Zavřít reklamu

Apple by se mohl v soudní síni potkat s novým soupeřem. V jeho iPhonu 5S, iPadu mini s Retina displejem a iPadu Air se totiž nachází procesor A7, který má porušovat technologie vynalezené na University of Wisconsin-Madison a patentované v roce 1998.

Žalobu na Apple podala odnož americké univerzity Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF). Ta tvrdí, že Apple při návrhu čipu A7 využil patentovaný design, jenž vylepší efektivitu a výkon procesoru. Konkrétně se v patentu č. 5,781,752 popisuje předvídající obvod, který umožňuje rychlejší provedení (procesorových) instrukcí. Princip je založený na předchozích instrukcích a chybných odhadech.

Apple údajně tuto technologii využívá bez svolení WARF, která nyní požaduje blíže nespecifikovanou částku jako náhradu škod a také chce zastavit prodej všech produktů s procesorem A7, pokud za ně nebudou placeny licenční poplatky. Jedná se o standardní požadavky podobných žalob, nicméně WARF žádá o ztrojnásobení odškodného, protože si měl být Apple vědom toho, že patent porušuje.

WARF funguje jako nezávislá skupina a slouží k vynucování univerzitních patentů. Nejedná se o klasického „patentové trolla“, jenž prodává a nakupuje patenty výhradně kvůli soudním sporům, WARF se zabývá pouze vynálezy pocházejících z univerzitních týmů. Zatím není vůbec jasné, zda se celý případ dostane až k soudu. U podobných případů se často obě strany vyrovnají mimosoudní cestou a také University of Wisconsin již několik svých sporů takto urovnala.

Zdroj: The Verge, iDownloadBlog
.