Zavřít reklamu

V minulém týdnu se Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC21 pochlubil novými operačními systémy, mezi kterými nechyběl ani iPadOS 15. Ačkoliv od této verze jablíčkáři očekávali obrovské změny, díky kterým by mohli svůj iPad využívat podstatně lépe pro práci, multitasking a řadu dalších činností, tak ve finále jsme se dočkali jen pár novinek. Jak se ale nyní ukázalo, gigant z Cupertina také vylepšil nativní aplikaci Soubory, čímž značně zjednoduší práci se soubory a dokonce přináší podporu NTFS.

Souborový systém NTFS je typický pro Windows a na iPadu s ním doposud nešlo pracovat. Nově jej ale systém iPadOS dokáže číst (read-only) a získá tak prakticky stejné možnosti, jaké má v případě NTFS i macOS. Jelikož se ale jedná o read-only přístup, nebude možné s daty pracovat. V takovém případě bude nutné soubory nejprve překopírovat například do interního úložiště. Tady to naštěstí ještě nekončí. Do aplikace Soubory navíc přibyl kruhový indikátor přenosu, který se zobrazí v případech, kdy budete přesouvat či kopírovat vaše data. Klepnutím se navíc otevře lišta s postupem, kde zmiňovaný přenos uvidíte podstatně detailněji – tedy včetně podrobností o přenesených a zbývajících souborech, odhadovaném čase a možnosti zrušení.

Soubory iPadOS 15
Zdroj: MacRumors

Další novinku pak jistě ocení ti jablíčkáři, kteří při práci na iPadu používají myš či trackpad. Nově totiž bude možné klepnutím a podržením a následným přetažením zvolit hned několik souborů, se kterými pak můžete pracovat hromadně. Například tedy všechny je zároveň archivovat, přesunout, kopírovat a podobně. Nalejme si ale čistého vína. Jedná se sice o dobré novinky, jenže pořád se nejedná o to, co bychom od systému iPadOS očekávali. Co vám v něm doposud chybí?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více