Zavřít reklamu

S příchodem vlastních čipů Apple Silicon si Macy náramně polepšily. Za tuto dobu jsme se navíc už dočkali příchodu hned několika různých modelů, počínaje těmi základními s čipy M1/M2, až po profesionální MacBooky Pro s M1 Pro/M1 Max. Aktuálně nabídku uzavírá desktop Mac Studio, v němž může běžět čip M1 Ultra – doposud nejvýkonnější čipset z dílny cupertinského giganta. I když Apple už přišel dokonce s druhou generací čipu M2, který nasadil do přepracovaného MacBooku Air (2022) a 13″ MacBooku Pro (2022), tak přesto mu jeden velice důležitý Mac doteď chybí. Řeč je samozřejmě o tom nejlepším z nejlepších – Macu Pro.

Mac Pro je doposud k dostání pouze v konfiguraci s procesory Intel. Jelikož Apple již oficiálně uzavřel první generaci čipů Apple Silicon, začala řada jablíčkářů spekulovat, zda není Mac Studio nástupcem Macu Pro. Tohle ale samotný Apple vyvrátil, kdy zmínil, že Mac Pro nechá na jiný den. Je proto otázkou, jak k němu vlastně přistoupí, a zda si jej kvůli potřebnému výkonu neschovává na později. O tom ostatně vypovídají poslední spekulace a úniky, podle kterých bychom měli být už jen krůček od odhalení nejvýkonnějšího Apple zařízení, avšak tentokrát se zbrusu novým čipem Apple Silicon.

Výkon Mac Pro s Apple Silicon

Nalijme si čistého vína. Před Apple nestojí vůbec jednoduchý úkol a překonat možnosti profesionálního Macu Pro nebude vůbec jednoduché. Dle všeho by se mu ale po stránce výkonu měl i přesto vyrovnat, a dokonce jej přeskočit, což je přesně okamžik, na který fanoušci netrpělivě čekají. Klíčem k úspěchu by měl být čipset Apple M1 Max. Když jej Apple představil v 14″/16″ MacBooku Pro, tak netrvalo dlouho, než o něm přišlo poměrně zásadní zjištění. Tento čip byl totiž navržen tak, aby šly propojit až celkově čtyři čipsety M1 Max a společně tak utvořily nevídaně výkonný komponent. Tato hypotéza se následně potvrdila s příchodem Mac Studio. Ten byl totiž osazen čipem M1 Ultra, který je v praxi jen spojením dvou čipů M1 Max.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Právě v jablečné technologii UltraFusion, která dokáže propojit dva čipy M1 Max dohromady a neztrácet při tom na výkonu, pravděpodobně spočívá klíč k úspěchu nadcházejícího Macu Pro. Právě proto se očekává příchod tohoto očekávaného počítače ve dvou konfiguracích. Ta základní by dle všeho mohla být vybavena čipsetem M2 Ultra a pyšnit se 20jádrovým CPU (s 16 výkonnými jádry), až 64jádrovým GPU, 32jádrovým Neural Engine a až 128 GB jednotné paměti. Pro ty nejnáročnější uživatele pak bude určena verze s ještě výkonnějším čipem – M2 Extreme – která by mohla ještě zdvojnásobit možnosti zmiňované základní verze. Podle spekulací a úniků se Mac Pro v této variantě pochlubí 40jádrovým CPU (s 32 výkonnými jádry), až 128jádrovým GPU, 64jádrovým Neural Engine a až 256 GB jednotné paměti.

Apple Silicon jakožto úhlavní nepřítel Macu Pro

Na druhou stranu se objevují i obavy, zdali se celý koncept Apple Silicon nestane hlavním nepřítelem produktu jako Mac Pro. Mac pro jakožto nejvýkonnější jablečný počítač si totiž zakládá na jisté modularitě. Jeho uživatelé si tento model mohou dle libosti vylepšovat, měnit v něm komponenty, a zároveň tak celé zařízení v okamžiku upgradovat. Ostatně díky tomu si při pořízení zařízení není nutné vybírat ihned tu nejvýkonnější konfiguraci, ale postupně se k ní skrze výměnu komponentů dopracovat. Něco takového však s Apple Silicon padá. Nejedná se totiž o klasické procesory, nýbrž o takzvané SoC – system on chip – což jsou integrované obvody zahrnující všechny potřebné části v jednom systémů. V takovém případě tedy jakákoliv modularita kompletně padá. Právě proto zůstává otázkou, zda se tento přechod v případě profesionálního Macu Pro nestane takzvaně dvousečnou zbraní.

.