Zavřít reklamu

Mnoha očím tento fakt unikl, nicméně Apple minulý týden představil jeden velice důležitý produkt pro velký iPad Pro. Na první pohled není na novém kabelu USB-C/Lightning nic zvláštního, ale když ho využijete s 29W USB-C adaptérem, získáte mnohem rychlejší nabíjení.

Právě ve velkém iPadu Pro, představeném loni na podzim, je zabudována možnost rychlého nabíjení. Jenže v klasickém balení najdete u téměř 13palcového tabletu nedostačující výbavu. Běžně dodávaný 12W adaptér je možná dobrý pro rychlejší nabíjení iPhonů, ale na obří iPad nestačí.

Ostatně právě na velice pomalé nabíjení si mnoho uživatelů při používání iPadu Pro stěžuje. Mezi ně patří i Federico Viticci z MacStories, který používá velký iPad jako jediný a primární počítač. Výše zmíněný výkonnější adaptér, který byl poprvé představen pro 12palcový MacBook, a kabel proto ihned po poslední keynote koupil a provedl sérii podrobných testů, aby zjistil, jak dobře rychlejší nabíjení funguje.

Znatelně rychlejší přibývání procent v pravém horním rohu pocítil okamžitě, nicméně chtěl získat přesnější data, které ukázala speciální aplikace, jakou kvůli omezením nejde najít v App Storu. A výsledky byly jasné.

img_1511.jpg

Z nuly na 80 procent se velký iPad Pro s 12W adaptérem nabije za 3,5 hodiny. Pokud ho ale připojíte přes USB-C k 29W adaptéru, dosáhnete stejné mety za 1 hodinu a 33 minut.

Federico provedl testování v několika režimech (viz graf) a výkonnější adaptér, který je k dostání spolu s kabelem za příplatek, byl vždy minimálně o polovinu rychlejší. Na rozdíl od slabší nabíječky navíc dokázal výkonný iPad Pro nabíjet (a skutečně přidávat procenta) i při užívání, ne pouze ve stavu nečinnosti.

Rozdíly jsou tedy zcela zásadní a investice 2 219 korun (za 29W USB-C adaptér a metrový kabel), případně 2 489 korun, pokud chcete ještě kabel o metr delší, tu opravdu dává smysl, pokud iPad Pro používáte skutečně aktivně a nemůžete se spoléhat jenom na nabíjení přes noc.

S ohledem na to, jaké změny použití silnějšího adaptéru přináší, můžeme jen doufat, že Apple začne toto příslušenství příbalovat jako standardní. Na závěr upozorňujeme, že rychlejší nabíjení má skutečně jen větší iPad Pro. Nově představená menší verze zatím nikoliv.

Kompletní analýzu rychlosti nabíjení od Federica Viticciho, který také popisuje, proč měřil nabíjení z 0 na 80 procent, jakou využil aplikaci nebo jak je silnější adaptér detekován, najdete na MacStories.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Takže o to dříve zhebne baterka :-D

  Jinak mi to nedá „Mezi ně patří i Federico Viticci z MacStories, který používá velký iPad jako jediný a primární počítač.“

  Fakt? Jsem sám, komu už tenhle product placement zaplacených novinářů připadá po těch letech více než směšný? Apple vydá tablet, ke kterému dá větší cenovku a připíše „PRO“, přičemž jediná změna je, že se na něj dá kreslit. A najednou všichni zdůrazňují, jak je to pro ně _primární_ a _jediný_ počítač. Takže pero (a to ještě příplatkové) asi bylo jediné, co iPadu scházelo do plnohodnotného počítače. A teď tu o červené karkulce prosím.

  Federico Viticci používá iPad jako primární počítač již několik let (mám tušení, že někdy od dob druhé a třetí generace), a to z toho důvodu, že bojoval s rakovinou a potřeboval v nemocnici pracovat. MacBook u sebe v té době nemohl mít, takže sáhl po iPadu. Neznám člověka, který by takovým způsobem používal iPad. Všechny úkony má zautomatizované, používá desítky aplikací na různé skripty, sekvence úkolů atd…Rozhodně stojí za to se seznámit s jeho příběhem, co všechno dokázal a že Apple si ho všiml teprve někdy v loňském roce :-) Doporučuji například tento https://www.macstories.net/stories/working-on-the-ipad-one-year-later-still-my-favorite-computer/

  Jméno toho pána mi přiznám se nic neříkalo, takže díky za odkaz. Jeho případ je asi v mnoha ohledech hodně specifický, jak ostatně sám píšete.

  Moje reakce však není mířena zrovna na jeho osobu, ale spíše ke všeobecné záplavě recenzí, které „shodou náhod“ přesně kopírují aktuální marketingovou rétoriku Applu. Přitom casual uživatel mohl iPad používat jako náhradu počítače již několik let, iPad Pro na tom nezměnil prakticky nic.

  Já si právě naopak myslím, že to úplně rétoriku Applu nekopíruje. Apple říká, že tohle je „ultimátní náhrada PC“, ale zatím to tak opravdu používá jen málokdo. Situace se poměrně rychle proměňuje, ale zejména při představení velkého iPadu Pro loni na podzim dokázali novináři ve svých textech podat mnohem lepší narrative o tom, co je to vlastně za produkt a jak ho používat. Spoustu lidí, kteří ho testovali, přiznávali, že už toho umí iOS opravdu hodně, ale pořád si nedokáží iPad jako hlavní počítač představit. Ti, co ho skutečně používají jako Federico, je zatím podle mě jen pár. Ale následují ho stále další a další.

  Počítač se vždy předpokládá s hw klávesnicí. iPad je v základu brán jako zařízení bez externí klávesnice. Bohužel bez ní nenahradí ani obyčejný psací stroj. Proč? Protože mu to iOS neumožňuje. Přestože by hravě mohl.

  Mně na tomhle „nahrazování počítačů tablety“ připadá nejvtipnější to, že aby to bylo trochu použitelné na práci, tak se to vlastně oklikou vrací zase k notebooku, který vše z toho zvládá dávno a lépe. Jaký má celá ta rošáda potom vlastně smysl? Akorát se znovuvynalézá kolo. Řesí se všelijaké klávesnice a podivná flipová pouzdra s pár polohami, přitom notebook si mohu pevně dát do jakéhokoliv úhlu a už od nepaměti. Řesí se podivně omezené zobrazování více aplikací vedle sebe na mobilním OS, přitom na notebooku už si mohu dávno hýbat s okny volně jak mne napadne. Atd. atd…

  Nemyslím si, že by to mělo ničit baterii nějakým zásadním způsobem. Apple tyhle věci hlídá a nedovoluje, když to není ku prospěchu ;-). Mimochodem oba moji rodiče můžou klidně iPad vyměnit za svůj stolní počítač, protože číst emaily se dají, surfovat na webu taky a pouštět filmy :-). K tomu všemu jako bonus ušetří elektriku a místo.

  Rychlejší nabíjení Li-Ion akumulátorů bude mít vždy dopad na jejich životnost. Každé složitější zařízení dnes má nějakou elektroniku, která se stará o optimální nabíjení, v tom Apple není výjimkou. Není to však zázrak, který dokáže obejít nezvratné degenerativní chemické procesy v baterii.

  Co se týká náhrady počítače iPadem, tak jak jsem psal už v odpovědi níže, pro nenáročné použití určitě ano, již mnoho let. Sice nevím, kolik je vašim rodičům, moje zkušenosti jsou spíše takové, že starší ročníky mívají s dotykovými displeji poměrně problém, ale budiž. Každopádně je to nenáročné použití. Pokud se však bavíme o plnohodnotné náhradě počítače, tak jakákoliv na počítači běžná činnost, nad kterou se člověk ani nepozastaví, je na tabletu často zdlouhavá, můžeme začít třeba už pouhým zkopírováním textu. Na počítači otázka vteřiny, na tabletu násobky tohoto času. A tak je to s mnoha věcmi, kdy je zkrátka dotykový displej velká zdržovačka a mobilní OS zabiják efektivity. Proto mne udivuje ten zástup „profesionálů“ (tj. ne zrovna ten případ vašich rodičů), kteří najednou vyhodili počítač a používají iPad. A je zvláštní, že to netvrdili již před lety, protože s iPadem Pro se nezměnilo nic, co by člověka přimělo zcela nahradit počítač, když to dosud neudělal. Ve jménu marketingu Applu si asi tito profesionálové dobrovolně natáhli pracovní den na dvojnásobek, nebo zkrátka jednoduše jen kecají :-)

  Tak k iPadu se dá v pohodě přidat i klávesnice a oni toho už moc nenapíšou. Nicméně cena těch přístrojů je horší než když jim koupím notebook, takže se to stejně jen tak nestane ;-).
  Ja myslim, ze ty profesionálové řeší jen konkretní věc, možná pár věcí a na to mají specializovanou aplikaci. Takže v případě Pro je to rozšíření mezi profíky co kreslí, nic víc, nic míň. Určitě souhlas, že jich bude nějaké zanedbatelené %. Je to prostě marketing, něco říct musí ;-). Dřívě říkali a opět to opakují že je to i pro školství a to se taky používá jen v setinách % ;-).
  U těch profesionálů se ale nedivím,že si koupí. Je to pohodlný na přenos. A přístroj za 25k jim nevadí, protože jim to ty peníze zase vydělá ;-).

  Před lety jsem viděl jak přepínají nabíječku mezi iPadem a iPhonem a měření prokázalo, že při přepnutí se sníží W stejně jako u iPhone nabíječky, takže to nějak Apple určitě zakázal (leda by to bylo v těch posledních 20% jak uz se tady psalo, to uz si nepamatuju jestli to tam vubec resili). Spousta lidí tady ale píše, že se jim iPhony nabijou rychleji, tak to zkusim overit, protoze me to fakt zajima.
  Jinak ano, rychlejsi nabijeni = zpravidla vetsi teplota a to tem bateriim moc nesvědčí. Nicmene je otazkou jak moc to tu baterku znici vic oproti beznemu nabijeni. To by me opravdu zajimalo. Znamej ma muj iPad 1 a ten je už starej asi 7 let a porad baterie drzi, takze na bateriich se alespon driv tolik nesetrilo ;-). Pokud by mi nekdo rekl ze baterie vydrzi do cca 80% 7 let a pokud budu rychleji nabijet tak 6 let, tak to neresim. To uz by se pak vymenila za novou, pokud bych ten telefon jeste nekde mel. Pokud by nekdo rekl vydrzi 3,5 roku, tak uz je to na zvazenou (asi podle ceny za vymenu baterie ;-) ).

  Situaci jste popsal přesně. Podepsal bych to do puntiku. Pokud někomu teď stačí iPad Pro jako hlavni počitač, jistě by mu stačil i Air 2. I já mám dny, kdy si plně vystačím se svým Note 3. Ale i jednoduchá úprava a vyplňování tabulek v Excelu je na normálním počìtači 10x rychlejší. A je jedno, jestli tabulku upravujunna Note 3 nebo na přítelčiným Air 2. Počítači to nemůže konkurovat. O psaní ve Wordu ani nemluvím. Označit myší kousek text a upravit je na počítači otázka sekundy.
  Ještě bych se pozastavil nad tou Apple vychytávkou, že k zařízení za téměř 30 tisic dostanu nabíječku, která to není schopna nabíjet v provozu. Neuvěřitelný. Jobs se v hrobě obrací. Nakonec si člověk musí koupit SKVĚLÝ PRODUKT za 2200 a ješte to správny Apple fans berou jako skvělou možnost. Je to ubohé.

  Ondřeji, dávej pozor co píšeš. Podle mého je věta „Běžně dodávaný 12W adaptér je možná dobrý pro rychlejší nabíjení iPhonů“ špatně. Co jsem koukal na testování kde měří rychlost nabíjení, tak iPadová nabíječka nabíjí iPhone stejně rychle! Důvod je jasný, Apple to zarazil (asi že by to baterie neutáhla) :-).

  Já mám teda zkušenost, že iPadová nabíječka je pořád zásadně rychlejší :) Alespoň u mého iPhonu 6 Plus.

  U 5S je nabíjení taky rychlejší, podpobně rychlé jako nabíjení z USB3 portů na PC. Klasická malá nabíječka pro iPhone je nesrovnatelně pomalejší

  Takze rozuzleni :-).
  1 hodina a 7 minut z 11% do 76% – iPhone nabijecka.
  1 hodina a 6 minut z 11% do 76% – iPad (12W) nabijecka.
  Takze jsem mel pravdu, je to uplne stejny. Rozdil minuty je dany nepresnost mereni.
  Vice viz ostatni odpovedi.

  Vy me donutite to vyzkouset :-). Videl jsem primo merak, kterej automaticky meril jinej odber pri prepinani iPadu a iPhonu ;-).

  Takze rozuzleni :-).
  1 hodina a 7 minut z 11% do 76% – iPhone nabijecka.
  1 hodina a 6 minut z 11% do 76% – iPad (12W) nabijecka.
  Takze jsem mel pravdu, je to uplne stejny. Rozdil minuty je dany nepresnost mereni.
  Mel jsem pravdu.
  Mimochodem mam 6s, treba je to 6s Plus jinak (ale divil bych se).
  Meril jsem prevazne s vypnutym mobilem (displej byl vypnuty – jen jsem kontroloval procenta, zadne hovory, hrani her atp….).

  Takze rozuzleni :-).
  1 hodina a 7 minut z 11% do 76% – iPhone nabijecka.
  1 hodina a 6 minut z 11% do 76% – iPad (12W) nabijecka.
  Takze jsem mel pravdu, je to uplne stejny. Rozdil minuty je dany nepresnost mereni.
  Mel jsem pravdu.
  Mimochodem mam 6s, treba je to 6s Plus jinak (ale divil bych se).
  Meril jsem prevazne s vypnutym mobilem (displej byl vypnuty – jen jsem kontroloval procenta, zadne hovory, hrani her atp….).
  Tady jeste to sofistikovane mereni:
  https://www.youtube.com/watch?v=Y_X821UlWYw

  Já teď provedl opravdu bleskové srovnání. Nabíjel jsem iPhone 6 Plus.

  Nabíječka k iPadu:
  14 minut = 15 %

  Nabíječka k iPhonu:
  14 minut = 9 %

  Ja a spolubydlici jsme si koupili iPhone 5s zhruba ve stejne dobe, a zatimco ja nabijim vsim moznym: 2.5 A (15 W) doma, 2.1 A v aute (10,5 W), 2 A v praci (10 W), 1 A na byte (5 W), tak spolubydlici nabiji zasadne jen z dodavane 5 W nabijecky (1 A), a po nejakych dvou letech musim rict, ze moje baterka je fakt dorasovana mnohem vic, ja mam odpoledne treba k 20 % a on ma klidne 40 %… v prumeru mam mobil vecer prazdnejsi a troufam si tvrdit, ze ho vesmes vyuzivame stejne. Takze si doopravdy myslim, ze rychlejsi nabijeni pro baterku dlouhodobe neni uplne to prave orechove. Zrovna u iPhonu je to asi jedno a da se celkem levne vymenit, ale u iPadu, ktery ma vesmes moralni i funkcni zivotnost mnohem delsi jak telefon bych asi po rychlejsim adapteru sahnul opravdu jen v pripadech, kdy by to bylo nezbytne nutne.

  Podle toho co jsem nameril dnes a vcera:
  1 hodina a 7 minut z 11% do 76% – iPhone nabijecka.
  1 hodina a 6 minut z 11% do 76% – iPad (12W) nabijecka.
  Je jedno jakou nabijecku od applu pouzijes ;-).
  Spis bych se obaval neoriginalniho prislusenstvi a dostavani baterii do velkych vykyvu. Idelane nabijet mezi 20%-80% ;-). Hodne taky zalezi jaky veci mas na mobilu zapnuty. Kamosovi 50% z baterie ukousnula chyba v aplikaci GMAILU. Presel na Apple MAIL a najednou to zere 20% ;-).

celý text

Čtěte více.