Zavřít reklamu

Tim Cook, to je muž, který nově stojí v čele technologického giganta dnešních dnů – společnosti Apple. V roli výkonného ředitele nahradil zakladatele Apple Steva Jobse, a tak před ním jsou jen ta nejvyšší očekávání. Tim Cook rozhodně není novým Stevem Jobsem, ale přesto by měl být Apple v dobrých rukou…

Zatímco Jobs je obdivován za své produktové cítění a vizionářství, Tim Cook je tím mužem v pozadí, bez kterého by společnost nemohla fungovat. Stará se o skladové zásoby, o rychlou dodávku produktů, o co největší profit. Navíc již několikrát Apple krátkodobě vedl, a tak usedá do toho nejvyššího křesla ověnčen cennými zkušenostmi.

Tim Cook Apple CEO

Ačkoliv akcie Apple poklesly po oznámení Jobsova odchodu, situaci vidí pro jablečnou společnost velice optimisticky analytik Eric Bleeker. „Musíte o nejvyšší vedení Apple uvažovat jako o triumvirátu,“ míní Bleeker, podle něhož Cook to, co postrádá v oblastech inovace a designu, nahradí svou znalostí vedení a operací. „Cook je mozkem celého provozu, Jonathan Ive se stará o design a pak je tu samozřejmě ještě Phil Schiller, jenž se stará o marketing. Cook bude lídrem, ale bude výrazně spoléhat právě na tyto kolegy. Už si spolupráci několikrát vyzkoušeli, bude jim to fungovat,“ dodal Bleeker.

A jak vypadá kariéra nové hlavy Apple?

Tim Cook před Applem

Cook se narodil 1. listopadu 1960 v Robertsdale v Alabamě pracovníkovi v loděnici a ženě v domácnosti. V roce 1982 získal na Auburnské univerzitě titul BSc z průmyslového inženýrství a odešel na 12 let pracovat pro IBM. Během toho ovšem nadále studoval, načež si na Duke University v roce 1988 vysloužil titul MBA.

V IBM prokazoval Cook svou oddanost práci, jednou dokonce dobrovolně sloužil přes Vánoce a Nový rok, jen aby byly v pořádku zkompletovány všechny dokumenty. Jeho tehdejší šéf v IBM Richard Daugherty o Cookovi prohlásil, že díky jeho přístupu a chování byla radost s ním pracovat.

Po odchodu z IBM v roce 1994 se Cook připojil k Intelligent Electronics, kde pracoval v divizi prodeje počítačů a nakonec se stal provozním ředitelem (COO). Když pak oddělení v roce 1997 prodal Ingram Micro, pracoval půl roku pro Compaq. Potom si ho v roce 1998 vyhlédl Steve Jobs a přivedl do Apple.

Tim Cook a Apple

Tim Cook nastartoval svoji kariéru v Apple jako Senior Vice President pro světové operace. Měl kancelář nedaleko Steva Jobse. Okamžitě zajistil spolupráci s externími továrnami, aby si Apple nemusel nadále vyrábět vlastní komponenty. V managementu dodávek zavedl striktní disciplínu a sehrál důležitou roli v tehdejším zotavování celé společnosti.

Cook je vlastně relativně neviditelným, leč obrovsky schopným vůdcem v pozadí, který řídí dodávky veškerých komponent a komunikuje s výrobci, aby včas a přesně dodali součástky pro Macy, iPody, iPhony a iPady, po kterých je obrovská poptávka. Vše tak musí být správně načasováno, jinak nastává problém. Nebýt Cooka, nefungovalo by to.

Postupem času začal Cook v Apple nabírat stále více a více zodpovědnosti, stal se velitelem prodejní jednotky, zákaznické podpory, od roku 2004 byl dokonce šéfem divize Mac a v roce 2007 zakotvil na pozici COO, tedy provozního ředitele, kterou donedávna zastával.

Právě tyto zkušenosti a zodpovědnost, kterou Cook měl, mohly sehrát výraznou roli, proč byl nakonec vybrán jako nástupce Steva Jobse, nicméně pro samotného zakladatele Apple byly pravděpodobně rozhodující tři období, během nichž Cook jeho samotného zastupoval.

Tim Cook po boku Steva Jobse

Poprvé se tak stalo v roce 2004, tehdy stanul Cook v čele Applu na dva měsíce, když se Jobs zotavoval po operaci rakoviny slinivky břišní. V roce 2009 vedl Cook neustále rostoucí kolos několik měsíců po Jobsově transplantaci jater a naposledy to bylo letos, když si pán s charakteristickým rolákem, modrými džínsy a sportovními boty vyžádal zdravotní dovolenou. I tentokrát byla svěřena pravomoc Cookovi řídit denní operace. Oficiálně však titul CEO získal až včera.

Ale zpět k jádru věci – během těchto tří období získal Cook více než rok cenných zkušeností s vedením tak obří společnosti a nyní, když před ním stojí úkol nahradit Steva Jobse, nevstupuje do neznáma a ví, s čím může počítat. Přitom si tento okamžik dříve nedokázal představit. Pro magazín Fortune ještě nedávno prohlásil:

„Ale no tak, nahradit Steva? On je nenahraditelný… To prostě musí lidé pochopit. Úplně tu vidím Steva stát v 70 letech s šedivými vlasy, kdy já už budu dávno v důchodu.“

Tim Cook a veřejné vystupování

Na rozdíl od Steva Jobse, Jonyho Iveho nebo Scotta Forstalla není Tim Cook tolik výrazný a veřejnost ho příliš nezná. Na keynotech Apple většinou dostávali přednost jiní, Cook se pravidelně objevoval jen při vyhlašování finančních výsledků. Během nich měl ale na druhou stranu možnost sdělit veřejnosti také své vlastní názory. Jednou byl dotázán, jestli by měl Apple snížit ceny, aby dosáhl vyšších zisků, načež odvětil, že úkolem Apple je naopak přesvědčit zákazníky, aby si za výrazně lepší produkty připlatili. Apple totiž dělá jen takové produkty, které lidé opravdu chtějí a netouží po nižší ceně.

Během posledního roku se nicméně Cook objevil na pódiu při keynote hned třikrát, čímž Apple naznačil, že ho chce publiku více ukázat. Poprvé to bylo při řešení proslulé „Antennagate“, podruhé sumarizoval, jak si vedou počítače Mac na říjnové události Back to the Mac a naposledy nechyběl u oznámení startu prodeje iPhonu 4 u operátora Verizon.

Tim Cook a jeho oddanost práci

Tim Cook není nový Steve Jobs, Apple určitě nepovede stejným stylem jako jeho zakladatel, ačkoliv principy zůstanou stejné. Cook a Jobs jsou totiž zcela rozdílné osobnosti, pohled na svou práci nicméně mají velice podobný. Oba jsou jí prakticky posedlí a zároveň jsou velice nároční, jak na sebe, tak na své okolí.

Narozdíl od Jobse je ovšem Cook tichý, nesmělý a klidný chlapík, jenž nikdy nezvyšuje svůj hlas. Přesto má obrovské pracovní nároky a workoholik je pravděpodobně pro něj to správné označení. Pracovat prý začínal o půl páté ráno a ještě o nedělní noci řešil telefonáty, aby byl připraven na pondělní schůzky.

Kvůli jeho nesmělosti se toho tak příliš neví o životě 50letého Cooka mimo zaměstnání. Na rozdíl od Jobse ovšem není jeho oblíbeným oblekem černý rolák.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.