Zavřít reklamu

Ke konci října Apple po dlouhém čekání uvolnil očekávaný systém macOS 12 Monterey pro veřejnost. Systém přináší řadu zajímavých novinek, kdy konkrétně posouvá vpřed Zprávy, FaceTime, Safari, přináší režimy soustředění, rychlé poznámky, zkratky a spoustu dalších. I zde však platí pořekadlo, že není všechno zlato, co se třpytí. Monterey si s sebou totiž nese i řadu zvláštních problémů, které v systému převládají doteď. Pojďme si je tedy v rychlosti shrnout.

Nedostatek paměti

Mezi nejčerstvější chyby se řadí problém s označením „memory leak“ odkazující na nedostatek volné jednotné paměti. V takovém případě některý z procesů až přespříliš vytěžuje paměť jako takovou, což se pochopitelně podepisuje na chodu celého systému. Pravdou ale je, že aplikace ve skutečnosti nejsou natolik náročné, aby dokázaly kompletně „vyždímat“ možnosti jablečných počítačů, nýbrž z nějakého důvodu s nimi systém takto nakládá. Na chybu začíná upozorňovat stále více jablíčkářů.

Stížnosti se začínají hromadit nejen na diskuzních fórech, ale také na sociálních sítích. Například YouTuber Gregory McFadden na svém Twitteru sdílel, že proces spravující Ovládací centrum zabírá neuvěřitelných 26 GB paměti. Například na mém MacBooku Air s M1 proces zabírá jen 50 MB, viz zde. Častým viníkem je také prohlížeč Mozilla Firefox. Problémy s pamětí zde každopádně bohužel nekončí. Někteří jablíčkáři se totiž setkávají s pop-up oknem, které má informovat o nedostatku volné paměti a vyzývat uživatele k ukončení některých aplikací. Problém spočívá v tom, že se dialog objevuje i v momentech, kdy by vůbec neměl.

Nefunkční USB-C konektory

Další poměrně rozšířený problém spočívá v nefunkčnosti USB-C portů jablečných počítačů. Na to opět začali uživatelé upozorňovat hned po vydání nejnovější verze. Jak se tak zdá, problém by mohl být poměrně rozsáhlý a postihovat relativně početnou skupinu jablíčkářů. Konkrétně se tedy projevuje v tom, že jsou zmiňované konektory buďto úplně nefunkční, anebo nefungují pouze částečně. Například lze připojit funkční USB-C hub, kterému následně fungují další USB-A porty, HDMI, Ethernet, avšak opět nejde USB-C. Problém bude pravděpodobně vyřešen s další aktualizací macOS Monterey, avšak oficiálního stanoviska jsme se nedočkali.

Kompletně nefunkční Mac

Tento článek si uzavřeme bezesporu nejzávažnějším problémem, který aktualizace operačního systému macOS prováží už nějaký ten pátek. Rozdílem tentokrát je, že v minulosti se objevoval především u starších kousků na hranici podpory. Řeč je pochopitelně o stavu, kdy se vinou aktualizace stane z Macu kompletně nefunkční zařízení, které nejde nikterak používat. V takovém případě se jako jediné řešení nabízí návštěva servisu.

MacBook záda

Jakmile se totiž jablíčkář setká s něčím podobným, v drtivé většině případů nemá ani možnost provést čistou instalaci systému nebo obnovení ze zálohy Time Machine. Systém je zkrátka kompletně nefunkční a není cesty zpět. Letos si však na podobný problém stěžují podstatně více jablíčkářů, kteří vlastní novější Macy. O tomto problému tak informují i majitelé 16″ MacBooků Pro (2019) a další.

Otázkou také zůstává, jak k něčemu podobnému vlastně může dojít. Je totiž až prapodivné, že se problém takovýchto rozměrů objevuje u až přespříliš velké skupiny uživatelů. Apple by něco podobného rozhodně neměl přehlížet a své systémy testovat o poznání více. Pro spoustu lidí je totiž právě jejich Mac hlavním zařízením pro práci, bez kterého se zkrátka neobejdou. Na to ostatně upozorňují jablíčkáři i na diskuzních fórech, kde si stěžují, že prakticky v okamžiku přišli o nástroj, jenž prakticky slouží pro jejich obživu.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  mám problém s myší !!! :/ nejde mi gesto rolování na magic mouse 2 od stažení Monterey musím odhlásit myš a znovu přihlásit na MAcu M1

  Mám stejný problém s Magic Mouse 2. Na doporučení na fóru myš nevypínám, pouze zavřu víko na Macbooku Air M1 (uspí se). Když pokračuji v práci v krátkém čase, je vše OK. Pokud však pokračuji až třeba na druhý den, myš funguje jen částečně. Jde s kurzorem pohybovat a klikat na fyzické levé i pravé tlačítko. Ale nefungují žádná gesta. V nastavení je vidím normálně zapnutá, ale veškeré věci, které se dělají bez kliknutí prostě nejdou. Včetně posouvání stránky (rolování). Pomůže až vypnutí a zapnutí myši.

  Muj MB Pro 2019, je v po aktualizaci v servise. Totalne vytuhl, nejde zapnout a podle servisu jde o HW problem. Nekde jsem cetl, ze se nekomu prehral a usmazil zakladni desku. To je teda hnus!

  Mě se podělal po aktualizaci login. Musel jsem přes zotavení a appleid nastavit uplne nove heslo. Nejspíš problem s klavesnici. Nepomohla ani externi.

  Stejný problém. Jde o automatickou změnu defaultního nastavení klávesnice při přihlašování. MacBook Pro mi přepne při zapnutí na britskou, MacMini dokonce na německou (nikdy jsem jí nevyužíval) a tak zadané heslo „nesedí“ a po chvíli si omylem zablokujete účet. Celý zotavovací proces byl zmatečný a několikrát se počítač restartoval.

  Mám stejný problém – Macbook pro 2019, pár dní zpět jsem probudil pc ze spánku, ale mac byl nějaký totál zasekaný, najednou se sám o sobě restartoval a pomocí hesla se nelze přihlásit, myslím, že jsem zkoušel zadával heslo i ve variantě anglické klávesnice, ale vždy pomůže až proces zotavení a změna hesla. Navíc mám v mailu asi 10 schránek (jeden hosting mi následně vždy zablokuje ip a musím psát na podporu aby mě odbanovali..), whatsapp desktop a další věci a komplet všude se mi všechno odhlásí a zabere to nějaký čas, než to všechno zase zprovozním, ale spíš jde o to, kdo by to chtěl dělat? PC za 70k a toto je tragedie.. Za ty peníze bych si představoval, že budu mít na stole ráno i snídani a né, že se každé ráno klepu, jestli mě tohle kolečko čeká znova..

  Mně nejde nic, co je připojené přes usb-c. Ani hub s usb-a ani hdmi. Připojím např. klávesnici, která se sice rozsvítí, ale už nefunguje vstup. To samé s myší, garmin hodinkama, externím diskem. Prostě nula.

  já mam problém s monitorem Philips 346P1C má usb-C dolovací stanici kterou požívám pro svůj MacBook Air M1. dříve když jsem připojil uspaného meka k monitoru usb-c kabelem přepnul se automaticky na monitor a příslušenství k němu připojené. nyní když jej připojím, monitor se nedetekuje pouze jako externí bez funkčního příslušenství. pokud ale připojím monitor a dám restartovat systém dolovací stanice integrovaná v monitoru funguje normálně včetně příslušenství co je k němu připojené (klávesnice, myš, Lan, externí disk, webka, repro atd.)

  Po aktualizaci na mac os monterey opakovaně problémy s přihlašovacím heslem k počítači. Nelze obejít jinak než přes appleid a změnu login. A opakovaně je to hodně nepříjemný

celý text

Čtěte více.