Zavřít reklamu

S postupem času stále více a více sílí informace o tom, jak si bude Apple vyrábět svůj vlastní 5G modem. Ostatně první zvěsti o tomto jeho kroku jsou známy již z roku 2018, kdy se 5G začalo teprve zavádět. S ohledem na konkurenci by to byl ale logický krok, a Apple by jej měl podniknout spíše dříve než později. 

Ono označení, že bude Apple něco vyrábět, je samozřejmě zavádějící. V jeho případě bude 5G modem spíše designovat, ale fyzicky jej pro něho bude vyrábět pravděpodobně TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), tedy jak alespoň uvádí zpráva Nikkei Asia. Ta zmiňuje, že modem bude také vyroben 4nm technologií. Navíc je zde i řečeno, že vyjma modemu by mělo TSMC pracovat i na vysokofrekvenčních a milimetrových vlnových částí, které se připojují k samotnému modemu, stejně jako čipu pro správu napájení modemu. 

Zpráva navazuje na tvrzení společnosti Qualcomm z 16. listopadu, kdy bylo zmíněno, že pro rok 2023 odhaduje pouze 20% dodávky svých modemů Applu. Qualcomm nicméně neuvedl, kdo si myslí, že Applu modemy dodá. K roku 2023, tedy k možnému roku nasazení vlastního řešení 5G modemů v iPhonech, se upírá i známý analytik Ming-Chi Kuo, který už v květnu předpověděl, že právě tento rok bude prvním pokusem Applu o implementaci takového svého řešení.

Qualcomm jako lídr

Společnost Qualcomm je současným dodavatelem modemů Applu poté, co v dubnu 2019 uzavřela dohodu o jejich licencování a ukončila tak rozsáhlý soudní spor o licence na patenty. Součástí dohody byla také víceletá smlouva o dodávkách čipových sad a samotná šestiletá licenční smlouva. V červenci 2019, poté co společnost Intel oznámila svůj odchod z oblasti modemů, podepsala společnost Apple miliardovou dohodu o převzetí souvisejících aktiv, včetně patentů, duševního vlastnictví a klíčových zaměstnanců. Nákupem společnost Apple fakticky získala vše, co potřebovala k vytvoření vlastních 5G modemů.

Ať už však bude situace mezi Applem a Qualcommem jakákoli, tak je ta druhá zmíněná pořád předním výrobcem 5G modemů. Zároveň je první společností, která na trh modemovou čipovou sadu 5G vůbec uvedla. Jednalo se o modem Snapdragon X50, který nabízel rychlost stahování až 5 Gb/s. X50 je součástí platformy Qualcomm 5G, která zahrnuje trans-přijímače mmWave a čipy pro správu napájení. Tento modem musel být také spárován s modemem a procesorem LTE, aby skutečně fungoval ve smíšeném světě sítí 5G a 4G sítí. Díky včasnému uvedení na trh se společnosti Qualcomm podařilo navázat zásadní partnerství hned s 19 poskytovateli OEM, jako jsou Xiaomi a Asus, a 18 poskytovateli sítí, včetně ZTE a Sierra Wireless, což dále posílilo pozici společnosti jako lídra trhu.

Samsung, Huawei, MediaTek 

Ve snaze snížit svou závislost na amerických telekomunikačních poskytovatelích modemových čipů a pokusit se sesadit společnost Qualcomm z pozice lídra trhu modemů pro chytré telefony uvedla společnost Samsung už v srpnu 2018 na trh svůj vlastní 5G modem Exynos 5100. Ten navíc nabízel lepší rychlost stahování, a to až 6 Gb/s. Exynos 5100 měl být také prvním vícerežimovým modemem, který podporoval 5G NR spolu se staršími režimy od 2G do 4G LTE. 

Oproti tomu společnost Huawei předvedla svůj 5G modem Balong 5G01 v druhé polovině roku 2019. Jeho rychlost stahování však byla jen 2,3 Gb/s. Důležitý fakt ale je, že se Huawei rozhodlo, že nebude svůj modem licencovat konkurenčním výrobcům telefonů. Toto řešení tak najdete jen v jeho zařízeních. Společnost MediaTek pak uvedla na trh modem Helio M70, který je určen spíše pro ty výrobce, kteří nesáhnou po řešení Qualcommu z důvodů, jako je jeho vysoká cena a možné problémy s licencemi.

Qualcomm má nad ostatními rozhodně solidní náskok a s největší pravděpodobností si své dominantní postavení ještě chvíli udrží. Vzhledem k nejnovějším trendům však výrobci chytrých telefonů dávají přednost výrobě vlastních čipových sad, včetně modemů a procesorů 5G, aby snížili náklady, a především závislost na výrobcích čipových sad. Pokud však Apple se svým 5G modemem přijde, stejně jako Huawei jej nikomu jinému neposkytne, takže nebude moci být tak velkým hráčem, jako je Qualcomm. 

Komerční dostupnost sítí 5G a rostoucí poptávka po službách v této síti by však mohla vést ke vstupu dalších výrobců 5G modemů/procesorů na trh, aby uspokojili masivní potřebu výrobců nedisponujících vlastním řešením, což by dále zostřilo konkurenci na trhu. Nicméně vzhledem k aktuální čipové krizi se nedá očekávat, že by tomu bylo nějak záhy. 

.