Zavřít reklamu

Nativní aplikace Finder v rámci operačního systému macOS nabízí hned několik různých režimů zobrazení obsahu, tedy souborů a složek. Jedním z nich je zobrazení v podobě seznamu, které skýtá spoustu možností pro práci a přizpůsobení. Pojďme se dnes společně podívat na užitečné tipy a triky pro práci v zobrazení seznamu ve Finderu.

Třídění podle kritérií

V zobrazení ve formě seznamu nabízí nativní Finder na Macu bohaté možnosti třídění a řazení. Otevřete si ve Finderu požadovanou složku a poté na liště v horní části okna klikněte na ikonku s řádky. V menu, které se vám zobrazí, vyberte požadované parametry řazení. Pokud máte ve složce hodně položek a chcete zobrazit některé z těch starších, zamiřte nad seznamem položek do sekce Datum změny. Zajeďte kurzorem myši na příslušné pole, dokud se neobjeví symbol šipky, a kliknutím seřaďte položky od nejstarší po nejnovější.

Změna velikosti sloupců

V zobrazení seznamu ve Finderu si můžete také náležitě pohrát se šířkou sloupců. Zamiřte nejprve kurzorem myši na rozdělovník mezi dvěma sloupci, dokud se místo klasického kurzoru nezobrazí kurzor se šipkou. Poté stačí jen kliknutím a přetažením upravit šířku sloupce. Pokud chcete šířku daného sloupce rychle maximalizovat, stačí na rozdělovací linku dvakrát kliknout myší.

Přidání dalších sloupců

V nativním Finderu na Macu můžete v zobrazení seznamu také snadno a rychle přidávat nové sloupce s kritérii. Existují hned dva způsoby, jak toto provést. Ve Finderu otevřete odpovídající složku, podržte a stiskněte klávesu Option (Alt) a pravým tlačítkem myši klikněte na libovolnou kategorii v liště nad seznamem (viz galerii). V menu, které se vám zobrazí, poté stačí jen zaškrtnout další požadované kritérium řazení (například Datum přidání, Naposledy otevřeno, Poznámky a další). Druhou možností je kliknout na Zobrazení na liště v horní části obrazovky Macu. V menu, které se vám zobrazí, následně vyberte Volby zobrazení a v sekci Zobrazit sloupce zaškrtnete požadované položky.

Výpočet velikosti složek

Pokud si v zobrazení seznamu ve Finderu na Macu necháte seřadit položky podle velikostí, můžete si všimnout, že u složek chybí údaj o jejich velikosti. Jedná se naštěstí o výchozí nastavení, které můžete snadno změnit. Na liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Zobrazit -> Volby zobrazení. Ve spodní části okna, které se vám zobrazí, zaškrtněte možnost Zobrazit všechny velikosti a klikněte na Použít jako výchozí.

Zobrazení obsahu složek

Pokud ve Finderu na Macu přepnete do zobrazení v režimu seznamu, můžete snadno a rychle zobrazovat obsah jednotlivých složek, aniž byste tyto složky museli otevírat. Stačí na danou složku kliknout myší a poté stisknout klávesu s šipkou doprava. Pokud vám tento krok nefunguje, klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Zobrazení a ujistěte se, že nemáte aktivovanou položku Použít skupiny.

.