Zavřít reklamu

Každému vyhovuje na psaní něco jiného. Někdo sází na klasiku v podobě Wordu, jiný zvolí opačný extrém v podobě TextEditu. I proto však na Macu existují desítky textových editorů a každý vyniká trochu něčím jiným. Nejnovější Ulysses pro Mac (a také pro iPad) má nicméně předností hned několik.

Je patrně vhodné hned v úvodu upozornit, že jen za verzi pro Mac zaplatíte v případě Ulyssesu 45 eur (1 240 korun), za iPadovou pak dalších 20 eur (550 korun), takže pokud není psaní jednou z vašich hlavních náplní práce, nemá cenu se touto aplikací od The Soulmen zabývat.1

Každý další by si ale mohl o zbrusu nové verzi Ulysses, jež je perfektně připravena pro OS X Yosemite a konečně dorazila také na iPad, alespoň přečíst. Ve finále pak nemusí být investice tak neopodstatněná. Ulysses je totiž naplněn funkcemi k prasknutí.

Vše na jednom místě

Zásadní je v „psací“ aplikaci pochopitelně především textový editor. Ten má Ulysses podle mnohých nejlepší svého druhu na světě (jak píší vývojáři v Mac App Storu), ale aplikace má ještě jednu věc, kterou je více než zajímavá – vlastní souborový systém, díky němuž bude při psaní Ulysses tím jediným, co kdy budete potřebovat.

Ulysses funguje na bázi listů papíru (sheets), které se ukládají přímo v aplikaci, a nemusíte tak řešit, kam ve Finderu jste si kdy uložili jaký dokument. (Technicky najdete texty z aplikace také ve Finderu, ale schované ve speciální složce v adresáři /Library.) Listy řadíte v Ulyssesu klasicky do složek i podsložek, jen je máte vždy na dosah ruky a nemusíte opouštět aplikaci.

V základním třípanelovém rozložením je úplně vlevo právě zmíněná knihovna, uprostřed seznam listů a vpravo pak samotný textový editor. V knihovně jsou chytré složky zobrazující například všechny listy nebo ty, které jste vytvořili v posledním týdnu. Podobné filtry (seskupující texty s vybraným klíčovým slovem nebo podle určitého data) si můžete vytvořit i sami.

Vytvořené dokumenty si pak ukládáte buď do iCloudu (následná synchronizace s aplikací na iPadu nebo další na Macu) a nebo pouze lokálně v počítači. Na iPhonu oficiální Ulysses aplikace není, ale pro spojení lze využít Daedalus Touch. Případně lze v Ulyssesu ukládat i dokumenty do externích souborů, ale pak u nich neplatí, co je zmíněno výše, ale fungují jako běžné dokumenty ve Finderu (a ztrácejí některé funkce).

Druhý panel zobrazuje vždy seznam listů v dané složce, seřazený tak, jak si zvolíte. Tady se ukazuje další výhoda vlastní správy souborů – nemusíte absolutně řešit, jak každý dokument pojmenujete. Ulysses pojmenuje každý sešit podle jeho nadpisu a následně zobrazí také dalších 2–6 řádků jako náhled. Při prohlížení dokumentů tak máte okamžitý přehled, co ve kterém je.

Oba dva první panely lze schovat, čímž se dostáváme k jádru pudla, tedy třetímu panelu – textovému editoru.

Textový editor pro náročné

Asi není žádným překvapením, že se vše točí – jako u jiných podobných aplikací – kolem jazyku Markdown, který vývojáři Ulyssesu ještě vylepšili. Veškerá tvorba je v plain textu a využít můžete i zmíněnou vylepšenou verzi nazvanou Markdown XL, která přináší například přidávání komentářů, jež se pak neobjeví ve finální verzi dokumentu, nebo anotací.

Zajímavě je při psaní v Ulyssesu řešeno přidávání obrázků, videí nebo PDF dokumentů. Jednoduše je přetáhnete drag & drop metodou, ale přímo v dokumentu se objeví jen tag, na daný dokument odkazující. Když na něj najedete, příloha se zobrazí, ale jinak vás při psaní nerozptyluje.

Velkou výhodu v Ulyssesu představuje ovládání celé aplikace, které je možné dělat prakticky výhradně na klávesnici. Při psaní tak nemusíte spouštět ruce z klávesnice, a to nejen při tvorbě jako takové, ale také při aktivaci dalších prvků. Klíčem ke všemu je buď klávesa ⌥, nebo ⌘.

Díky té první píšete různé značky spojené s Markdown syntaxí, ta druhá slouží v kombinaci s čísly k ovládání aplikace. S čísly 1–3 rozevíráte jeden, dva, nebo tři panely, to když chcete například vidět pouze textový editor a ne ostatní listy.

Další čísla vám pak rozevřou nabídky v pravém horním rohu. ⌘4 zobrazí na pravé straně panel s přílohami, kde je možné také zadat ke každému listu klíčové slovo, stanovit si cíl, kolik chcete napsat slov, a nebo přidat poznámku.

Stiskem ⌘5 se zobrazí vaše oblíbené listy. Ale nejzajímavější je záložka s rychlým exportem (⌘6). Díky ní velice rychle převedete text do HTML, PDF nebo běžné textu. Výsledek si pak můžete buď zkopírovat do schránky a dále s ním pracovat, rovnou si ho někam uložit, otevřít ho v jiné aplikaci a nebo odeslat. V nastavení Ulysses si vyberete styly, v jakých se vám mají HTML nebo rich texty formátovat, takže po exportu máte okamžitě připravený dokument.

Ulysses pochopitelně nabízí statistiky o napsaných znacích a počtu slov (⌘7), seznam nadpisů v textu (⌘8) a nakonec také rychlý přehled Markdown syntaxe (⌘9), když zapomenete.

Velice zajímavá zkratka je také ⌘O. Ta vyvolá okno s textovým polem ve stylu Spotlightu nebo Alfredu a vy v něm můžete velice rychle prohledávat napříč všemi svými sešity. Jednoduše se pak přesouváte, kam potřebujete.

V aplikaci najdete také z některých jiných editorů známé funkce jako zvýraznění aktuální řádky, na níž píšeme, nebo rolování ve stylu psacího stroje, kdy máte aktivní řádek vždy uprostřed monitoru. Přizpůsobit si lze i barevné téma Ulyssesu – přepínat můžete mezi tmavým a světlým režimem (ideální například při práci v noci).

Konečně i pro pisálky na iPadu

Výše zmíněné funkce stoprocentně najdete na svých Macích, ale velice pozitivní je, že mnoho z nich konečně také na iPadu. Mnozí dnes používají k psaní textů jablečný tablet a právě těm nyní vývojáři Ulyssesu vycházejí vstříc. Již není potřeba používat krkolomné propojení přes Daedalus Touch jako na iPhonu.

Princip fungování Ulyssesu na iPadu je prakticky stejný jako na Macu, což je jednoznačně ve prospěch uživatelského zážitku. Nemusíte si zvykat na nové ovládací prvky, nové rozhraní. Tři hlavní panely s knihovnou, seznamem listů a textovým editorem, který disponuje většinou nejdůležitějších funkcí.

Pokud na iPadu píšete s externí klávesnicí, fungují dokonce i tady stejné klávesové zkratky, což radikálně zrychluje práci. Ani na iPadu, kde je to jinak běžné, tedy nemusíte tak často sundávat ruce z klávesnice. Bohužel nefunguje zkratka ⌘O pro rychlé vyhledávání.

Více než schopná je ale také softwarová klávesnice, pokud k iPadu nepřipojujete žádnou externí. Ulysses nad ní nabídne vlastní řádku speciálních kláves, přes které se dostanete ke všemu důležitému. Nechybí v něm ani počítadlo slov nebo hledání v textu.

Kompletní psací aplikace…

…do níž se určitě ne každému vyplatí investovat. Již zmíněných 1800 korun za verzi pro Mac i iPad určitě nevytáhnete bez mrknutí oka, a tak je třeba zvážit pro a proti. Skvělé je, že vývojáři na svém webu poskytují k vyzkoušení kompletní verzi na omezený čas zcela zdarma. Vlastní osahání totiž bude úplně nejlepší způsob, jak se u Ulyssesu rozhodnout, jestli je to aplikace pro vás.

Pokud píšete denně, máte rádi ve svých textech pořádek a nepotřebujete z nějakého důvodu používat třeba Word, nabízí Ulysses velice elegantní řešení s vlastní strukturou, která – pokud není překážkou – je velkým benefitem. V textovém editoru pak díky Markdownu napíšete prakticky cokoliv a i možnosti exportu jsou široké.

Nový Ulysses pro Mac i iPad ale stojí za to alespoň zkusit.

1. A nebo si alespoň vyzkoušejte zcela zdarma demoverzi se všemi funkcemi, pokud se vám nechce utrácet naslepo.

[appbox appstore 623795237]

[appbox appstore 950335311]

.