iWant

Umírající baterie může značně ovlivnit výkon vašeho iPhonu

iWant

V neděli se na redditu objevil velice zajímavý příspěvek, který se zabýval vlivem opotřebovanosti baterie na výkon iPhonu, resp. iPadu. Celý post (včetně zajímavé diskuze) si můžete prohlédnout zde. Ve zkratce šlo o to, že jeden z uživatelů zjistil, že se mu po výměně staré baterie za novou výrazně zvýšilo skóre v benchmarku Geekbench. Kromě toho uživatel zaznamenal také výrazný nárůst v plynulosti systému, to však nejde nijak empiricky změřit, proto použil skóre z populárního benchmarku.

Než si nechal ve svém iPhonu 6S baterii vyměnit, dosahoval skóre 1466/2512 a celý systém působil velmi pomalým dojmem. Přikládal to za vinu nové aktualizaci iOS 11, která se staršími telefony dělá psí kusy. Jeho bratr však disponuje iPhonem 6 Plus, který  byl podstatně svižnější. Po výměně baterie v iPhonu 6S dosáhl Geekbench skóre 2526/4456 a svižnost systému se prý podstatným způsobem zlepšila. Krátce po zveřejnění toho pokusu začalo pátrání po tom, proč se tak vlastně děje, jestli je to možné replikovat u všech iPhonů a co se s tím dá vlastně dělat.

Díky pátrání se přišlo na možnou spojitost s problémem, kterým trpěly některé iPhony 6 a o něco více iPhonů 6S. Jednalo se o problémy s bateriemi, díky kterým musel Apple připravit speciální svolávací kampaň, v rámci které poškozeným uživatelům baterie v jejich telefonech bezplatně vyměňoval. Tato „aféra“ se táhla několik měsíců a v podstatě jí utlo až vydání loňské verze iOS 10.2.1, která měla tento problém „záhadně“ vyřešit. Díky novým poznatkům se začíná spekulovat o tom, že Apple v této aktualizaci nastavil umělý throttling procesorů v takto postižených telefonech, aby nedocházelo k tak rychle degradaci baterie. Přímým následkem je však snížení celkového výkonu stroje.

Na základě tohoto reddit postu a následné diskuze, se strhla poměrně velká vlna pozdvižení. O zprávě informuje naprostá většina zahraničních Apple webů a někteří z nich čekají na oficiální stanovisko společnosti. Pokud se prokáže, že Apple uměle snižoval výkony svých starších zařízení kvůli chybě s bateriemi, opět to přiživí diskusi ohledně cíleného zpomalování starších zařízení, ze kterého byl Apple již mnohokrát nařčen. Pokud doma máte nějaký iPhone 6/6S, který je opravdu pomalý, doporučujeme zkontrolovat stav životnosti baterie a případě zkusit výměnu. Je velice dobře možné, že se vám po výměně „vrátí“ výkon zpět.

Zdroj: Reddit, Macrumors