Zavřít reklamu

 Déšť nebo pot? To je v suchu, říká Apple u reklamního sloganu svých AirPodů 3. generace nebo AirPodů Pro. Oproti tomu AirPody 2. generace ani AirPody Max nijak voděodolné nejsou. Znamená to tedy, že lze voděodolné AirPody vzít i do bazénu nebo na jiné vodní radovánky? Mohlo by to k tomu svádět, skutečnost je ale jiná. 

AirPody sice počítají s tím, jaké máte na sebe nároky, a proto také odolají potu a vodě. U potu je to poměrně jasné, protože se nejedná o žádné extrémní namočení, ale spíše jen vlhkost. U vody je to už situace trochu jiná. Apple udává, že AirPody jsou odolné podle specifikace IPX4, takže vás nevyšplouchnou v dešti ani při náročném tréninku. A zde je to důležité – dešti.

IPX4 a norma IEC 60529 

I když AirPody (3. generace) a AirPody Pro prošly testy v kontrolovaných laboratorních podmínkách a vyhovují řečené specifikaci podle normy IEC 60529, není jejich odolnost trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. To je tedy první varování. Čím více je budete i jen potu a dešti vystavovat, tím se jejich voděodolnost snižuje. Stejné je to ostatně i u iPhonů.

Druhé varování je, že když se dole v Apple Online Store podíváte u AirPodů na poznámku pod čarou, budete informováni konkrétně o tom, že AirPody (3. generace) a AirPody Pro jsou odolné proti potu a vodě při jiných než vodních sportech. A minimálně plávání samozřejmě vodní sport je. Navíc po rozkliknutí odkazu se vysloveně dozvíte, že: „AirPody Pro a AirPody (3. generace) nejsou určené k používání ve sprše ani při vodních sportech, jako je plavání.“

Co s AirPody nedělat

To je právě rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností. V prvním případě se jedná jen o povrchové potřísnění tekutinou, které nevytváří na zařízení žádný tlak. Vodotěsnost už typicky určuje, jakému tlaku zařízení odolá, než do něho pronikne voda. Už tekoucí nebo stříkající voda tedy může AirPody poškodit. Ty navíc nelze nijak znovu utěsnit a ostatně ani zkontrolovat, jak na tom jejich voděodolnost aktuálně je.

Berte tedy voděodolnost AirPodů jako přidanou hodnotu a nikoli vlastnost. Je minimálně fajn vědět, že když se potřísní tekutinou, tak jim to nijak neublíží, vystavovat je ale vodě záměrně není moudré. Ostatně níže najdete seznam toho, co byste s AirPody neměli dělat. 

  • Dávat AirPody pod tekoucí vodu (do sprchy, pod kohoutek). 
  • Používat je při plavání. 
  • Ponořovat je do vody. 
  • Dávat je do pračky a sušičky. 
  • Nosit je v páře a sauně. 

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více