Zavřít reklamu

Sen mnoha jablíčkářů se možná stane v dohledné době realitou. Řeč je konkrétně o návratu Touch ID na iPhonech, ze kterých se začalo postupně vytrácet po představení Face ID v roce 2017. Apple si totiž zaregistroval před pár dny další sérii patentů, ve které se právě poddisplejovým Touch ID zabývá a co víc, kromě autentizační funkce ho chce naučit například i snímat okysličení krve a tak podobně. Poměrně zajímavé je však to, že se valná většina analytiků v současnosti shoduje na tom, že Touch ID pod displejem by bylo pravděpodobně spíše doplňkem pro Face ID, nežli jeho plnou náhradou. Pokud by tomu tak ale skutečně bylo, nabízí se zásadní otázka – proč sakra až teď?

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Face ID sice funguje skvěle, na druhou stranu však zřejmě každý jeho uživatel zažil alespoň jednou v životě chvíle, kdy tato technologie vyloženě využitelná nebyla. Řeč je o situacích, kdy má člověk například zakrytý obličej a tak podobně, čehož jsme si v době koronavirové krize užili dosyta. Návrat Touch ID na iPhony coby sekundární možnosti autentizace by proto byl určitě fajn minimálně pro tyto ojedinělé situace. A právě o to víc možná zamrzí, že zde chce být opět za perfekcionalistu a technologii chce vrátit až ve chvíli, kdy jí bude schopen dokonale integrovat pod displej a nabídne skrze ní i řadu dalších funkcí. Přitom již nyní má technologie, díky kterým by byl, nebo minimálně měl by být, schopen navrátit Touch ID na iPhony „z fleku“. Na mysli máme konkrétně Touch ID v Power Buttonu iPadů, což je řešení, které se dlouhodobě ukazuje jako poměrně šťastné. Jasně, oproti iPhonům jsou Power Buttony iPadů o poznání větší, ale Apple je přeci jen mistrem minimalizace a určitě by dokázal technologii mírně zmenšit. Kdyby se navíc tímto směrem vydal, mohli jsme mít Touch ID na iPhonech zpět od roku 2020, kdy jej do Power Buttonu dostaly první iPady Air.

Obecně se dá říci, že nakládání Applu s autentizačními technologiemi u jeho iPhonů je do značné míry ojedinělé. Jen málokterý výrobce se totiž drží u svých telefonů jen jedné biometrické autentizace doplněné o číselný kód. Jasně, můžeme se sice bavit o tom, jak jsou jejich řešení spolehlivá, ale jednu věc se jim musí chtě nechtě nechat – díky možnosti zkombinování více autentizačních možností je odemykání telefonů zkrátka a dobře jednodušší, rychlejší a bezproblémové za každé okolnosti. Přesně z toho důvodu bychom se tak na Apple rozhodně za návrat Touch ID nezlobili ani my, ba právě naopak. Protože vybrat si se někdy sakra hodí.

.