Browser. Mělo jít o bezpečnostní hrozbu pro suverenitu a integritu státu. Tehdy se o platformu také začaly více (a veřejně) zajímat i USA.

Tam už nyní platí, že TikTok nesmí být používán na jakémkoli zařízení využívajícího se na státní a federální úrovni. Tamní legislativa se totiž začala bát i o možné úniky dat – a to opodstatněně. V roce 2019 byly totiž odhaleny chyby aplikace, které by mohly útočníkům umožnit přístup k osobním údajům. Navíc verze pro iOS odhalila, že aplikace tajně sleduje miliony iPhonů bez vědomí jejich uživatelů a k tomu dokonce přistupuje k obsahu schránek každých několik sekund. To dokonce i v případě, pokud běžela jen na pozadí.

TikTok nesmí používat ani zaměstnanci Evropského parlamentu, Evropské komise nebo Rady Evropské Unie, a to ani na soukromých zařízeních. Stejné je to třeba i v Kanadě, kde dokonce chystají opatření, aby například na vládní zařízení nešla aplikace vůbec nainstalovat. Je třeba ale zmínit, že z těchto zákazů jasně profitují jiní, a to především americká Meta provozující Facebook, Instagram a WhatsApp. Ta ostatně proti TikToku brojí zmínkami o tom, jakou je hrozbou pro americkou společnost a zejména děti. Proč? Protože má vliv na odliv uživatelů aplikací Meta, která z nich tak nemá peníze. Ani Meta ale nepatří mezi ty společnosti, které by se o vaše data nezajímaly. Má jen výhodu v tom, že je to americká společnost. 

Co dělat, když TikTok používáte? 

Varování NÚKIBu upozorňuje na existenci hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti, která se primárně vztahuje na „povinné subjekty podle zákona o kybernetické bezpečnosti.“ Neznamená ale bezpodmínečný zákaz používání platformy. Je na každém z nás, jak se k varování postavíme a tom, jestli chceme riskovat nějaké sledování a nakládání s našimi daty.

Z pohledu veřejnosti je tedy vhodné každým z nás individuálně zvážit používání aplikace a zamyslet se nad tím, co skrze titul sdílíme. V případě, že budete nadále aplikaci TikTok aktivně využívat, bude o vás aplikace dále sbírat velké množství dat, která nejsou relevantní pro její samotné fungování, a která mohou být v budoucnu zneužita (ale také samozřejmě nemusí). Samotné rozhodnutí o používání je však věcí každého jednotlivce, tedy i vás. 

.