Zavřít reklamu

Kalifornský gigant se nám při příležitosti dnešní keynote pochlubil se zbrusu novým 13″ MacBookem Pro, který je osazený extrémně výkonným čipem M1 z rodiny Apple Silicon. Na přechod od Intelu na vlastní jablečné řešení jsme čekali již od letošního června. Tehdy se jablečná společnost na konferenci WWDC 2020 se zmiňovaným přechodem pochlubila vůbec poprvé a slíbila nám extrémní výkon, nízkou spotřebu a další benefity. Pojďme si tedy shrnout vše, co doposud víme o novém 13″ „pročku.“

mpv-shot0372
Zdroj: Apple

Tento nejnovější přírůstek do rodiny profesionálních jablečných laptopů přichází s extrémní změnou, kterou je právě nasazení platformy Apple Silicon. Kalifornský gigant totiž přešel od klasického procesoru od Intelu na takzvaný vlastní SoC neboli System on Chip. Dalo by se říci, že jde o jeden jediný čip, na kterém se nachází procesor, integrovaná grafická karta, operační paměť, Secure Enclave, Neural Engine a podobně. V předchozích generacích tyto části byly propojeny skrze základní desku. Pročko se konkrétně pyšní osmijádrovým procesorem (s čtyřmi výkonnostními a čtyřmi úspornými jádry), osmijádrovou integrovanou grafickou kartou a šestnáctijádrovým Neural Enginem, díky čemuž je v porovnání s předchozí generací jeho výkon procesoru až 2,8x rychlejší a grafický výkon dokonce až 5x rychlejší. Apple se nám zároveň pochlubil, že ve srovnání s nejlépe prodávaným konkurenčním laptopem s operačním systémem Windows je nový 13″ MacBook Pro až 3x rychlejší.

V posledních letech se navíc neustále vyvíjí umělá inteligence, pracuje se s rozšířenou či virtuální realitou a velký důraz se klade na strojové učení. Právě strojové učení je v případě nového MacBooku Pro až 11x rychlejší díky zmiňovanému Neural Enginu, což z něj podle slov Applu dělá světově nejrychlejší, kompaktní, profesionální laptop na světě. Novinka si dokonce polepšila i na poli výdrže baterie. Model svému uživateli dokáže nabídnout výdrž až 17 hodin při prohlížení internetu a až 20 hodin při přehrávání videa. Jedná se o neuvěřitelný skok kupředu, což z jablečného laptopu dělá Mac s největší výdrží baterie vůbec. V porovnání s předchozí generací je zmiňovaná výdrž dvojnásobná.

mpv-shot0378
Zdroj: Apple

Mezi další nové změny se řadí standard 802.11ax WiFi 6, mikrofony studiových kvalit a propracovanější ISP FaceTime kamera. U té je nutné zmínit, že se po hardwarové stránce velkých změn nedočkala. Stále totiž nabízí rozlišení pouze 720p, avšak díky použití revolučního čipu M1 nabídne podstatně ostřejší obraz a lepší cit pro stíny i světlo. O zabezpečení Macu se stará čip Secure Enclave, který jak jsme již zmínili, je přímo integrovaný v samotném srdci laptopu a stará se o funkci Touch ID. O konektivitu se poté starají dva Thunderbolt porty s rozhraním USB 4. Produkt se nadále pyšní ikonickým Retina displejem, klávesnicí Magic Keyboard a jeho hmotnost činí 1,4 kilogramů.

Nový 13″ MacBook Pro si můžeme již nyní předobjednat, přičemž jeho cena začíná na 38 990 korunách jako u předchozí generace. Připlatit si poté můžeme za větší úložiště (k dispozici jsou varianty 512 GB, 1 TB a 2 TB) a za dvojnásobnou operační paměť. V maximální konfiguraci se cenovka dokáže vyšplhat na 68 990 korun. Prvním šťastlivcům, kteří si laptop objednají ještě dnes, by měl dorazit koncem příštího týdne.

Ačkoliv se tyto změny někomu mohou zdát nezáživné a nikterak se nelišící oproti předcházejícím generacím, je potřeba si uvědomit, že za přechodem na platformu Apple Silicon stojí léta vývoje. Revoluční čip M1 si podle viceprezidenta pro hardware a technologie (Johny Srouji) zakládá na více než desetiletých zkušenostech v oblasti čipů pro iPhone, iPad a Apple Watch, které jsou vždy o několik kroků napřed oproti konkurenci. Jedná se tak o čip se světově nejrychlejším procesorem a integrovanou grafickou kartou, jež můžeme v osobním počítači vůbec najít. Navzdory jeho extrémnímu výkonu je ale přesto nesmírně úsporný, což se podepsalo na zmiňované výdrži baterie.

.