Zavřít reklamu

Dropbox představil Project Infinite, Instagram testuje nový vzhled aplikace, Shift vám pomůže naplánovat hovory napříč časovými pásmy, Scanner Pro se naučil OCR i v češtině a podstatných aktualizací se dočkaly Periscope, Google Maps, Hangouts i OneDrive od Microsoftu. Je toho ale mnohem více, proto čtěte 17. Týden aplikací. 

Novinky ze světa aplikací

Facebook údajně pracuje na samostatné aplikaci pro focení a vysílání živého videa (25. 4.)

Magazín Wall Street Journal tento týdne informoval, že Facebook chystá novou samostatnou aplikaci pro focení a natáčení videa. Ta má mít za cíl postrčit uživatele k tomu, aby na největší sociální síť sdíleli ještě více obrázků a videí.

Aplikace je údajně zatím ve vývoji a umožní bleskové focení či natáčení, ale v neposlední řadě také vysílání živého videa. Některé funkce si pak má „vypůjčit“ i od populárního Snapchatu. Problém je, že i kdyby byla aplikace skutečně vyvíjena, nemusí to nutně znamenat, že vůbec někdy spatří světlo světa.

Faktem ovšem je, že uživatelé se na Facebooku chovají čím dál pasivněji. Ačkoliv uživatelé tuto sociální síť často navštěvují, poměrně málo sdílejí vlastní obsah. Pro firmu Marka Zuckerbega je tedy čím dál vyšší prioritou tento trend zvrátit a atraktivní aplikace pro rychlé sdílení by mohla být prostředkem, jak toho dosáhnout.

Nutné je ale vzít v úvahu také skutečnost, že Facebook již aplikace pro sdílení fotografií měl a s úspěchem se nesetkaly. Nejdříve byla bez úspěchu vydána aplikace „Camera“ a poté také klon Snapchatu s názvem „Slingshot“. Ani jedna z aplikací v obchodech s aplikacemi již nefiguruje.

Zdroj: 9to5Mac

Dropbox chce s Project Infinite změnit práci se soubory (26. 4.)

Před několika dny se v Londýně konala konference Dropbox Open. Dropbox tam představil „Project Infinite“. Jeho pointou je poskytnout potenciálně neomezený prostor pro data, nezávisle na tom, kolik místa je na disku počítače daného uživatele. Pro přístup k souborům v cloudu přitom nebude nutný webový prohlížeč – obsah cloudu bude viditelný na tom samém místě, co lokálně uložené soubory Dropboxu, ikony souborů nacházejících se pouze v cloudu budou jen doplněny obláčkem.

Aplikace Dropbox na desktopu v současnosti funguje tak, že veškeré soubory uložené v cloudu se musí nacházet také na disku počítače, který aplikaci používá. To znamená, že Dropbox takto funguje jako záloha nebo prostředník sdílení souborů spíše než nezávislé cloudové úložiště. To chce Project Infinite změnit, jelikož soubory v cloudu nebude třeba mít uložené také lokálně.

Z pohledu uživatele se přitom budou soubory uložené pouze v cloudu chovat stejně, jako soubory uložené i lokálně. To znamená, že prostřednictvím Finderu (správce souborů) uživatel zjistí, kdy byl soubor v cloudu vytvořen, upraven a jakou má velikost. Soubory v cloudu bude v případě potřeby samozřejmě možné snadno uložit také pro offline přístup. Dropbox dále zdůrazňuje, že Project Infinite je kompatibilní napříč operačními systémy a jejich verzemi, stejně jako klasický Dropbox.

Zdroj: Dropbox

Instgram testuje nový design aplikace (26. 4.)

Pro určitý okruh uživatelů momentálně aplikace Instagram vypadá jinak než pro zbylou většinu. K nenalezení jsou v ní klasické výrazné prvky, modré záhlaví a tmavě šedá a černá spodní lišta se proměnily na světle šedé/béžové. Instagram samotný jako by téměř zmizel a přenechal prostor obrázkům, videím a komentářům. Všechny dosud známé lišty a ovládací prvky jsou stále přítomné, ale vypadají jinak, méně poutají pozornost. To může být dobré vzhledem k obsahu, ale také se může stát, že Instagram částečně „ztratí tvář“.

Pokud bude jeho minimalističtější podoba úspěšná u vybraného vzorku uživatelů, možná ho budou moci přijmout, nebo se s ním muset smířit, všichni. Momentálně se ale jedná pouze o „nezávazné“ testování. Mluvčí Instagramu řek: „Často testujeme nové zkušenosti u malého procenta celosvětové komunity. Toto je pouze designový test.“

Zdroj: 9to5Mac

Nové aplikace

Shift umožní naplánovat hovory do jiných časových zón

Do App Storu dorazila zajímavá aplikace Shift, která jistě potěší všechny, kteří jsou nuceni komunikovat s lidmi žijícími v jiném časovém pásmu. Aplikace, za kterou stojí čeští vývojáři, totiž umožňuje jednoduše plánovat telefonní hovory napříč časovými zónami. Je tak ideálním řešením pro všechny digitální nomády a firmy s týmy v různých částech světa.

[appbox appstore 1093808123]


Důležité aktualizace

Scanner Pro nově umí OCR v češtině

Populární skenovací aplikace Scanner Pro od renomovaného vývojářského studia Readdle se dočkala menší aktualizace, která je ale pro českého uživatele nesmírně zajímavá. V rámci updatu totiž byla rozšířena podpora funkce OCR o češtinu. Se Scanner Pro tedy nyní můžete naskenovat text a aplikace ho rozpozná a následně ho převede do textové formy. Něco takového bylo doposud možné pouze v angličtině a některých dalších cizích jazycích. V poslední aktualizaci ale vedle čínštiny a japonštiny přibyla právě i podpora našeho mateřského jazyka.

Je nicméně vidět, že je funkce zatím v poměrně rané fázi vývoje. Převod českého textu nedopadal při testování úplně nejlépe a ukrajinští vývojáři budou na novince muset ještě hodně zapracovat. I tak se ale rozhodně jedná o příjemnou novinku a podpora tak „malého“ jazyka, jako je ten náš, přičítá aplikaci Scanner Pro body v ostré konkurenční soutěži, která mezi skenovacími aplikacemi probíhá.

Nová verze iMovie pro OS X vylepšuje orientaci v aplikaci

iMovie 10.1.2 má oproti předchozí verzi jen málo nového, ale i to málo může být užitečné, nejen díky klasickým opravám drobných chyb a zlepšenému výkonu a stabilitě. Jedná se totiž o mírné úpravy uživatelského prostředí, které mají za cíl zrychlit práci s aplikací.

Tlačítko pro vytvoření nového projektu je nyní v prohlížeči projektů lépe viditelné. Vytvořit nový projekt a začit stříhat video je také rychlejší, stačí k tomu jediné klepnutí. Dále byly zvětšeny náhledy projektů, aby iMovie pro OS X vzhledem více odpovídalo verzi pro iOS.

Při práci s videem stačí jedno klepnutí k označení celého klipu, ne pouze jeho části. Tu lze nově vybrat myší při držení klávesy „R“.

Periscope rozšířil statistiky a přidal náčrtky

Aplikace Twitteru pro živé vysílání videa z kamery daného zařízení, Periscope, dal vysílajícím nové možnosti k interakci se svým publikem a lepší přehled o tom, jak jeho vysílání proběhlo. Díky funkci „sketch“ může vysílající po displeji „kreslit“ prstem, přičemž náčrtky vidí živě (při vzniku a zmizení po několika vteřinách) všichni, kteří vysílání sledují, ať už živě, nebo ze záznamu.

Když pak vysílání skončí, vysílající si může prohlédnout poměrně detailní statistiku o něm. Zjistí nejen kolik lidí se dívalo živě a kolik ze záznamu, ale také kdy se začali dívat.

Google Mapy přímo v notifikačním centru iOS řeknou, za jak dlouho budete doma

Google Maps 4.18.0 uživatelům iOS zařízení umožňují přidat do notifikačního centra widget „Travel Times“. Ten v závislosti na tom, kde se uživatel zrovna nachází (a jestli informace o jejich poloze aplikaci poskytl), vypočítá a zobrazí dobu cesty domů nebo do práce. Výpočty jsou prováděny průběžně podle aktuálních informací o dopravě a zvolit lze mezi cestou autem a hromadnou dopravou. Klepnutí na ikonu domova nebo práce spustí navigaci na dané místo.

V nových Google Maps je také snadnější sdělit lidem v kontaktech, jak se kam dostat. V nastavení pak přibyly možnosti změny jednotek a možnost manuálního ovládání nočního módu.

Přejmenování „Hue“ na „Hue Gen 1“ ohlašuje brzký příchod nových žárovek

Aplikace „Hue“ od Phillipsu slouží k ovládání příslušných žárovek, které umí měnit odstín a intenzitu svícení. Nyní byla přejmenována na „Hue Gen 1“ a byla změněna její ikona, což předznamenává příchod jak nové aplikace, tak žárovek, které bude ovládat.

Žárovky nové edice „Hue White Balance“ budou stát na pomezí základních bílých a nejdražších, které mění barvy. Jak je jasné z jejich názvu, budou měnit odstín bílé od studených po teplé. Aplikace, snad „Hue Gen 2“, zase představí automatické cykly odpovídající různým činnostem, od ranního probuzení až po večerní usínání.

Sdílet soubory prostřednictvím Google Hangouts na iOS lze nyní i mimo aplikaci samotnou

Aplikace Google Hangouts sice stále neumí pracovat s multitaskingem iOS 9, alespoň se ale objevila v liště pro sdílení. To znamená, že poslat soubor prostřednictvím Google Hangouts je možné přímo v rámci jakékoliv aplikace, není třeba ho například kopírovat do schránky. Pro používání této funkce je nutné v nějaké aplikaci otevřít lištu pro sdílení (ikonka obdélníku s vertikální šipkou), v horní řadě ikon v liště klepnout na „Více“ a povolit sdílení přes Hangouts. Při sdílení pak jde vybrat, ze kterého účtu chcete daný soubor (nebo odkaz) sdílet a samozřejmě také s kým.

Hangouts také nově změní své chování, pokud dané iOS zařízení přejde do režimu nízké spotřeby. V takovém případě bude vypnuto video u volání.

OneDrive rozšířil integraci do iOS 9

Nejnovější aktualizace aplikace pro správu cloudového úložiště Microsoftu, OneDrive, se týká především spolupráce v rámci ekosystému iOS. To znamená, že ikonka OneDrive se nyní zobrazí v liště pro sdílení ve kterékoliv aplikaci a umožní tak do cloudu snadněji ukládat soubory. Totéž funguje opačně. Odkazy na složky nebo soubory v OneDrive se otevřou přímo v dané aplikaci, jak to umožňuje iOS 9.


Dále ze světa aplikací:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Tomáš Chlebek

.