Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple zvažuje prodloužení bezplatné verze  TV+

V minulém roce jsme se dočkali představení jablečné streamovací platformy s názvem  TV+, kde najdeme originální obsah a řadu populárních seriálů za 139 korun měsíčně. Aby kalifornský gigant na službu navnadil co možná nejvíce uživatelů, začal ji doslova rozdávat zadarmo. Jednoduše vám stačilo, abyste si zakoupili jakýkoliv jablečný produkt a automaticky jste tak získali bezplatné roční členství na platformě. Rok ale uběhl jako voda a první uživatelé o své roční předplatné přijdou již příští měsíc.

Apple TV plus Tim Cook
Zdroj: Business Insider

V souvislosti s touto událostí se nechal slyšet renomovaný magazín Bloomberg, podle kterého Apple zvažuje prodloužení bezplatného členství, aby si tak udržel již aktivní uživatele po delší dobu. Samozřejmě by se mělo jednat o prodloužení kratší než jeden rok. To ale není všechno. Poslední zprávy také nasvědčují tomu, že se kalifornský gigant vytáhne s bonusovým materiálem pracujícím s rozšířenou realitou, který si budou moci užít exkluzivně uživatelé platformy  TV+.

iPhone 12 se přeci jen dočká displeje s 120Hz obnovovací frekvencí

Představení letošní generace jablečných telefonů je doslova za dveřmi. Již delší dobu se hovořilo o tom, že by iPhone 12 měl nabídnout displej s vyšší obnovovací frekvencí, což ale přednedávnem další úniky vyvrátily. Apple totiž údajně nebyl schopen integrovat tuto technologii zcela bezchybně a řada testovacích zařízení neustále selhávala. Aktuálně jsme se ale dočkali úniku screenshotů z chystaného iPhonu 12, které sdílel například známý leaker Jon Prosser a YouTuber EverythingApplePro. A právě tyto snímky odhalují očekávaný iPhone, jež uživateli nabídne 120Hz obnovovací frekvenci.

Všechny doposud zveřejněné snímky si můžete prohlédnout ve výše přiložené galerii. Podle Jona Prossera screenshoty pochází z iPhonu 12 Pro s 6,7″ displejem a jedná se tak o nejdražší model, který by měl letos vstoupit na trh. Na samotných fotografiích můžete vidět přepínač pro aktivaci vyšší obnovovací frekvence neboli aktivaci 120 Hz a nadále si můžete všimnout dalšího přepínače, jež bude sloužit pro zapnutí adaptivní obnovovací frekvence. Ta by se měla postarat o automatické přepínání mezi samotnými obnovovacími frekvenci, a to především v momentech, kdy si změnu vyžádá například aplikace.

Prosser nadále dodal, že se této vychytávky bohužel nedočkají všechny modely. Prozatím se samozřejmě stále jedná o spekulaci a na reálné informace si budeme muset počkat až do samotného představení. Jon Prosser byl každopádně v minulosti již několikrát více než přesný a dokázal nám odhalit například příchod iPhonu SE, pozdější uvedení iPhonu 12 na trh, což následně potvrdil i samotný Apple a trefil se i v termínu vydání 13″ MacBooku Pro (2020). Bohužel na svém kontě má i nějaké ty zásahy vedle.

Takto by mohl vypadat iPhone 12 Pro (koncept):

Jestliže jste si všechny výše přiložené snímky prošli skutečně pořádně, určitě vám neunikla zmínka o LiDAR senzoru. Na ten Apple už vsadil v případě letošního iPadu Pro, kde senzor pomáhá v oblasti rozšířené reality a dokáže tak perfektně vykreslit prostor kolem uživatele ve 3D. V případě jablečných telefonů by tato vychytávka mohla pomoci s automatickým ostřením objektů a s jejich detekcí v nočním režimu.

Apple skutečně nepřibalí adaptér k telefonu

Poslední měsíce s sebou přinesl skutečně obrovské množství těch nejrůznějších dohadů a úniků, které jsou úzce spojené s očekávaným iPhonem 12. Jednou z domněnek bylo, že Apple letos vůbec poprvé k jablečným telefonům nepřibalí nabíjecí adaptér. S tím samozřejmě řada uživatelů nesouhlasila. Při koupi tak „drahého“ zařízení by přeci zákazník měl dostat adaptér, který plní elementární funkci pro samotnou funkčnost telefonu. Pojďme se na to ale podívat z trošku jiného úhlu.

Apple nepřibalí adaptér
Zdroj: EverythingApplePro

Ročně se prodá X tisíc jablečných telefonů. Pokud by kalifornský gigant skutečně odstranil adaptér z balení, extrémně by tak odlehčil planetě a snížil by tak elektronický odpad, který za posledních 5 let vzrostl o 21 procent a v roce 2019 bohužel činil 53,6 milionů tun, což dělá něco přes 7 kilogramů na jednoho člověka. Z hlediska ekologie to tedy rozhodně dává smysl. Každý jablíčkář navíc doma několik adaptérů má, takže se nejedná o žádný problém. YouTuber EverythingApplePro se dnes pochlubil se zajímavou informací. Do rukou se mu totiž dostaly grafiky pro jablečný web, jež jasně prokazují, že jablečný telefon letos adaptér zkrátka nenabídne.

Apple nepřibalí adaptér k iPhonu 12 Pro
Zdroj: EverythingApplePro

Přiložená grafika pojednává o iPhonu 12 Pro a můžeme na ni vidět, že je telefon schopen drátového a bezdrátového rychlonabíjení, ale 20W adaptér je prodáván zvlášť.

Ještě rychlejší nabíjení

Pozastavili jste se při hodnotě 20 W? Pokud ano, tak to znamená, že o jablečných produktech něco málo víte. iPhony jsou totiž schopny při rychlonabíjení maximálně „absorbovat“ 18 W. Uniklá grafika tak mimo adaptéru potvrzuje, že nové jablečné telefony nabídnou o 2 W rychlejší nabíjení. Jelikož se ale snímky vztahují na pokročilejší řadu Pro, není prozatím jasné, zdali se stejná změna bude týkat i dvou základních modelů.

Apple právě vydal iOS 13.7

Kalifornský gigant před chvílí vydal novou verzi operačního systému iOS s označením 13.7. Tato aktualizace s sebou přináší jednu zajímavou vychytávku, která se týká nedávno zveřejněné funkce pro Oznámení o kontaktech s nákazou. Doposud tuto technologii musely jednotlivé státy integrovat do svého vlastního řešení. Nově totiž jablíčkaři budou moci sami zažádat o to, aby byli přidáni do globální databáze kontaktů, aniž by museli stahovat zmiňovanou lokální aplikaci.

iPhone náhled fb
Zdroj: Unsplash

Operační systém iOS 13.7 je dostupný pro všechna zařízení a stáhnout si jej můžete klasickým způsobem. Jednoduše vám stačí otevřít Nastavení, přejít do kategorie Obecné, zvolit Aktualizace systému a aktualizaci nainstalovat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ohledně adaptéru:
  A co nový uživatelé, kteří neměli iPhone a je to pro ně novinka, to je Apple jedno?
  Vždyť celá iOS 14 je mnohem blíže k Androidu a věřím, že řada lidí z Androidu budou přecházet na iOS 14 a Apple očividně cílí právě na tuto skupinu, tak alespoň tento rok ještě mohli nechat nabíjecí adaptér v balení.

  Ukažte nám, prosím, například Evropana, který doma nemá ani jeden adaptér. Samozřejmě bychom takového člověka našli, ale položme si otázku. Kupovala by si tato osoba nový iPhone? A i kdyby, přeci by už nebyl problém si přikoupit adaptér, který následně poslouží několik dalších let (a to se nemusí ani jednat o originál od Applu, takže nikdo nikomu nebrání, aby sáhl po levnější alternativě).

  Vše je o nákladech, které skrývají za „ekologii“. Konkrétně nabíječka nikdy není navíc a argument o zbytečnosti je lichý. Známe to všichni, jednu mám u postele, druhou v obýváku, třetí v práci, pak jednu cestovní, občas uletí kabel. Ke každému novému zařízení prostě chci novou nabíječku.

  Keď presvedčíte sám seba, že nitre je problém dokúpiť niečo, čo sa týka základnej funkčnosti tovaru, tak onedlho si budete „prikupovať“ kolesá k autu, gombík k nohaviciam, šnúrky k topánkam, klávesy ku klávesnici, kábel k myši a postupne si ani nevšimnete, aké „jelito“ z Vás urobili v mene dosiahnutia vyššieho zisku. O nič iné tu nejde. Uľaviť planéte je len heslo pre naivných zákazníkov, aby sa ešte tešili, že si môžu „priplácať“. Už mám dosť rokov na to, aby som bol naivný. Srdečne.

  Co to je za blbost? Jakoze clovek s androidem dneska nema doma USB adapter? Vzdyt ten se dlouho pribaluje i k hloupym nokiim a obecne dnes ke kdejake prkotine.

  Clovek, ktery doted nezavadil o USB adapter (tzn doted se vyhybal veskere elektronice) si rozhodne nepujde koupit novy iPhone.

  Domá mám jeden adaptér a ten s koupí nového telefonu půjde z domu s tím starým telefonem. A iPhone 12 je jedním z kandidátů na nahrazení současného telefonu, takže ano, takový lidé existují ;-)
  A teď si představte, že rodiče koupí nový telefon svému dítěti k Vánocům a to bude nejdřív šťastné, ale pak budec 3 dny čekat než se otevřou obchody , aby si svůj nový mobil mohlo nabít.

  Problém bude trochu v tom USB-C. Já mám doma takový adaptér jenom jeden. V sólu mi ho pak doplňkově Apple nabídne určitě za nepěknou sumu. USB-C je určitě cesta, ale stejně si adaptér bude muset většina nových uživatelů dokoupit. A myslet si, že s jedním adaptérem nabiju doma vše je blbost. Kupuju iPhone apod. od roku 2009. Abych s výdrží všech zařízení měl přijatelně nabito, jedu svoje zařízení na 3 zdrojích a to nemluvím o manželce :D

  Mam iphone x a ted jsem dostala od jeziska iphone 12pro a zjistuji, ze to nenabiji stejnym adapterem, je tam jina koncovka… a ted cekat nez se otevrou obchody:-( poradi nekdo? Krome koupi pres eshop.

celý text

Čtěte více.