Zavřít reklamu

Další víkend uběhl jako voda a my jsme si pro vás dnes, stejně jako v každý jiný všední den, připravili IT souhrn z uplynulého dne (a víkendu). Hned na začátek vás svým způsobem potěšíme, ale i nepotěšíme tmavým režimem pro aplikaci Facebook na iPhonu. V další novince u Facebooku zůstaneme – řekneme si něco více o tom, proč jej některé společnosti bojkotují, dále se společně podíváme na vylepšení v aplikaci Google Meet. Kromě toho se podíváme na zajímavou službu, díky které můžete získat SSL certifikát pro váš web naprosto zdarma. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Facebook a Dark Mode

Je to několik týdnů nazpátek, co jsme vás informovali o tom, že Facebook pro svou webovou aplikaci kromě nového designu konečně zpřístupnil také tmavý režim, chcete-li Dark Mode. Nový vzhled Facebooku je oproti tomu staršímu o mnoho modernější, čistší a hlavně svižnější. Uživatelé se však bohužel stále nedočkali tmavého režimu uvnitř aplikace Facebook, což už se ale momentálně mění. Prvním uživatelům se totiž v aplikaci Facebook možnost pro (de)aktivaci tmavého režimu zobrazila. Facebook je snad poslední sociální sítí, která prozatím svůj tmavý režim v aplikaci nepředstavila. Nutno podotknout, že stejně jako u ostatních novinek od Facebooku, tak i v případě tmavého režimu dochází k postupnému uvolňování. Prozatím má možnost nastavit si tmavý režim jen opravdu hrstka uživatelů Facebooku. Postupně by se však pomaloučku měl tmavý režim dostat ke všem uživatelům.

facebook dark mode

Bohužel v tomto případě neexistuje žádná možnost, pomocí které byste příchod tmavého režimu do vaší aplikace mohli uspěchat – nepomůže ani vynucená aktualizace. Pokud si například jeden z vašich kamarádů už tmavý režim na Facebooku může nastavit a vy stále ne, tak není důvod ke vztekání se. Novinka si samozřejmě dříve či později najde cestu i k vám. Bohužel, tmavý režim na Facebooku mění barvu pozadí na šedou či tmavě šedou, nikoliv na kompletně černou. To znamená, že sice dojde k ulevení očí ve večerních a nočních hodinách, bohužel ale nedojde k šetření energie na OLED displejích, které černou barvu zobrazují vypnutými pixely. Pokud se chcete přesvědčit o tom, zdali už máte tmavý režim k dispozici, tak v aplikaci Facebook klepněte vpravo dole na ikonu tří vodorovných čar, poté sjeďte níže a nakonec rozklikněte možnost Nastavení a soukromí. Zde už by se měla nacházet kolonka Dark Mode, popřípadě Tmavý režim, ve kterém si jej budete moci nastavit.

Facebook bojkotují některé společnosti

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak u Facebooku zůstaneme i v případě druhé novinky. Dost možná už jste si na internetu všimli toho, že se na Facebook v posledních dnech valí obrovská vlna kritiky. Bohužel je to kvůli nenávistným a rasistickým projevům, které se na této sociální síti objevují. Nutno podotknout, že se momentálně jedná o velmi žhavé téma, které by se dalo přirovnat k vosímu hnízdu – informace o protestech (které se postupně přeměnily v rabování) nejen ve Spojených státech vám určitě neunikly. Facebook se příliš nesnaží rasistické projevy nějakým způsobem regulovat, což se nelíbí některým velkým inzerentům. Kvůli tomu Facebook přichází o miliony dolarů. Ze společností, které se rozhodly prozatím pozastavit, anebo úplně ukončit reklamní kampaně na Facebooku, můžeme jmenovat například gigantického amerického operátora Verizon, kromě toho Facebook bojkotuje například Starbucks, Ben & Jerry’s, Pepsi, Patagonia či The North Face a mnoho dalších. Uvidíme, zdali Facebook provede nějaká opatření a své inzerenty si získá nazpátek – tak nějak se očekává, že k tomu určitě dojde a Facebook brzy představí novou funkci, která bude nenávistné a rasistické projevy automaticky filtrovat.

Vylepšení v Google Meet

Koronavirus je s námi na světě již po dobu několika dlouhých měsíců. Vzhledem k tomu, že je koronavirus smrtelný, tak se různé státy světa rozhodly vytvořit různá opatření, která v některých případech dokonce doporučovala se zdržovat pouze doma a na veřejnosti se ukazovat jen v krajních případech, aby se roznášení tohoto viru co možná nejvíce zamezilo. Rozumní lidé samozřejmě nařízení respektovali a v momentální situaci stále respektují. Během tohoto těžkého času, kdy se lidé nemohli shledávat se svými rodinami či kamarády, nabraly na popularitě různé služby a aplikace, které vás umí propojit s lidmi online pomocí web kamery a mikrofonu. Těchto služeb a aplikací se rozhodly využít i školy, které musely přejít na online výuku. Jednou z aplikací, která patří mezi oblíbené (především právě ve školách), je Google Meet. Ta se dnes dočkala velké aktualizace. Do aplikace přibyly skvělé funkce, jenž můžete znát z podobných aplikací – například možnost rozmazání či nahrazení pozadí. Kromě toho se uživatelé dočkali speciálního módu při slabém světle, kdy dochází k „přisvícení“ obrazu, v rámci jednoho hovoru se poté nově může připojit až 49 uživatelů. Funkcí je samozřejmě více, tohle jsou ty hlavní.

SSL certifikát pro váš web zdarma

Pokud v dnešní době provozujete nějakou webovou stránku, tak je velmi důležité, abyste ji měli zabezpečenou pomocí SSL certifikátu. Nemusí nutně znamenat, že webové stránky bez něj nejsou bezpečné, uživatel se však cítí o mnoho lépe, když se v adresním řádku nachází zelený zámeček s textem Zabezpečeno. Existuje několik služeb, díky kterým si můžete SSL certifikát pořídit – mezi nejznámější se řadí bezplatný Let’s Encrypt, k dispozici je však několik placených alternativ – anebo můžete využít novou službu ZeroSSL, která nabízí tříměsíční certifikát zdarma, roční si poté můžete pořídit ve formě předplatného. Pro „webaře“ se zajisté jedná o zajímavou možnost a pokud mezi námi někdo takový je, tak rozhodně může na služby ZeroSSL kouknout.

zero ssl
Zdroj: ZeroSSL.com

Zdroj: 1, 4 – 9to5Mac; 2 – novinky.cz; 3 – macrumors.com

.