Zavřít reklamu

Vaši polohu zaznamenává celá řada softwarových produktů, aplikací a služeb. Historii polohy můžete vyhledat například na vašem Google účtu, ani v případě iPhonu ale nejste stoprocentně chráněni. Existuje spousta aplikací, které vaši polohu vůbec nepotřebují – v takových případech můžete sdílení polohy jednoduše vypnout v Nastavení. Místa, kam často chodíte, ale zaznamenává také iPhone jako takový. Pokud vám tato skutečnost vadí, máme pro vás návod, jak toto sledování deaktivovat.

Může se zdát, že iPhone nechce, abyste před ním měli jakákoliv tajemství – alespoň co se historie vaší polohy týče. Přemýšleli jste někdy o tom, jak může váš iPhone automaticky odhadnout, že když sedáte do auta, chystáte se jet do práce? Jak pozná, že se z celodenního výletu právě vracíte domů? Za tyto znalosti vděčí váš jablečný smartphone polohovým službám, speciálně pak jejich součásti, která se v rámci operačního systému iOS nazývá Významná místa.

Podle společnosti Apple tato funkce existuje proto, aby se váš telefon „naučil místa“, která jsou pro nás významná, a mohl vám tak poskytovat personalizované služby v nativních aplikacích, jako jsou Mapy nebo třeba Fotky. Zachování funkce Významná místa ale nemusí být každému příjemné, a v některých uživatelích může vzbudit obavy o jejich soukromí. Pokud mezi ně patříte i vy, máme pro vás dobrou zprávu – Významná místa váš iPhone rozhodně nezbytně nepotřebuje, a vy jejich sledování a ukládání můžete snadno a rychle deaktivovat. Apple nicméně uvádí, že příslušná data, která putují mezi zařízeními připojenými ke cloudu, jsou šifrovaná, a bez vašeho hesla a fyzického přístupu k vašemu iPhonu by se k nim nikdo neměl dostat.

Deaktivace Významných míst

Chcete vědět, jak k Významným místům na vašem iPhonu získat přístup a případně je vypnout?

  • Otevřete Nastavení.
  • Klepněte na možnost Soukromí a zabezpečení.
  • Vyberte položku Polohové služby.
  • Přejděte dolů a klepněte na položku Systémové služby.
  • Najděte položku Významná místa a klepněte na ni.

Po zadání hesla nebo otevření telefonu pomocí Face ID se zobrazí seznam míst, která jste navštívili. Některá se vám mohou zdát trochu nepřesná, ale to proto, že poloha není vždy přesná. Klepněte na místo a otevře se stránka s podrobnějšími informacemi, včetně mapy, která ukazuje, kde jste podle něj byli.

Pokud chcete sledování Významných míst ukončit, stačí příslušnou položku deaktivovat.

.