Zavřít reklamu

Jak je tomu už bohužel zvykem, příchod nových produktů a systémů občas doprovází některé komplikace. V případě macOS 12 Monterey si jablíčkáři častokrát stěžují na nefunkční funkci rychlý náhled (quick look), která je pro mnohé z nich doslova denním chlebem. Ostatně musíme uznat i my za redakci Jablíčkáře, že je tento neduh skutečně otravný a při práci dokáže znatelně zpomalit. Jak se ale vlastně projevuje a jak jej vyřešit?

Jak se problém projevuje

Funkce rychlého náhledu jako taková je dostupná v rámci celého systému. Využít ji tak lze například ve Finderu či ve Zprávách, kde se zároveň nejčastěji můžete setkat se samotným problémem. Celé to navíc funguje poměrně jednoduše. Pokud je chyba právě aktivní, tak vám namísto vykreslení snímku v rámci rychlého náhledu zobrazí jen základní informace a malý náhled, který není vůbec čitelný. Při správné funkčnosti se ale obrázek vykresluje v přehledné a perfektně čitelné podobě, zkrátka jako kdybyste jej otevřeli normálně. Jak můžete na níže přiloženém snímku vidět, takto to vypadá, když rychlý náhled nefunguje tak, jak má.

Nefunkční funkce Quick Look
Takto vypadá nefunkční funkce rychlý náhled

Existuje rychlé a jednoduché řešení

Pokud se problém objevuje i na vašem Macu a přetrvává, nezoufejte. Naštěstí se totiž nejedná o typ chyby, kterou by nešlo nikterak vyřešit, ba naopak – nabízí se poměrně rychlé a jednoduché řešení, které si s tím vším dokáže poradit v řádu několika sekund. V tomto případě máme na mysli nativní aplikaci Monitor aktivity. Vpravo nahoře stačí klepnout na ikonku lupy a vyhledat proces začínající na Quick, kdy už v seznamu procesů uvidíte dvojici referující k funkci rychlý náhled neboli Quick Look. Podle konce samotného názvu pak dvakrát klepněte na proces, který je ve vašem případě nefunkční (například Finder nebo Zprávy). Nyní už je to poměrně jednoduché. Stačí kliknout na možnost Ukončit a následně na tlačítko Vynutit ukončení. Voilà, problém se stává minulostí.

Může se každopádně stát, že například vinou restartu systému a podobně se chyba způsobující nefunkční funkci rychlý náhled objeví znovu. Aktuálně se jako jediné známé, a naštěstí poměrně jednoduché, řešení nabízí vynucené ukončení příslušného procesu, které zdánlivě vrací funkcionalitu do normálu. Ani tak se ale nejedná o úplně ideální možnost a je rozhodně na místě, aby Apple tuto nedokonalost co možná nejdříve opravil. V současné chvíli tak můžeme pouze doufat, že oprava přijde spolu s další softwarovou aktualizací operačního systému macOS 12 Monterey.

.