Zavřít reklamu

Může jít o sen markeťáka, nebo naopak o noční můru PR oddělení. Názory se různí, ale jisté je, že nedělními kotouly, které provedl Apple po otevřeném dopise, jejž mu adresovala zpěvačka Taylor Swift, si zajistil obrovskou publicitu pro svou novou hudební streamovací službu Apple Music. Ta se spustí přesně za týden.

Od představení Apple Music na začátku června se vedou vášnivé diskuze, zda dokáže kalifornská firma uspět na trhu, kde již působí zavedené firmy jako Spotify, Google Music, Pandora, Tidal nebo Rdio, a argumentuje se různě. Ve skutečnosti ale zatím nikdo pořádně neví, na koho všeho a jakým způsobem může Apple Music zaútočit.

Samotná keynote na WWDC, kde byla nová hudební služba představena, byla poměrně rozporuplná. Byť se na pódiu objevilo hned několik tváří a postupně Apple Music představovali Jimmy Iovine, Trent Reznor, Drake a Eddy Cue, prodat se jim nový produkt úplně dokonale nepodařilo.

[do action=“citace“]Má Apple v hudební branži stále takovou moc?[/do]

V posledním týdnu se nakonec strhla diskuze týkající se Apple Music úplně někam jinam. Místo služby jako takové se začalo ve velkém řešit, jakým způsobem budou za přehrávání svých písniček odměňováni umělci a vše skončilo u jediného bodu – bezplatné tříměsíční zkušební lhůty, během které původně Apple plánoval umělcům nevyplatit ani cent.

Obvykle v podobných situacích neoblomný Apple ovšem během několika málo hodin v neděli otočil, když velice pružně zareagoval na stížnosti hudební obce vedené jednou z nejúspěšnějších zpěvaček současnosti Taylor Swift. Ta v otevřeném dopisu Applu napsala, že se jí nelíbí, že během tří měsíců, během níž bude jako lákadlo pro nové zákazníky Apple Music zdarma, nedostanou umělci za své dílo zaplaceno.

Taylor Swift je známá jako bojovník proti streamovacím službám, jež je možné používat zdarma (byť třeba s podporou reklam). Podle ní by měli uživatelé platit za jakékoliv streamování, stejně jako za klasický nákup hudby, aby z toho umělcům plynuly zasloužené odměny. A právě na to konto se rozhodla, že jako jakýsi protest neposkytne žádné streamovací službě minimálně své poslední album 1989.

To je případ Tidalu, naopak švédské Spotify od Taylor Swift kvůli své bezplatné verzi nemá nic. Výjimku zatím od americké popové hvězdy nedostal ani Apple, ale nyní všichni bedlivě sledují, zda během posledního týdne před spuštěním své služby dokáže naklonit Taylor Swift na svou stranu. To by byl úspěch, za které by i poslední vrtochy, ať už je budeme považovat za pozitivní nebo negativní PR, stály.

Apple na exkluzivních titulech vždy alespoň zčásti stavěl – jako jeden případ za všechny zmiňme dostupnost „digitálních“ Beatles v iTunes – a také u Apple Music chtěl lákat na interprety, které jinde nenajdeme. Zatím sice není jasné, jaká jména to budou, ale nejnovější album Taylor Swift by bylo bezesporu výkladní skříní Apple Music.

Pro Apple by to jednak mohlo znamenat klidně i desítky tisíc zákazníků jen kvůli tomu, že si jinde album 1989 nepřehrají (prodalo se ho přes 4,5 milionu kopií a je ve Spojených státech nejlépe prodávajícím se albem loňského i letošního roku), a také by to potvrdilo, jakou má Apple v hudebním světě stále sílu. S Taylor Swift o streamování jejího celého katalogu jistě vyjednávala nejedna společnost, až Apple ale nyní tuto hru dotáhl do stavu, kdy může pětadvacetiletou zpěvačku v pozitivním smyslu definitivně zlomit.

Ačkoliv ve svém dopisu Taylor Swift Apple kritizovala, nezapomněla vzápětí dodat, že ke kalifornské firmě chová maximální respekt a také věří, že právě Apple může být tím, kdo streamování konečně udělá správně, ve prospěch všech. Když pak Eddy Cue na její prosby bleskově zareagoval a vyšel zpěvačce vstříc víc, než by do té chvíle kdokoliv čekal, je vše na dobré cestě, aby si obě strany plácly.

Zatím k tomu ale nedošlo. Album 1989 nadále zůstává výhradně „offline“ a manažery Applu čekají hektické chvíle při vyjednávání. Pokud za týden vítězoslavně oznámí, že Taylor Swift se na Apple Music objeví včetně alba 1989, bude to velký úspěch a negativní publicita, pro jejíž zahojení Apple obětuje několik milionů ze svého obřího balíku peněz, na kterém sedí, bude zapomenuta. Má ale Apple v hudební branži stále takovou moc? Pomůže Jimmy Iovine?

.