Zavřít reklamu

V neděli se na redditu objevil velice zajímavý příspěvek, který se zabýval vlivem opotřebovanosti baterie na výkon iPhonu, resp. iPadu. Celý post (včetně zajímavé diskuze) si můžete prohlédnout zde. Ve zkratce šlo o to, že jeden z uživatelů zjistil, že se mu po výměně staré baterie za novou výrazně zvýšilo skóre v benchmarku Geekbench. Kromě toho uživatel zaznamenal také výrazný nárůst v plynulosti systému, to však nejde nijak empiricky změřit, proto použil skóre z populárního benchmarku.

Než si nechal ve svém iPhonu 6S baterii vyměnit, dosahoval skóre 1466/2512 a celý systém působil velmi pomalým dojmem. Přikládal to za vinu nové aktualizaci iOS 11, která se staršími telefony dělá psí kusy. Jeho bratr však disponuje iPhonem 6 Plus, který  byl podstatně svižnější. Po výměně baterie v iPhonu 6S dosáhl Geekbench skóre 2526/4456 a svižnost systému se prý podstatným způsobem zlepšila. Krátce po zveřejnění toho pokusu začalo pátrání po tom, proč se tak vlastně děje, jestli je to možné replikovat u všech iPhonů a co se s tím dá vlastně dělat.

Díky pátrání se přišlo na možnou spojitost s problémem, kterým trpěly některé iPhony 6 a o něco více iPhonů 6S. Jednalo se o problémy s bateriemi, díky kterým musel Apple připravit speciální svolávací kampaň, v rámci které poškozeným uživatelům baterie v jejich telefonech bezplatně vyměňoval. Tato „aféra“ se táhla několik měsíců a v podstatě jí utlo až vydání loňské verze iOS 10.2.1, která měla tento problém „záhadně“ vyřešit. Díky novým poznatkům se začíná spekulovat o tom, že Apple v této aktualizaci nastavil umělý throttling procesorů v takto postižených telefonech, aby nedocházelo k tak rychle degradaci baterie. Přímým následkem je však snížení celkového výkonu stroje.

Na základě tohoto reddit postu a následné diskuze, se strhla poměrně velká vlna pozdvižení. O zprávě informuje naprostá většina zahraničních Apple webů a někteří z nich čekají na oficiální stanovisko společnosti. Pokud se prokáže, že Apple uměle snižoval výkony svých starších zařízení kvůli chybě s bateriemi, opět to přiživí diskusi ohledně cíleného zpomalování starších zařízení, ze kterého byl Apple již mnohokrát nařčen. Pokud doma máte nějaký iPhone 6/6S, který je opravdu pomalý, doporučujeme zkontrolovat stav životnosti baterie a případě zkusit výměnu. Je velice dobře možné, že se vám po výměně „vrátí“ výkon zpět.

Zdroj: Reddit, Macrumors

Všechny články autora

Diskuze k článku

  nakej tip na app,která mi ukaze stav zivotnosti baterie? Co funguje v iOS11 samozrejme…v dobe „vadnych“ aku sem to neresil,ikdyz ma ciselna rada odpovidala postizeni. Tedka jsou chvile,kdy je to pomaly a geekbench mam cca polovicni nez bych mel mit a CPU jede na 911Mhz :D

  Jak zkontroluji životnost svojí baterie? Mám iPhone 6 a pozoruji také radikální zpomalení. Nabíjím hodně často, takže jsem již přemýšlel o výměně baterie. V servisu mi před půl rokem řekli, že to nejde změřit. Jak to tedy je?
  (Už jsem našel Battery Life Doctor)

  Aplikace to neumí, servis by to změřit měl, zkus jiný, který to umí. Zpomalení bude spíš tím, že tam je iOS11. Ale jestli máš 3 roky starou baterii, tak už ta kapacita nebude nic moc. Ale s výkonem zpět nepočítej, je to blbost… Baterie neovlivňuje výkon, to je asi jako kdyby si doma počítač připojil na 380V a čekal nějaký boost :-)

  U mého iPhonu 6 taky velké zpomalení. Telefon je pomalejší než 5S mé přítelkyně. Nicméně výdrž je po posledních updatech v pořádku.

  Stav baterie změří placená verze aplikace coconutBattery, existuje pouze pro macOS. Přikládám screenshot indikace stavu baterie iPhone 7plus po roku používání. Je na 93.4% své původní kapacity. Stejně dlouho používaný iPhone 7 je díky menší baterii a tím většímu počtu nabíjecích cyklů na 91%. Po třech letech, jak tady někdo psal, je baterie na půlce respektive její zvyšující se vnitřní odpor jí umožňuje dodávat čím dál nižší proud, což se uživateli projevuje vypínáním přístroje. Z toho důvodu i Apple softwarově snížil výkon procesoru, aby omezil jeho proudový odběr v zátěži. Baterii je vlastně téměř nutné vyměnit cca každý rok a půl a to nejen u iPhone, nýbrž u každého telefonu.

  Také stále platí, že je nutné baterie nabíjet nízkým proudem, ideálně si pořídit 500mA nabječku. Telefon se sice nabíjí třeba i 5 hodin, nicméně se podstatně zvýší její životnost. Nabíjet iPhone např. nabíječkou z iPadu, která dává i 2400mA nebo jinou, typicky v autě znamená baterii velmi rychle zničit.

  V té souvislosti je dobré nabíjet telefon bezdrátově, pokud to telefon umožňuje. Pak je výsledný nabíjecí proud jdoucí do baterie nižší. I když současná specifikace QI v.1.2 umožňuje nabíjet i 15W, tak iPhony 8 a X umí od verze iOS11.2 nabíjet jen 7,5W (do verze 11.2 jen 5W), což je vlastně víc než originál nabíječka která má 5W, tak to je jen teorie. Bezdrátové nabíjení dává v reálu menší nabíjecí proud. Pomůže také mezi telefon a QI bezdrátovou nabíječku vložit 5mm desku z nevodivého materiálu. Nabíjecí proud bude tak malý, že se bude telefon nabíjet celou noc, ale životnost baterie bude velmi dlouhá. Telefon si oproti široce rozšířenému názoru nabíjení v tomto směru moc sám neřídí.

  https://uploads.disquscdn.com/images/acbee9b992a74668b883ffc2dcb385999775586e435a9c79a09cf298c64745ce.jpg
  https://uploads.disquscdn.com/images/2e595df3e323080beaa3709b122954561bdb918ce4ecdc4cfd4f742aba15066a.jpg

  Zadarmo ke stažení Battery Life aktuální kapacitu baterky ukáže taky. S tím nabijením, myslel jsem, že USB dá každému kolik si řekne, plus mínus stejně.

  Jak ta usb nabijecka tedy funguje? Ze skoly jsem uz nejaky patek, ale mel jsem za to, ze proud neurcuje nabijecka ale to, co k ni pripojim a ze ipad nabijecka proste muze dat vyssi proud, a tim zkratit dobu nabijeni. Jak presne to souvisi s zivotnosti baterie, mi vubec neni jasny. Rad si to necham vysvetlit.

celý text

Čtěte více.