Zavřít reklamu

V dnešní době má e-mailový účet doopravdy prakticky každý z nás – ať už se jedná o jedince z mladší generace, anebo z té starší. E-mail je totiž kromě komunikace nutné využít při zakládání účtů, anebo například při vytváření objednávek. S využíváním e-mailové schránky ale musíte být na pozoru, stejně jako v případě čehokoliv jiného na internetu. Často totiž stačí jediný podvodný mail a rázem se můžete stát obětí phishingu, čímž může případný útočník získat přístup k vašim účtům, anebo třeba k internetovému bankovnictví. Podvodné e-maily lze ale často jednoduše rozpoznat – níže naleznete 7 tipů, které vám mohou pomoci.

Zvláštní jméno či adresa

Tvorba e-mailové adresy nikdy nebyla jednodušší. Stačí, abyste přešli na nějaký portál, který tvorbu e-mailu nabízí, popřípadě vám stačí vlastní doména a prakticky ihned můžete nový e-mail začít využívat – a přesně tento postup využívají i podvodníci. Ti si navíc mohou při tvorbě e-mailu vymyslet nějaké falešné jméno, tak stejně může dojít k určitému zfalšování e-mailové adresy. U příchozího mailu si tedy zkontrolujte, zdali sedí jméno s e-mailovou adresou, popřípadě zdali není adresa podezřelá. Berte navíc v potaz, že pokud máte banku v Česku, tak vám z ní nikdy a nikdo nebude psát anglicky.

Mail iPadOS fb
Zdroj: Smartmockups

Využití veřejné domény

Výše jsem zmínil, že pro vytvoření e-mailové adresy můžete využít také svou vlastní doménu, na které například běží váš web. Prakticky všechny větší instituce svůj vlastní web mají a zároveň na něm mají zařízené i veškeré své e-mailové schránky. V případě, že vám tedy přijde e-mail například z banky, který bude mít doménu google.com, seznam.cz, centrum.cz, apod., tak věřte, že se jedná o podvod. Vždy si tedy v adrese zkontrolujte, zdali v ní doména koresponduje s oficiálními stránkami instituce či společnosti.

Aplikaci Gmail stáhnete zde

Záměrné chyby v doméně

Podvodníci se často nebojí využít nepozornost lidí, která je kvůli aktuální uspěchané době čím dál tím větší. Pokud je konkrétní podvodník šikovný a chce svou nekalou činnost co možná nejvíce zamaskovat, tak si namísto využití veřejného portálu pro tvorbu e-mailového účtu zaplatí svou vlastní doménu, na které poté e-maily zaregistruje. Tato doména však nikdy nemá nějaký náhodný název. Prakticky vždy se jedná o jakousi „zkomoleninu“ oficiální domény, u které podvodník doufá, že si špatného názvu nevšimnete. Pokud vám tedy například přijde e-mail z @micrsoft.com namísto z @microsoft.com, tak věřte, že i v tomto případě se jedná o podvod.

Více příjemců

V případě, že s vámi banka či jiná instituce komunikuje, tak samozřejmě vždy komunikuje pouze s vámi a nikoho jiného do e-mailu nepřidává. Pokud vám ve schránce přistál „důvěrný“ e-mail a vy jste v jeho horní části zjistili, že je určený pro několik dalších lidí, jedná se o podvodný e-mail. Tento jev se každopádně často neprojevuje, jelikož útočníci využijí skryté kopie, kterou nemůžete vidět. Pokud je však útočník nedůsledný, může se „ukliknout“.

mail macos
Zdroj: Apple

Naléhání na nějaký krok

Pokud jste se ocitli v nějakém problému, tak to s vámi většina institucí a firem bude řešit v klidu – samozřejmě pokud se nejedná o pátou urgenci. Jestliže se ale ve vaší e-mailové schránce objevila zpráva o tom, že se vyskytl nějaký problém, a že na něj musíte okamžitě reagovat – například přihlášením k uživatelskému účtu prostřednictvím přiloženého odkazu – tak zůstaňte na pozoru – s velkou pravděpodobností se totiž i v tomto případě jedná o podvod, který má za úkol získat vaše údaje k nějakému účtu. Často se tyto e-maily objevují ve spojitosti s Apple ID, anebo s internetovým bankovnictvím.

Aplikaci Microsoft Outlook nainstalujete zde

Gramatické chyby

Hned na první pohled můžete podvodný e-mail poznat podle gramatických a pravopisných chyb. Věřte, že největší instituce si dávají doopravdy záležet na tom, aby byly veškeré texty stoprocentní a bez chyb. Samozřejmě může někdy dojít k upsání jednoho znaku, rozhodně ale vždy věty dávají smysl. Jestliže jste zrovna otevřeli e-mail, ve kterém je kupa chyb, věty nedávají význam a zdá se, jako by byl text prohnaný překladačem, tak jej ihned smažte a žádným způsobem neinteragujte. S gramatickými chybami často chodí takové e-maily, které vám například slibují miliony dolarů od různých šejků a uprchlíků, anebo obrovské dědictví. Nikdo vám zadarmo nic nedá a milionáři se tedy rozhodně nestanete.

Podivně vypadající web

Jestliže se ve vaší schránce objevil nějaký e-mail a vy jste nepozorně klepnuli na připravený odkaz, tak ve většině případech ještě není třeba věšet hlavu. Samotné webové stránky, na kterých se po klepnutí na odkaz ocitnete, často žádné problémy či únik dat nezpůsobují. Problémy přijdou až poté, co do textového pole na takovém webu zadáte vaše údaje, včetně hesla. Tímto rozhodně nedojde k přihlášení k vašemu účtu, ale pouze k odeslání údajů útočníkům. Pokud se vám zdá, že web, na kterém jste se ocitli, vypadá podivně, popřípadě pokud se od oficiálního liší, tak se jedná o podvod.

iphone mail
Zdroj: Smartmockups

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více