Zavřít reklamu
iWant

Včerejší aktualizace iOS a macOS přináší RTT pro Wi-Fi volání. Co to znamená a jak funguje?

iWant

Jak bývá u Applu zvykem, přinesly nejnovější aktualizace jeho desktopového i mobilního operačního systému několik nových vylepšení, změn a funkcí. Včera spatřil světlo světa iOS 12.1.1 a macOS Mojave 10.14.2. Mezi novinky patří podpora funkce protokolu RTT (real-time text) pro Wi-Fi volání, a to jak u iOS, tak i u macOS Mojave. V ČR a pro češtinu si na podporu RTT budeme muset ještě počkat, návod vám ale přinášíme již teď.

 

S podporou protokolu RTT přišel již iOS 11.2, dosud ale tato podpora neplatila pro Wi-Fi volání. Uživatelé, kteří aktualizují svůj iPhone či iPad na iOS 12.1.1, tedy budou mít od nynějška možnost v průběhu Wi-Fi volání z iPadu, Macu, iPhonu či iPodu touch využít ke komunikaci protokol RTT.

RTT je zkratkou pro výraz „real-time text“. Jak název napovídá, jedná se o funkci zpřístupnění umožňující uživatelům komunikovat doslova v reálném čase. To znamená, že ve chvíli, kdy píšete zprávu, ji její příjemce zároveň ihned vidí, a to i ve chvíli, kdy ji máte právě rozepsanou. Funkce je určena především těm uživatelům, kteří mají problémy se sluchem, nebo pro ně z jakéhokoliv důvodu představuje klasické hlasové volání překážku.

Web RealTimeText.org uvádí, že při RTT je text k příjemci přenášen ve chvíli, kdy je vytvářen, přičemž se znaky na obrazovce objevují ve chvíli, kdy je odesílatel zadává. To znamená, že příjemce může sledovat nově vytvářený text, zatímco odesílatel stále píše. RTT tedy propůjčuje psané komunikaci rychlost a přímost mluvené konverzace.

V ČR a pro češtinu zatím podle našich informací RTT dostupný není, jeho aktivaci ale můžete v jiných regionech a v jiném jazykovém nastavení na iOS zařízeních provést v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> RTT/TTY. Jakmile protokol aktivujete, objeví se ve stavovém řádku příslušná ikonka, jak můžete vidět na screenshotech v naší galerii. Aby příjemce mohl psaní sledovat v reálném čase, je potřeba v nastavení potvrdit okamžité odesílání. RTT hovor na iPhonu pak provedete otevřením nativní aplikace Telefon, vyhledáním kontaktu, se kterým chcete tímto způsobem komunikovat, a zvolení možnosti RTT hovoru.

Na Macu můžete RTT protokol nastavit v Předvolbách systému -> Zpřístupnění. V levém panelu pak zvolíte RTT a aktivujete ho. Samotné volání z Macu pak provedete buďto přes aplikaci Kontakty, nebo FaceTime. Vyhledáte si příslušný kontakt a kliknete na ikonku RTT vedle telefonního čísla, v případě volání přes FaceTime kliknete na tlačítko pro audio hovor a zvolíte RTT hovor.

Zdroj: Apple Support (iOS, macOS)