Zavřít reklamu

V roce 2015 přišel Apple s jeho 12“ MacBookem, který jako první v portfoliu společnosti poskytl uživatelům konektor USB-C. Vtipné na tom bylo, že vyjma 3,5mm jack konektoru pro sluchátka už jiný neobsahoval. Máme zde konec roku 2021 a iPhony, tedy stěžejní produkt Applu, USB-C pořád nemá. A to jej letos nově osadil i do iPadu mini. 

Vyjma počítačů, tedy MacBooků, Macu mini, Macu Pro i 24“ iMacu obsahují USB-C konektor i iPad Pro 3. generace, iPad Air 4. generace a nově také iPad mini 6. generace. Když tedy nepočítáme bezkonektorové Apple Watch a Apple TV, která má jen HDMI, ponechává Apple Lightning pouze u základní řady iPadu, v iPhonech (potažmo iPodu touch) a příslušenství, jako jsou např. AirPody, klávesnice, myši, a ovladač k Apple TV.

iphone_13_pro_design2

Nasazení USB-C v řadě iPadů, a toho menšího nevyjímaje, je logickým krokem. Lightning přišel na scénu v roce 2012, kdy nahradil zastaralý a rozměrově doslova obrovský 30pinový konektor. Zde jde o 9pinový konektor (8 kontaktů plus vodivý obal připojen na stínění), který přenáší digitální signál a elektrické napětí. Jeho hlavní tehdejší výhodou bylo, že se dal používat obousměrně, takže bylo jedno, jak jste jej do zařízení připojili, a že měl samozřejmě malé rozměry. Jenže téměř po deseti letech je už jednoduše zastaralý a nezvládá to, co by si technologie v roce 2021 zasloužily. 

I když pak bylo USB-C představeno na konci roku 2013, toho pravého rozšíření se dočkalo zejména v posledních letech. I to se dá zasunout oběma směry. Jeho základní datová propustnost byla 10 Gb/s. Samozřejmě je tento typ konektoru určen i k napájení zařízení. USB typu C má na obou stranách stejný konektor skládající se z 24 kontaktů, 12 na každé straně. 

Jde především o rychlost a konektivitu 

U iPadu mini 6. generace sama společnost uvádí, že přes jeho multifunkční USB-C můžete iPad nabíjet, nebo k němu připojovat doplňky na hudební tvorbu, podnikání a jiné činnosti. Právě v multifunkčnosti je síla konektoru. Např. u iPadu Pro Apple říká, že má propustnost už 40 GB/s na připojení monitorů, disků a dalších zařízení. To Lightning jednoduše nezvládne. Samozřejmě zvládá i přenos dat, ale rychlosti jsou úplně někde jinde. Srovnání totiž snese spíše s přežitým microUSB, které prakticky uvolnilo pole právě USB-C.

USB-C totiž může mít pořád stejné fyzické rozměry, přičemž lze jeho technologii neustále zdokonalovat. Např. Lightning zvládne iPhone 13 Pro Max napájet 20 W (neoficiálně 27 W), ale USB-C to u konkurence umí i 100 W, očekává se, že je možné dosáhnout až 240W. Může to sice vnést mezi uživatele zmatky, jaký kabel to vlastně dokáže, když pokaždé vypadá stejně, to by se ale mělo ošetřit patřičnými piktogramy.

Evropská komise rozhodne 

Apple si Lightning drží z důvodu jasného zisku. Má totiž program MFi, ze kterého musí společnosti, chtějí-li poskytovat příslušenství pro zařízení Applu, platit. Přidáním USB-C namísto Lightningu by tak přišel o značný přísun peněz. U iPadů ho to tedy tolik netíží, jenže iPhone je to zařízení, kterého společnost prodá nejvíce. Apple ale bude muset reagovat – dříve či později.

iPad Pro USB-C

Může za to Evropská komise, která se snaží o legislativní změnu s ohledem na standardizovaný konektor napříč elektronickými zařízeními, tedy abyste jedním kabelem nabili telefony a tablety různých značek i jakékoli příslušenství, stejně jako herní konzole atd. Hovoří se o tom už poměrně dlouho a možná již brzy budeme znát konečný verdikt, pro Apple možná osudný. Bude muset použít USB-C. Nestane se totiž, aby zařízení s Androidem a ostatní používaly Lightning. Apple by jim to nedovolil. 

U iPhonů může mít společnost jasnou vizi ve spojením s MagSafe konektorem. Lightning u nich tedy odstraní úplně, USB-C neimplementuje a nové generace bude nabíjet výhradně bezdrátově. A peníze se budou točit alespoň kolem MagSafe příslušenství, i když už k iPhonu nepřipojíte fotoaparát, mikrofon, drátová sluchátka a další periferie.

Zákazník by měl vydělat 

Toto si dokážu představit i v případě AirPodů, jejichž krabička sice nabízí nabíjení Lightningem, ale také je lze nabíjet bezdrátově (vyjma první generace). Ale co Magic Keyboard, Magic Trackpad a Magic Mouse? Zde se implementace bezdrátového nabíjení nejeví jako logický krok. Pravděpodobně minimálně zde tak bude muset Apple ustoupit. Na druhou stranu ho to ale asi nebude bolet, protože k těmto zařízením se samozřejmě žádné příslušenství nenabízí. Odstranění Lightningu v budoucích produktech by nicméně znamenalo i ukončení podpory pro Apple Pencil první generace. 

Odpověď na otázku v titulku článku, tedy proč by měl Apple přejít na USB-C ve svém kompletním portfoliu, je poměrně zjevná a skládá se z následujících bodů: 

  • Lightning je pomalý 
  • Má slabý výkon 
  • Nezvládne připojení více zařízení 
  • Apple už jej primárně využívá jen v iPhonech a základním iPadu 
  • Postačí vám jeden kabel a nabijete si kompletní portfolio elektronických zařízení 
.