Zavřít reklamu

Aktuální doba tomu rozhodně přeje. Neutuchající pandemie a dlouhodobý home office jednoduše přispívá k situacím, ve kterých držíme svůj smartphone v ruce častěji než kdy dříve. Podle analýzy společnosti App Annie to je průměrně 4,2 hodiny denně, což oproti roku 2019 značí 30% nárůst. Faktorů nárustu času je zde ale více. 

Pandemie koronaviru zasáhla svět na začátku roku 2020, proto jsou výchozí data brána s ohledem na rok 2019, tedy na ten rok, kdy mohlo být ještě vše v „normálu“. Když se podíváte na tabulku s vybranými trhy, jasně zde červenou barvou vidíte aktuálně ukončené čtvrtletí letošního roku. I minimální přírůstky jsou pořád hodně znatelné, snad jen s výjimkou Číny a Japonska, kde se používání aplikací chytrých telefonů oproti roku 2020 snížilo, i tak proti 2019 pořád rostlo.

App Annie 1
Zdroj: appannie.com

Největší nárůst času v aplikacích chytrých telefonů zaznamenala Indie, a to konkrétně o celých 80 %. Uživatelé tam používají své chytré telefony bezmála 5 hodin. S časem u obrazovky jsou na tom stejně i v Mexiku, čistých pěti hodin pak dosahuje Jižní Korea a Brazílie. Jasným lídrem přesahující 5 hodin denního použití smartphonu je pak Indonésie, která zaznamenala 45% nárůst času u obrazovky. Na více jak 4 hodiny ale sahají i Argentina, Turecko, USA, Kanada a blíží se jim Rusko, které zaznamenalo 50% nárůst.

Nejpoužívanější aplikace 

Mezi nejčastěji používané aplikace patří klasický výčet sociálních sítí, tedy Facebook, TikTok a YouTube. Pak jsou zde ale ty, které zaznamenaly prudký nárůst popularity v době pandemie, ale i ty, které těží ze situace kolem WhatsApp. Je totiž vidět, že se lidem strategie Facebooku o sdílení dat příliš nevoní, proto masivně utíkaly k Signalu a Telegramu.

App Annie 2
Zdroj: appannie.com

Signal v tomto čtvrtletí zabral 1. místo ve Velké Británii, Německu a Francii, v USA byl na 4. místě. Telegram byl 9. ve Velké Británii, 5. ve Francii a 7. v USA. Vedlo se i investičním a obchodním aplikacím, kdy Coinbase obsadil 6. místo v USA a Velké Británii, Binance pak byl na 7. místě ve Francii, aplikace Upbit ovládla Jižní Koreu, PayPay Japonsko a Robinhood USA. Prosadil se i Clubhouse, a to na trzích mimo USA, jako je Německo a Japonsko, kde se umístil na 4. a 3. místě.

App Annie 3
Zdroj: appannie.com

Zajímavý je i vliv sociálních sítí. Na TikToku probíhala velká kampaň na propagaci hry High Heels, která díky tomu obsadila 1. místo žebříčku her v USA a Velké Británii, 3. místo pak v Číně, 6. v Rusku a 7. v Německu. Dobře si vedly i hry Project Makeover či DOP 2. Všechny ale svým nástupem rozdrtil Crash Bandicoot: On the Run, který za pouhé 4 dny nasbíral na 21 milionů stažení. Byl navíc uveden až 25. března, takže se do statistik nestihl patřičně zapsat.

Čas u obrazovky si můžete kontrolovat sami 

A kolik trávíte u displejů svých iPhonů vy? Můžete to snadno zjistit. Stačí jít do Nastavení, kde zvolíte nabídku Čas u obrazovky. Zde už vidíte svůj denní průměr a můžete si zde zobrazit i veškerou svou aktivitu rozdělenou na jednotlivé aplikace, nebo na jejich kategorie.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více